SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Morawiecki: bracia Karnowscy rozszczelnili medialny układ zamknięty, bez nich nie byłoby dobrej zmiany

Odbierając Biało-Czerwone Róże od wPolityce.pl (Fratria) premier Mateusz Morawiecki skomplementował założycieli tego serwisu Jacka i Michała Karnowskich. -Jestem przekonany, że nie byłoby dobrej zmiany, nie byłoby też zwycięstwa 2015 roku bez was, kochani, bez waszej uporczywej wiary w zwycięstwo - powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki z Biało-Czerwonymi Różami od wPolityce.pl, fot. KPRM Article

Biało-Czerwone Róże zostały wręczone Mateuszowi Morawieckiemu we wtorek wieczorem podczas gali z okazji 9-lecia wPolityce.pl. Jak czytamy w serwisie, celem tego wyróżnienia jest „uhonorowanie osób, które wniosły szczególny wkład w pielęgnowanie i umacnianie ważnych dla naszego Państwa i Narodu wartości, zwłaszcza patriotyzmu, a także naszej suwerenności i niepodległości”.

- Chcemy także wyrazić nasze uznanie ludziom, którzy wieloletnią pracą umocnili naszą wspólnotę. Nagradzamy ważne postaci z różnych dziedzin życia społecznego – ze sfery polityki, ale także kultury, mediów, gospodarki - zaznaczono.

Morawiecki do Karnowskich: kochani bez was nie byłoby dobrej zmiany

Po odebraniu Biało-Czerwonych Róż Mateusz Morawiecki wygłosił wystąpienie, w którym skomplementował wPolityce.pl oraz jego założycieli: Jacka i Michała Karnowskich. - Przyjaciele wolnego słowa, przyjaciele Polski, bardzo dziękuję za tę piękną nagrodę i czuję, że jest to nagroda dla wielu osób, z którymi dane mi było pracować tak blisko nad tym, żeby spełnić cząstka marzeń, które mieliśmy kilka lat temu - stwierdził. - Chciałem szczególnie pogratulować portalowi wPolityce.pl tych 9 lat, bo to były bardzo trudne lata. Od 9 lat rzeczywiście walczycie o prawdę, o wolność, o sprawiedliwość - wyliczył.

Premier wrócił do początków działalności wPolityce.pl. - Pamiętam 9 lat temu, sięgając w przeszłość do waszych narodzin, moją rozmowę z jedną z osób, która się bardzo interesowała mediami i zaznaczyła mi taką swoją refleksję: „Słuchaj, nie wiedziałem, że pani prezydentowa Maria Kaczyńska była tak aktywna w wielu wymiarach, w całej rzeczywistości społecznej”. Bo to wtedy było takie małe, wąskie okno, które się otworzyło i pokazywało piękno, prawdę i piękną prawdę o pani prezydentowej Marii Kaczyńskiej - powiedział.

- Ale to właśnie było tylko uchylone na chwilę okno. Bo wiemy doskonale, że przez długie, długie lata, dekady III Rzeczpospolitej - nie mówiąc o PRL-u, to wiadomo - scena medialna była zabetonowana - zaznaczył szef rządu.

- I właśnie Jacek i Michał swoimi działaniami, swoja rękawicą rzuconą możnym tego świata, przyczynili się do zasadniczego rozszczelnienia tego układu zamkniętego. Bardzo wam za to dziękuję i tego wam gratuluję - podkreślił Morawiecki. - Dzisiaj po latach, kiedy patrzymy wstecz, to jestem przekonany, że nie byłoby dobrej zmiany, nie byłoby też zwycięstwa 2015 roku bez was, kochani, bez waszej uporczywej wiary w zwycięstwo niezależnie od tego, jak trudny był przeciwnik - ocenił.

- Myślę, że niezależnie od tego, jak będzie za kolejne 9 i 90 lat, to będziemy potrzebowali takich środowisk jak środowisko wPolityce.pl, które walczą o suwerenność, aby Polska była wielka - stwierdził premier. - Życzę państwu, żeby nie było za spokojnie, żeby nie było spokoju. Jak mówił Norwid „Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna”. Jeszcze jest wiele białych plam i obszarów do odkrycia, wiele miejsc, w których walka o prawdę i silną Polskę musi się zaznaczyć. Tego chciałem Państwu życzyć. Życzę, żeby Polska była taka, o jakiej marzymy. Wielka i silna - dodał.

 

Karnowski chwali Morawieckiego za plan gospodarczy

Laudację na cześć Mateusza Morawieckiego wygłosił Michał Karnowski. Przypomniał w niej przedstawioną przez Morawieckiego, wtedy wicepremiera i ministra rozwoju, Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rozwinięty niedługo potem w rządową strategię.

- Zdanie, że „piniendzy na to nie ma i nie będzie” odmieniano przez wszystkie przypadki. „Uszczelnienie systemu podatkowego” - wskazane w Strategii jako warunek realizacji pozostałych celów - prezentowano jako kolejny szalony mit polskiej prawicy. Kpiono, że to wizja sztab złota, które Tusk ukrywał w swoim gabinecie i nie chce oddać - stwierdził Karnowski. - A aktywna rola państwa, jakże oczywista choćby w Niemczech, malowana była w peerelowskich barwach. Dziś można jasno powiedzieć: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju się powiodła - ocenił publicysta.

- Zapytajmy: iluż autorów wielkich programów ogłaszanych na starcie rządów po czterech latach, przy zawsze zmieniających się okolicznościach i niespodziewanie lądujących pod nogami kłodach, może ze spokojem spojrzeć w oczy swoim wyborcom, nadal prezentować ten pierwotny projekt? Ilu z nich jadąc w Polskę po niemal 50 miesiącach ściąga tłumy? Ilu nie szuka wymówek, ale mówi: to dopiero początek? Nasz laureat, Premier Mateusz Morawiecki może cieszyć się takim sukcesem - dodał.

Michał Karnowski docenił to, że szef rządu nieraz podkreślał znaczenie wPolityce.pl i innych mediów należących do Fratrii. - Pan premier Mateusz Morawiecki należy do tych osób i stąd, jak możemy obserwować i jak wielokrotnie wskazywały współtworzone przez nasze środowisko media - portal wPolityce.pl, tygodnik „Sieci”, telewizja wPolsce.pl, „Gazeta Bankowa” i portal wGospodarce.pl - z tego powodu znalazł się na celowniku obozu III RP. Warto rozumieć źródło tych ataków, warto pamiętać, dlaczego są tak bezwzględne, nie oszczędzające nawet rodziny - powiedział.

Zwrócił też uwagę na różne sytuacje, w jakich Morawiecki znajdował się w ostatnich latach jako szef rządu. - Oto stoi głównym balkonie nowojorskiej giełdy i bije w dzwon otwierający sesję notowań ale zarazem ogłaszający wejście Polski do kręgu krajów rozwiniętych. I drugi obrazek: spotkanie szefa rządu z międzynarodowymi dziennikarzami i rozmaitymi aktywistami w Berlinie, próbującymi wymusić - bo inaczej tego nazwać nie można - przyznanie jakiejś polskiej winy za niemieckie zbrodnie. Czyste szaleństwo - ocenił.

- Ale pomylili się. Wysunięta placówka obronna nie uległa, a nawet, miałem wrażenie, wielu przekonała. Solidarność Walcząca może tu być szczególnie dumna ze swojego wychowanka. Panie premierze, w podziękowaniu za to wszystko są te Biało-Czerwone Róże portalu wPolityce.pl - podkreślił Michał Karnowski.

Szefowa wPolityce.pl: będziemy bronić wiary i naszej tożsamości

Od jesieni 2014 roku redaktor naczelną wPolityce.pl jest Marzena Nykiel. - To dla nas wielka radość, że od kilku lat konsekwentnie jesteśmy w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów. My, „mały stateczek”, jak to kiedyś Michał powiedział. Cieszymy się z tego i ciężko na to pracujemy. Zajęci na co dzień sprawami Polski, nie mamy zbyt wielu okazji do świętowania, dlatego dziś, w tym uroczystym dniu, pragnę podziękować całemu zespołowi za ciężką pracę. Dziękuję też współpracownikom, publicystom i komentatorom. Ale przede wszystkim dziękuję naszym Czytelnikom. Nie byłoby nas bez Państwa - stwierdziła podczas wtorkowej gali.

- Dziękuję też Jackowi i Michałowi, bo zdaję sobie sprawę, że trudno jest wypuścić własne dziecko w świat. Obiecuję, że nadal będziemy szli drogą tych wartkości, które wskazaliście, gdy portal się rodził - zaznaczyła. - Będziemy nadal podejmować trudne tematy, zadawać pytania, które nie są łatwe, a to wszystko dlatego, że to prawda jest podstawą naszej pracy. Będziemy bronić spraw dla nas najważniejszych, najświętszych wiary i Kościoła, zwłaszcza teraz, gdy coraz bardziej agresywna lewica, próbuje zepchnąć go na margines. Będziemy bronić naszej tożsamości w tym trudnym czasie, gdy światowy mainstream jest coraz bardziej zdeterminowany, by dokończyć proces swojej kulturowej rewolucji - wyliczyła.

- Sporo się wydarzyło przez te 9 lat. Polska jest inna, inna jest także rzeczywistość – i ta medialna i ta polityczna. Ale nie zmieniły się nasze pragnienia i wyznaczniki naszej pracy. Nadal pragniemy wolnej, silnej, suwerennej i pięknej Polski, której obiecujemy nadal po dziennikarsku służyć - podkreśliła Marzena Nykiel.

 

Kaczyński: wPolityce.pl jednym z filarów polskich mediów internetowych

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński z okazji dziewiątych urodzin wPolityce.pl przesłał list z gratulacjami i życzeniami dalszych sukcesów. Podkreślił też duże znaczenie, jakie ma portal.

- Dziś trudno sobie bez niego wyobrazić polską debatę publiczną, obieg wolnej, nieskrępowanej mainstreamowymi serwitutami i nieobciążonej polityką poprawności myśli. A przecież stosunkowo niedawno, bo dziewięć lat temu na świecie go jeszcze nie było - stwierdził Kaczyński.

- Powtórzę w tym kontekście to, co w zeszłym roku miałem zaszczyt powiedzieć, że Tragedia Smoleńska oraz porażająca symbolika tej Katastrofy wyzwoliły ogromne pokłady energii społecznej, że dla wielkiej liczby Polaków były moralnym imperatywem wyrywającym z bierności i wzywającym do działania. Wszystko, co wtedy miało miejsce zwiększało zapotrzebowanie na niezależne środki masowego przekazu. Klimat społeczny był więc korzystny dla różnego typu inicjatyw medialnych - ocenił prezes PiS.

- Ale nie wystarczy mieć szansę. Trzeba jeszcze umieć ją wykorzystać. I to się zespołowi wPolityce fantastycznie udało. Dzięki kreatywności, twórczym pomysłom, ideowości i profesjonalizmowi połączonym z ciężką pracą Portal stał się jednym z filarów polskiego sektora mediów internetowych - podkreślił szef partii rządzącej. - I wszystkim osobom, które w ciągu tych dziewięciu lat wniosły swój wkład w jego rozwój, pragnę z całego serca tego wspaniałego sukcesu pogratulować. Macie Państwo pełne prawo do wielkiej dumy z tego dzieła - zaznaczył.

wPolityce.pl to pierwszy tytuł Fratrii

Działający od czerwca 2010 roku wPolityce.pl został uruchomiony, kiedy jeszcze Jacek i Michał Karnowski byli związani z innymi mediami (przede z tygodnikiem „Uważam Rze”, z którym rozstali się jesienią 2012 roku).

Potem współzarządzana przez Karnowskich spółka Fratria uruchomiła serwis wGospodarce.pl, tygodnik „Sieci” (w listopadzie 2012 roku) i Telewizję wPolsce.pl (w połowie 2017 roku), wydaje też miesięcznik „Gazeta Bankowa”, a od wiosny 2015 do wiosny 2016 roku wydawała też tygodnik „ABC”.

Według badania Gemius/PBI w marcu br. wPolityce.pl zanotowało 1,51 mln realnych użytkowników i 29,03 mln odsłon. Natomiast z danych ZKDP wynika, że w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż ogółem „Sieci” wynosiła 38 940 egz., po spadku o 22,4 proc. w skali roku.

W 2017 roku Fratria osiągnęła niewielkie wzrosty przychodów sprzedażowych (do 34,2 mln zł) i zysku netto (do 3,17 mln zł).

Morawiecki o przewadze wrogich mediów

W ub.r. Mateusz Morawiecki wiele razy, zwłaszcza podczas kampanii przed wyborami samorządowymi, krytykował sytuację na rynku mediów w Polsce. Oceniał, że większość mediów jest nieprzychylnie nastawiona do obecnego obozu rządzącego.

- 80 proc. mediów wszystkich - radiowych, telewizyjnych, gazet, czasopism i mediów internetowych - jest w rękach naszych przeciwników politycznych, którzy we wściekły sposób nas atakują. Właśnie dlatego, że zdali sobie sprawę, że my możemy być nie tylko krótkim epizodem, jak lata 2005-2007, ale możemy na trwałe przebudować cały system społeczno-gospodarczy, na trwałe zaproponować nowy kontakt społeczny Polakom i że Polakom się to spodoba, ale im się to nie spodoba i dlatego nas tak wściekle atakują - stwierdził Morawiecki w czerwcu 2018 roku na spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia. Zaznaczył, że „musimy też uważać, żeby nie otwierać wszystkich frontów na raz”.

Niedługo później o mediach nieprzychylnych wobec obecnej władzy mówił na zjeździe klubów „Gazety Polskiej”. - Ja mam czasami wrażenie, a nawet przekonanie, że tam w tych mediach są sztaby, które myślą o tym, jak nam zaszkodzić, jak uprawiać kłamliwą propagandę i robić z igły widły, zamieniać do góry nogami wszystko, stawiać świat na głowie, wmawiać ludziom, że czarne jest białe - powiedział szef rządu.

Podobnie wypowiedział się pod koniec stycznia br., zapytany przez 300polityka.pl i Wirtualną Polskę o mocno krytykowane materiały Telewizji Polskiej na temat WOŚP i śmierci Pawła Adamowicza. - muszę tutaj powiedzieć z pełną odpowiedzialnością za moje własne poglądy, że mam przekonanie, że w naszej III RP, w latach ostatnich, w 20-30 latach mieliśmy do czynienia z ogromnym, okresami gigantycznym przegięciem, stronniczością mediów w zupełnie innym kierunku politycznym niż ten, który ja reprezentuję - ocenił premier.

Dodał, że jest przekonany, że kiedy ogląda niektóre programy w stacjach „tzw. różnych prywatnych, tzw. i rzeczywiście prywatnych, choć nie ogląda ich na szczęście za często” to „włos mu się jeży”: - Jakieś kawałki mi ktoś kiedyś, od czasu do czasu, pokazuje, włos się na głowie jeży i propaganda Jerzego Urbana przypomina mi się w całej swojej krasie czy raczej w całej swojej brzydocie - zaznaczył szef rządu.

Morawiecki trzy razy Człowiekiem Roku wg „Gazety Polskiej”

Obecny premier już trzykrotnie otrzymał tytuł Człowieka Roku od środowiska „Gazety Polskiej”. W br. i 2017 roku takie wyróżnienie przyznała mu redakcja tego tygodnika, a w ub.r. - Kluby „Gazety Polskiej”.

Natomiast media Fratrii od sześciu lat przyznają też nagrodę Człowieka Wolności tygodnika „Sieci”. Spośród polityków otrzymali ją: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński (w br.), prezes PiS Jarosław Kaczyński (w 2016 roku) i prezydent Andrzej Duda (w 2015 roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Morawiecki: bracia Karnowscy rozszczelnili medialny układ zamknięty, bez nich nie byłoby dobrej zmiany

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bsrt
Szkoda słów.
35 5
odpowiedź
User
Towarzystwo
wzajemnej adoracji.
33 5
odpowiedź
User
Mirek
To jest PR rządu a nie dziennikarstwo. A jeżeli tak nie jest to podajcie przykłady krytyki rządu na łamach ich portali czy telewizji.
36 4
odpowiedź
User
Pamiętamy
Rzeczywiście to skandal, aż mi się łezka w oku kręci z tęsknoty za czasami gdy Tusk odbierał nagrodę człowieka roku tygodnika wprost z maskotką pluszowego Lisa. A potem jego służby weszły do redakcji wprostu (sic!) i siłą wyrywały dziennikarzom laptopy. Ehh, gdzie te czasy niezależnego dziennikarstwa, chlip chlip, gdzie te czasy ?!?!?!
19 29
odpowiedź
User
aha
Ok, mówię sprawdzam:
Media W Sieci, W Polityce itd. wydawca to Fratria. Trzyosobowy zarząd głównego udziałowca Fratrii to spółka Apella, założona przez SKOK Holding z siedzibą w Luksemburgu. Właścicielem SKOK Holding jest Grzegorz Bierecki. Grzegorz Bierecki to członek klubu PiS w Senacie. Prezes Rady Ministrów (Mateusz Morawiecki) powołany z ramienia PiS mówi: . bracia Karnowscy rozszczelnili medialny układ zamknięty.

Pozdro dla kumatych.
53 6
odpowiedź