SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dowód osobisty w mObywatelu. Minister pokazał nową aplikację

Nowa wersja aplikacji mObywatel pojawi się na przełomie czerwca i lipca - zapowiedział Janusz Cieszyński, minister w kancelarii premiera odpowiadający za cyfryzację. Pokazał też, jak będą w niej wyglądać najważniejsze funkcjonalności. - Skorzystają na tym też samorządy, które będą mogły w łatwy sposób, np. synchronizować karty mieszkańca - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowa wersja mObywatelaNowa wersja mObywatela

Minister Janusz Cieszyński opublikował na Twitterze krótkie wideo z wizualizacją nowej wersji mObywatela. Na ekranie głównym u góry są „kafelki” z kilkoma dokumentami (m.in. dowodem osobistym, certyfikatem covidowym, legitymacją rencisty-emeryta i adwokata), a poniżej odnośniki do wybranych usług (takich jak m.in. punkty karne, eRecepta, dodatek energetyczny, Bilkom).

Użytkownik będzie mógł wybierać, które dokumenty i usługi są pokazywane na ekranie głównym. - Będzie sporo więcej funkcji. Ten interfejs (obecny - przyp.) był nie do utrzymania - zaznaczył Cieszyński.

Zapowiedział, że nowa wersja mObywatela ma się pojawić na przełomie czerwca i lipca.

Wpis Cieszyńskiego podał dalej rzecznik rządu Piotr Müller. - Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji #mObywatel. Umożliwi ona łatwe dokładanie kolejnych funkcjonalności w zakresie usług publicznych. Skorzystają na tym też samorządy, które będą mogły w łatwy sposób, np. synchronizować karty mieszkańca - wyliczył.

- Ukłony dla Adama Andruszkiewicza, Janusza Cieszyńskiego i ich zespołów, którzy wdrażają kolejny ważny etap cyfryzacji państwa - dodał Müller.

Aplikacja mObywatel z dowodem osobistym. Jakie nowe funkcje?

Ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi Sejm uchwalił na posiedzeniu 9 marca (przeciw zagłosowali jedynie posłowie Konfederacji). W przyszłym tygodniu ustawą zajmie się Senat.

Przyjęta przez Sejm regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Dołącz do dyskusji: Dowód osobisty w mObywatelu. Minister pokazał nową aplikację

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
A z afery respiratorowej już się rozliczył?
odpowiedź