SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mocne wzrosty na Wall Street. Najlepsza sesja od dwóch miesięcy

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zanotował najlepszy dzień od dwóch miesięcy. Najnowsze dane makro pokazały, że podwyżki stóp procentowych zaczynają mieć wpływ na amerykańską gospodarkę.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 383 punkty, czyli o 1,14 proc. i wyniósł 34.029,69 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,33 proc. i wyniósł 4.146,22 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,99 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.166,27 pkt.

PPI w USA w marcu spadło o 0,5 proc. mdm, a rdr wzrosło o 2,7 proc. Oczekiwano +0,1 proc. i +3 proc. Bazowy PPI spadł o 0,1 mdm, a rdr wzrósł o 3,4 proc. Prognozowano +0,3 proc. i +3,4 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 239 tys. Oczekiwano 232 tys. wobec 228 tys. poprzednio.

„Bankierzy Fedu nie mogliby dziś prosić o lepsze dane, ponieważ wygląda na to, że po roku podwyżek stóp gospodarce nareszcie zaczyna brakować paliwa” – powiedział Christopher Rupkey, główny ekonomista FWDBonds.

W najbliższym czasie uwaga rynków skupi się na wynikach finansowych spółek. W piątek wyniki za pierwszy kwartał napłyną od dużych amerykańskich banków, w tym JPMorgan, Citigroup i Wells Fargo.

„Prawdopodobnie zobaczymy kilka niespodzianek w tym roku, szczególnie w przypadku firm, które mają ekspozycję na wydatki ze strony chińskiej klasy średniej, które zostały stłumione w ciągu ostatniego roku z powodu lockdownów” – powiedział Andrew Bell, CEO w Witan Investment Trust.

„Wall Street przeszło od skupiania się na niższej niż oczekiwano dynamice inflacji do protokołu Fed, który wywołał obawy przed recesją, ponieważ dalsze zawirowania w sektorze bankowym mogą być tuż za rogiem, gdy zbliża się sezon wyników” – powiedział Ed Moya, starszy analityk rynkowy w Oanda.

W środę opublikowano minutes z ostatniego posiedzenia Fedu. Niektórzy członkowie FOMC zastanawiali się nad pauzą w cyklu podwyżek stóp proc. w USA. Z minutes wynika, że niektórzy członkowie Fedu chcieli podwyżki o 50 pb., ale zrezygnowali z tego pomysłu ze względu na zawirowania w sektorze bankowym.

W środę podano, że ceny konsumpcyjne w USA w marcu wzrosły o 5 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,1 proc. Oczekiwano +5,2 proc. rdr i +0,2 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,4 proc. mdm i 5,6 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,6 proc. rdr.

„Fed prawdopodobnie nie będzie robił serii podwyżek, tylko podniesie stopy proc. jeszcze raz, aby osiągnąć szczyt” – powiedziała Aninda Mitra, szefowa strategii makroekonomicznej i inwestycyjnej w BNY Mellon Investment Management.

Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych Fed wskazują na ok. 70-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. o 25 pb. na majowym posiedzeniu banku centralnego USA.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj są wyceniane po 82,32 USD za baryłkę, po spadku o 1,13 proc., a majowe futures na Brent zniżkują o 1,23 proc. do 86,26 USD/b.

Dołącz do dyskusji: Mocne wzrosty na Wall Street. Najlepsza sesja od dwóch miesięcy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl