SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Money.pl ma nowego udziałowcę; Arkadiusz Osiak o planach Money.pl

Spółka Money.pl - wydawca portalu finansowego oraz inwestor w siedmiu innych spółkach - zmieniła głównego udziałowca. Wydawnictwo Handelsblatt zastąpiła siostrzana spółka Holtzbrinck Networks. Rozmowa z prezesem Money.pl.

Money.pl ma nowego udziałowcę; Arkadiusz Osiak o planach Money.pl

Holtzbrinck Networks przejął pakiet 70 proc. udziałów w spółce Money.pl, 30 proc. wciąż pozostaje w rękach Arkadiusza Osiaka - współzałożyciela i prezesa spółki Money.pl.

- Zmiany właściciela portalu Money.pl wynika z reorganizacji w strukturze Grupy Holtzbrinck, do której należą obie spółki. Krystalizowana jest struktura grupy, czego efektem jest wyraźniejsze oddzielenie aktywów wydawniczych i internetowych - powiedział Arkadiusz Osiak, współzałożyciel i prezes spółki Money.pl.


Rozmowa z Arkadiuszem Osiakiem, prezes Money.pl

Robert Stępowski: Czy możemy spodziewać się nowych inwestycji lub przejęć w najbliższych miesiącach?
arkadiuszowsiakArkadiusz Osiak: W związku z niepewną sytuacją na rynkach powstrzymujemy się od deklaracji dotyczących dużych inwestycji. Nie wykluczamy mniejszych i łatwiejszych akwizycji. Money.pl ma bardzo dobry cash flow a zyski są reinwestowane. Mamy też spore ambicje dotyczące polskiego rynku.

Już odczuwacie Państwo skutki kryzysu gospodarczego?
Odczuwamy spadki na pośrednictwie finansowym. Mimo większej liczby leadów, banki konwertują dużo słabiej. Co zaskakujące wyniki reklamowe są lepsze od oczekiwanych.

Mimo to jesteście zadowoleni z osiąganych przychodów?
Rok 2008 zamknął się kwotą prawie 20 mln zł w samej spółce Money.pl. Co roku osiągaliśmy 20-30 proc. wzrosty, więc budżet na 2009 był bardzo ambitny. Ze względu na sytuację na rynkach będziemy musieli pogodzić się z trochę mniejszą dynamiką wzrostu. Chyba, że III i IV kwartał nas zaskoczą.

Ale zakładaliście aż taki spadek przychodów?
W roku 2008 podobnie jak w 2007 roku znacząco przekroczyliśmy budżet (in plus oczywiście).

Czy w związku z kryzysem prowadziliście, prowadzicie lub prowadzić będziecie restrukturyzację zatrudnienia?
Do tej pory nie było takich planów i nie spodziewam się abyśmy byli do tego zmuszeni. Zmniejszyliśmy akcję rekrutacyjną, ale nie planujemy zwolnień. Spółka cały czas notuje duże kwartalne zyski - wyższe niż konkurencja.

Pierwsze półrocze tego roku będzie dla Państwa także takie dobre?
Nie aż tak dobre jakbyśmy sobie życzyli w roku 2008, ale dużo lepsze niż po katastrofalnych nastrojach I kwartału. Pozytywnie zaskakuje nas wzrost zainteresowania reklamą. Dobrze radzą sobie również nasze spółki córki, szczególnie BusinessClick i Blogvertising, operujące w tym obszarze.

Jak Pana zdaniem z kryzysem poradzi sobie internetowy segment ekonomiczno-gospodarczy?
Patrząc na wyniki Money i Bankiera za I kwartał widzę, że obydwie spółki mają się dobrze. Trudno mi oceniać sytuację sekcji biznesowych portali horyzontalnych. Przypuszczam, że radzą sobie podobnie jak pozostałe sekcje. Banki nie ograniczyły akcji marketingowej. Zmienia się komunikacja, produkty, ale żeby sprzedawać trzeba się reklamować. Poza tym portale finansowe to nie tylko miejsce dla reklamy produktów finansowych. Money ma już ponad 3,2 mln użytkowników (Megapanel), oprócz sporej rzeszy przedsiębiorców i inwestorów, to w głównej mierze rodząca się właśnie w Polsce klasa średnia. A reklamodawcy uciekają z innych mediów do internetu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Money.pl ma nowego udziałowcę; Arkadiusz Osiak o planach Money.pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl