SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP: Decyzja ws. dywidendy z PKO BP ma pomóc w przejęciu BZ WBK

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) będzie "bardzo mocno" wspierać PKO Bank Polski w staraniach o przejęcie 70,4% akcji Banku Zachodniego WBK od Allied Irish Banks (AIB), poinformował we wtorek minister skarbu Aleksander Grad.

Z jego słów wynika, że niewykluczona jest rezygnacja z dywidendy z PKO BP za 2009 rok w celu zapewnienia bankowi środków na tę transakcję.

Grad powiedział, że jest w stałym kontakcie z ministrem finansów Irlandii, któremu przestawił stanowisko polskiego rządu w sprawie BZ WBK.

"Nie ukrywam, że bardzo wyraźnie powiedzieliśmy, że dla nas nie jest obojętne, dla Polski, dla naszego systemu bankowego, kto ten bank kupi, że PKO BP jest bankiem, w którym Skarb Państwa ma kontrolę, że bank PKO BP będzie przez nas bardzo mocno wspierany w tym procesie" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej.

Minister przyznał też, że jeśli "będziemy mieli większe prawdopodobieństwo, że PKO BP może odegrać poważną rolę w tym procesie, to uchwała będzie taka, aby pomóc bankowi zrealizować tę transakcję samodzielnie".

"Z naszych wspólnych analiz wynika, że poprzez odpowiednią decyzję o dywidendzie, bez jakiegokolwiek uszczerbku na własnych wskaźnikach bank może tę transakcję sfinansować" - powiedział Grad.

Przypomniał, że dywidenda za 2008 rok została wypłacona tylko w części, a bank podniósł w ub. roku kapitał o 5 mld zł.

W ub. tygodniu "Dziennik Gazeta Prawna" podał, powołując się na nieoficjalne informacje, że MSP może zrezygnować z dywidendy z PKO BP, aby umożliwić spółce przejęcie BZ WBK.

Według "DGP", zysk za 2009 rok wysokości 2,8 mld zł, wypracowany przez największy polski bank (51% należy do Skarbu Państwa) pozostanie w spółce, a 6-8 mld zł ma pochodzić z kapitału własnego PKO BP lub emisji akcji. Środki te mają posłużyć zakupowi BZ WBK.

Bank PKO BP miał 719,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 540,68 mln zł zysku rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: MSP: Decyzja ws. dywidendy z PKO BP ma pomóc w przejęciu BZ WBK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl