SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy fundusz Movens VC wesprze polskie "diamenty technologii". 58 mln zł na start

Rusza Movens VC, fundusz venture capital, wspierający młode polskie firmy technologiczne w pierwszych krokach ich ekspansji zagranicznej. Jego twórcami są Artur Banach (były prezes Grupy Netsprint) i Michał Olszewski (odpowiadał za rozwój Skycash).

Artur Banach i Michał Olszewski Article

Fundusz Movens VC skupia się na spółkach technologicznych potrzebujących od 1 mln do 4 mln zł, działających w Polsce z planami na ekspansję zagraniczną. W szczególności fundusz wesprze te podmioty, które wykorzystują  algorytmy uczenia maszynowego i AI, w innowacyjny sposób zmieniając funkcjonowanie dużych branż.

Inwestorzy Movens VC zebrali 58 mln zł kapitału. Twórcami fundusz są  Artur Banach, były prezes Grupy Netsprint oraz Michał Olszewski, specjalizujący się w projektach z branży fintech, przez lata rozwijał Skycash.

Movens VC wspiera polski biznes

Movens VC interesuje się przede wszystkim branżami fintech, martech, wsparcia dla e-commerce, logistyki, medtech, industry 4.0 i deeptech oraz sport&wellness. Preferowane modele biznesowe to marketplace i SaaS.

Tezy inwestycyjne funduszu oparte są o wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do zmian w sposobie funkcjonowania dużych branż.

- W Polsce dysponujemy kluczowymi zasobami w kontekście zachodzącej rewolucji AI w biznesie. Dzięki ogromnej liczbie wysokiej klasy informatyków nasz kraj stał się jednym z wiodących ośrodków outsourcingu IT na świecie. Dodatkowo wielu Polaków zdobyło już doświadczenie w pracy dla największych światowych korporacji, ale mamy również przetarte szlaki w budowie krajowych spółek, odnoszących globalne sukcesy, np. w sektorze gamingowym, czy w branży medtech - komentuje Michał Olszewski, partner w Movens VC. - Wąskim gardłem jest w Polsce brak doświadczenia w skalowaniu międzynarodowym i niewystarczający budżet na rozwój. Stosunkowo niewielu polskich zarządzających funduszami VC posiada na koncie sukcesy w roli przedsiębiorcy w obszarze nowych technologii. Rzadkością jest też doświadczenie w animowaniu kolejnych rund finansowania poza Polską. A to właśnie jest w naszym CV i DNA - dodaje Olszewski.

W zarządzeniu funduszem Movens aktywny jest także Ramon Jimenez, doświadczony venture partner w Dolinie Krzemowej oraz Przemysław Jurgiel-Żyła, odpowiadający kiedyś za rozwój biznesu m.in. w Netsprint i Datarino.

Kapitał funduszu tworzy ponad 30 inwestorów prywatnych - przedsiębiorców i menadżerów, ekspertów w swoich dziedzinach, którzy zbudowali silne, międzynarodowe firmy. 43 mln zł na inwestycje zapewnił też PFR Ventures, w ramach programu PFR Starter.

– Naszym celem jest pomóc polskim diamentom technologicznym w pierwszych krokach ich zagranicznej ekspansji, szczególnie - jeśli to ma sens - we wprowadzeniu ich na rynek amerykański. Spółka dysponująca dobrą, innowacyjną technologią i wysokiej klasy zespołem nie zna granic, a jej komercjalizacja to raczej kwestia jakości spółki, niż kraju jej pochodzenia - mówi Ramon Jimenez, venture partner w Movens VC.

Dołącz do dyskusji: Nowy fundusz Movens VC wesprze polskie "diamenty technologii". 58 mln zł na start

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mbumbanga
Jeśli będą wspierać, to raczej nie zarobią
odpowiedź