SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mozilla: aktualizacja Firefox OS (wideo)

Mozilla wydała aktualizację systemu Firefox OS. Wśród nowości znalazły się m.in. obsługa DSDS umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM, dodatkowe funkcje aparatu, uproszczony dostęp do odtwarzacza muzyki i możliwość inteligentnych kolekcji aplikacji.

Mozilla: aktualizacja Firefox OS (wideo)

Funkcja DSDS pozwala użytkownikom urządzeń Dual SIM na indywidualne zarządzanie dwoma kartami SIM dla połączeń głosowych, wiadomości, czy transferu danych, za pomocą interfejsu "Menedżera SIM". Przykładowo możliwe jest przełączanie się między biznesową i prywatną kartą SIM, bądź korzystanie z lokalnej karty w trakcie podróży, aby uniknąć kosztów roamingu. Można też zaimportować kontakty z każdej karty SIM na urządzenie.

Nowy Firefox OS obsługuje teraz stały autofocus (w zależności od możliwości urządzenia) i lampę błyskową. Dodano też usprawnienia do aplikacji Galeria, m.in. opcję organizacji treści według miesięcy i wyświetlania informacji o pliku (np. data zapisania, rodzaj, rozmiar).

Usprawnienia pojawiły się również w aplikacji do obsługi mediów, w tym dostęp do przycisków kontrolnych aplikacji Muzyka z poziomu panelu powiadomień i z poziomu zablokowanego ekranu. Natomiast radia można teraz słuchać korzystając z wbudowanego głośnika.

Korzystając z adaptacyjnego wyszukiwania aplikacji można je wyszukiwać zarówno w sieci, jak i w Firefox Marketplace.

Firefox OS grupuje aplikacje użytkownika w inteligentne kolekcje na ekranie domowym, sortując je według kategorii takich jak: społecznościowe, gry, muzyka, rozrywka, itp. Przykładowo po kliknięciu na kategorię gry wyświetla się lista zainstalowanych gier, a poniżej lista sugerowanych nowych gier, które mogą zainteresować użytkownika. Można też zachować wybrane wyniki wyszukiwania na ekranie domowym w formie nowej kolekcji (np. przepisy, sport, wiadomości), stukając w ikonę gwiazdki pod paskiem wyszukiwania.

W nowej wersji systemu pojawiło się także więcej opcji dla wiadomości. Teraz można wysyłać MMS-y na adresy e-mail, dodając do nich tytuł wiadomości. SMS jest automatycznie przekształcany w MMS-a, jeśli użytkownik doda do niego zdjęcie lub film. Można też zachować kopie robocze wiadomości i aktywować otrzymywanie powiadomień o dostarczeniu, gdy odbiorca przeczyta odebraną wiadomość. Ponadto dodano powiadomienia o wiadomościach e-mail oraz obsługę POP3.

Firefox OS obsługuje teraz jednoczesny transfer wielu plików przez Bluetooth, umożliwiając udostępnianie innym urządzeniom wielu zdjęć czy plików MP3 w tym samym czasie.

Dostępne wersje językowe systemu Firefox OS to angielski, bengalski, bułgarski, chiński (tradycyjny), chorwacki, czeski, grecki, hiszpański, holenderski, kataloński, niemiecki, polski, portugalski (brazylijski), rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica i alfabet łaciński), słowacki, turecki, węgierski oraz włoski.

W nowej wersji systemu nie zabrakło także nowości dla deweloperów. Aktualizacja zawiera optymalizacje w działaniu gier: dodano obsługę technologii WebGL, asm.js i WebAudio.

 

Wprowadzono również NFC, poczynając od udostępnienia WebNFC API. Dzięki temu deweloperzy będą mogli zacząć eksperymentować z parowaniem NFC i skanowaniem etykiet, a rozszerzenia funkcjonalności NFC mają być wprowadzane w przyszłych wydaniach.

Nowe wydanie Firefox OS bazuje na silniku Gecko 28 i zawiera nowe sieciowe API. Sprawniejsze przetwarzanie danych i współdzielenie zasobów ma pozwolić deweloperom na szybsze pisanie aplikacje. Ponadto do systemu wbudowano ramy RTSP i uzupełniono obsługę streamingu dźwięku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mozilla: aktualizacja Firefox OS (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl