SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Moją intencją jest, by TVP była silna" - za kilka miesięcy ustawao nadawcach publicznych

Za kilka miesięcy do Sejmu trafić ma projekt nowej ustawy onadawcach publicznych, założenia do ustawy mają być znane w lipcu.W środę w resorcie kultury odbyło się pierwsze posiedzeniepracującego nad nim zespołu.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski nie chciał zdradzićszczegółów przyszłej ustawy. Pytany o dotychczasowe spekulacje naten temat powiedział m.in., że w założeniach do ustawy nie mapodziału TVP na część misyjną i komercyjną oraz, że "nikt nigdzienie powiedział, że telewizje regionalne będą oddanesamorządom".

"Uważam, że ośrodki regionalne są marnowane, marnowany jestpotencjał, nie są zaspokajane pewne potrzeby społecznościregionalnych, nie buduje telewizja regionalna tożsamości małychojczyzn. Z tego punktu widzenia widzę, że to trzeba ruszyć,natomiast w jakim kierunku pójdziemy - zobaczymy" - powiedziałZdrojewski.

W skład zespołu przygotowującego nową ustawę o mediachpublicznych wchodzą: prof. Tadeusz Kowalski (przewodniczący), prof.Stanisław Jędrzejewski, Robert Kroplewski, dr Bogusław Nierenbergoraz dr Jędrzej Skrzypczak.

Ponadto na środowe spotkanie inaugurujące prace nad projektemzaproszeni zostali m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu, szefowieKrajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Urzędu KomunikacjiElektronicznej oraz członkowie klubów parlamentarnych.

W trakcie spotkania - jak powiedział Zdrojewski - zgłoszonorozbieżne pomysły. "Z jednej strony jest silna sugestia abyśmy nadustawą pracowali w miarę dobrym tempie i rozwiązali przedewszystkim problem finansowania telewizji wtedy, kiedy nie będzieabonamentu - jako alternatywę" - powiedział minister.

"I drugie oczekiwanie, które jest, oczekiwanie sprzeczne - byjednocześnie w tej ustawie uregulować sprawy platformy cyfrowej.Otóż wszyscy, którzy zgłaszają tego typu pomysły świetnie wiedzą,że to jest kilkanaście miesięcy pracy" - podkreślił Zdrojewski.

Dodał, że to, co ostatecznie znajdzie się w nowej ustawie będziezależało m.in. od tego czy Sejm podtrzyma czy odrzuci prezydenckieweto do uchwalonej już tzw. małej noweli medialnej.

"Nie będziemy poruszać się w tej ustawie od sasa do lasa i miećambicji poruszenia wszystkich kwestii, bo zabrałoby to nam lata.Reagujemy na określone sytuacje, na wady legislacyjne, jakiefunkcjonują w obecnym porządku prawnym i uregulujemy pewne kwestie,dotyczące przede wszystkim danin publicznych, jakie media publicznepowinny realizować na rzecz społeczeństwa" - powiedziałZdrojewski.

"Nie możemy dopuścić do sytuacji, jaka stała się np. na Węgrzech(...). Przypomnę, że telewizja publiczna na Węgrzech na skutekróżnych sporów, w tym politycznych została doprowadzona do stanuagonalnego. Musimy się wystrzegać takiej sytuacji, moją intencjąjest, by telewizja publiczna pozostała silna" - podkreśliłZdrojewski.

Dodał też, że już teraz wiadomo, że ustawa nie nałoży "nowychobowiązków o charakterze publicznym" na nadawców prywatnych.

Zdrojewski zapewnił, że zależy mu by proces tworzenia nowejustawy medialnej był jak najbardziej transparentny oraz by przezcały czas uczestniczyły w nim związki i stowarzyszenia twórcze.Zapowiedział, że założenia do ustawy będą sukcesywnie upublicznianew zależności od "tempa prac".

Kowalski dodał, że niedługo powstanie też specjalna stronainternetowa, na której publikowane będą dokumenty wykorzystywane wtrakcie prac zespołu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Moją intencją jest, by TVP była silna" - za kilka miesięcy ustawao nadawcach publicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl