SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Morawiecki: będziemy utrzymywać obniżone stawki VAT i akcyzy, dopóki inflacja będzie zagrażać polskim rodzinom

Będziemy utrzymywać obniżone stawki VAT, akcyzy, dodatki osłonowe i tworzyć w razie czego nowe "poduszki bezpieczeństwa” dla społeczeństwa tak długo, jak to będzie konieczne - zapewnia na łamach tygodnika "Sieci” premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki, fot. Adam Guc /KPRMArticle

W wywiadzie dla poniedziałkowego numeru "Sieci", Mateusza Morawieckiego zapytano m.in., jak wygląda stan polskiej gospodarki po pandemii.

"Gdyby nie wysoka inflacja, zaimportowana do Polski z zewnątrz, to mógłbym powiedzieć tu kilka dobrych i pozytywnych zdań. Bezrobocie wynosi zaledwie 2,9 proc., co przy takich światowych turbulencjach jest dla mojego rządu ogromnym powodem do dumy. To samo się nie zrobiło – na obronę miejsc pracy wydaliśmy ponad 200 mld zł. Ale to były dobrze wydane pieniądze. Co może być ważniejszego niż praca? Polacy pamiętają, jak wielkim nieszczęściem, tragedią dla rodzin, dla całych regionów jest bezrobocie" – powiedział premier.

Morawiecki pyta Tuska, czy za jego rządów obniżano podatki

Na uwagę, że przyjmowanie Donalda Tuska przez przedsiębiorców, którzy wzięli ogromne dotacje z tarcz antykryzysowych i wspólnie z nim narzekanie, że rząd nic nie pomaga, to obiektywna bezczelność, premier odparł, że nie oczekuje wdzięczności, ale uczciwości.

"Mogliby powiedzieć, że skorzystali z pomocy państwa, podać sumy, czas reakcji rządu, warunki udzielonej pomocy. Mogliby też zapytać pana Tuska: +Panie Donaldzie, czy za pana rządów, gdy zdarzył się wielokrotnie mniejszy, ale też bolesny kryzys, była jakaś pomoc? Jakaś tarcza antykryzysowa?+. To oczywiście retoryczne pytania, bo wszyscy pamiętamy, że nic takiego nie było" – powiedział.

Kontynuował, że "główny ideolog tamtej ekipy pan Janusz Lewandowski szczycił się tym, że byli odporni na wezwania przedsiębiorców do ratowania polskich firm w obliczu kryzysu finansowego". "A Donald Tusk jako premier nie skonstruował żadnej realnie działającej tarczy. My to zrobiliśmy" – zaznaczył.

Pytany, czy nie miał oporów przed uruchamianiem tarczy antyinflacyjnejszef rządu odparł, że nie, nigdy. "Dlatego że nam zaufali Polacy, dlatego że pokładają w nas wiarę, że zawsze będziemy po stronie obywatela i polskich rodzin. Zasadnicza różnica między nami a ekipami liberałów spod znaku Tuska, Balcerowicza i Rostowskiego polega na tym, że my nie chowamy głowy w piasek, tylko działamy konkretnymi rozwiązaniami, a jak trzeba, to bronimy interesu Polski za granicą" - stwierdził.

Wymienił m.in. obniżenie cen paliw i żywności poprzez redukcję VAT i innych podatków. "Ekonomiści mówią, że to się już przekłada na ścięcie szczytu inflacyjnego o 2–2,5 pkt proc. To bardzo poważny sukces w walce z inflacją" - powiedział.

„Obniżone stawki zostaną utrzymane, dopóki inflacja będzie zagrażać polskim rodzinom”

Komentując uwagę, że obniżka będzie na pół roku, a potem powrót do starych stawek i bolesny, skokowy wzrost cen. Morawiecki odparł, że liczy, że tak nie będzie i inflacja zacznie spadać.

"Jeśli nie, to obniżone stawki zostaną utrzymane, dopóki inflacja będzie zagrażać polskim rodzinom. Ja tu nie ulegnę - będziemy utrzymywać obniżone stawki VAT, akcyzy, dodatki osłonowe i tworzyć w razie czego nowe +poduszki bezpieczeństwa+ dla społeczeństwa tak długo, jak to będzie konieczne" - zapewnił.

Od początku lutego stawka podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe, jak mięso, ryby, nabiał, a także na nawozy i gaz; do 5 proc. została obniżona VAT na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa silnikowe. Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do końca lipca br.

Łączny spadek dochodów budżetu państwa, spowodowany zmianami, oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Morawiecki: będziemy utrzymywać obniżone stawki VAT i akcyzy, dopóki inflacja będzie zagrażać polskim rodzinom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl