SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozdano MocArty RMF Classic za 2019 rok, Nagroda Specjalna dla Olgi Tokarczuk

Po raz 10. w poniedziałek, 9 marca przyznano MocArty RMF Classic, czyli nagrody słuchaczy stacji. Wyróżnienia wręczono w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą. W tym roku z powodu zagrożenia koronawirusem nie było uroczystej gali.

Article

W tym roku z powodu zagrożenia koronawirusem organizatorzy gali zdecydowali się odwołać uroczyste wydarzenie, wyróżnienia ogłoszono podczas specjalnego programu poświęconego plebiscytowi.

- Sytuacja w Polsce jest dynamiczna i może się zmienić w przeciągu najbliższych dni, a bezpieczeństwo naszych gości jak i naszego zespołu stawiamy na pierwszym miejscu - poinformowali w komunikacie Ewa Miszczak, wiceprezes Grupy RMF FM i Paweł Pawlik, dyrektor programowy RMF Classic.

Ogłoszenie wyników plebiscytu odbyło się na antenie RMF Classic w poniedziałek 9 marca po godzinie 17:00.

W plebiscycie za 2019 rok słuchacze stacji wybrali faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Człowiekiem Roku 2019 została Ewa Zgrabczyńska – dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, która została doceniona „za niezwykłe osobiste zaangażowanie i determinację podczas akcji ratowania tygrysów przewożonych z Włoch przez Polskę za naszą wschodnią granicę”.

Natomiast tytułem Wydarzenia Roku 2019 ogłoszono sukces filmu „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy. Uzasadniono werdykt słowami: „to poruszająca wierzących i niewierzących opowieść o młodym chłopaku, który udaje, że jest księdzem, uwiodła cały świat, a deszcz nagród na arenie międzynarodowej – od Gdyni przez Wenecję po Palm Springs, z nominacją do Oscara na czele – był tylko tego dowodem”.

Wyróżnienie w kategorii Muzyka Filmowa Roku 2019 otrzymała muzyka Leszka Możdżera do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Decyzję uzasadniono: „Leszek Możdżer znalazł niezwykły kompromis między odtworzeniem stylu pianistyki Mieczysława Kosza, a nowoczesnym brzmieniem, które przemawia do dzisiejszego widza. Dzięki temu powstała przejmująca i intensywna muzyka, która nadaje tempo i rytm całej opowieści, dopełnia charakter bohaterów i dopowiada najgłębsze emocje”.

Tytułem Rzecz z Klasą Roku 2019 został uhonorowany projekt  plakatu  „Zły Pan” autorstwa Anny Frydrych z ASP w Warszawie. „Na żółtym, ostrzegawczym tle widnieje rysunek popularnej plakietki, której używają właściciele >>złych psów<<, by ostrzec innych przed wejściem na teren posesji. Tyle, że tu napis jest inny. Prosty i oszczędny projekt o wyjątkowo mocnym przekazie” – podano w uzasadnieniu.

Nagroda Specjalna dla Olgi Tokarczuk, „Bo wARTo!” dla Beaty Kwiecińskiej

Dodatkowo, w ramach jubileuszowej 10. edycji MocArtów Redakcja RMF Classic postanowiła uhonorować Nagrodą Specjalną noblistkę Olgę Tokarczuk.

Inną formę miała też tegoroczna nagroda specjalna „Bo wARTo!” przyznawana co roku zwykle młodym, utalentowanym twórcom ze świata filmu. W ramach 10. edycji MocArtów – nagrodę tym razem młodym animatorkom/animatorom kultury.

Zwycięzcę wyłoniła Kapituła w składzie: przewodniczący – Robert Piaskowski oraz Joanna Cichocka Gula, Krzysztof Czyżewski, Dominika Kawalerowicz, Rafał Koziński, Joanna Orlik, Bogna Świątkowska i Paweł Pawlik.

Nagrodę w postaci statuetki oraz czeku na 10 tys. euro otrzymała Beata Kwiecińska z Domu Kultury INSPIRO w Podłężu „za stworzenie miejsca, które naprawdę jest dla wielu domem – ciepłym i przyjaznym”.
- INSPIRO założone w niewielkiej wiosce w Małopolsce wyznaczyło kierunki dla nowej formuły domów kultury - tworzonych w ramach samorządowych struktur, a jednak od początku we współpracy z mieszkańcami. Pani Beata dała się poznać jako wspaniała animatorka kultury i manager. Wykonuje pionierską pracę, aby INSPIRO był lokalnym centrum życia społecznego, gdzie ludzie mogą rozmawiać, rozwijać pasje i obcować ze sztuką – uzasadniło jury.

Plebiscyt MocArty RMF Classic organizowany jest od 2010 roku. Od kilku lat połączony jest też z przyznawaniem Nagrody Specjalnej „Bo wARTo!” dla młodych twórców z branży filmowej.

Według badania Radio Track od listopada do stycznia br. RMF Classic miało 1,6 proc. udziału w słuchalności w grupie wiekowej 15-75 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozdano MocArty RMF Classic za 2019 rok, Nagroda Specjalna dla Olgi Tokarczuk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl