SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP: Oferta publ. PZU najwcześniej w maju, Taurona - w czerwcu

Pierwotna oferta publiczna (IPO) PZU jest możliwa najwcześniej w połowie maja 2010 roku, a ofertę spółki Tauron Polska Energia Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje w drugiej połowie czerwca, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza.

"Oferta publiczna PZU może być zrealizowana od połowy maja w górę, natomiast ofertę Taurona planujemy na drugą połowę czerwca" - powiedział Leszkiewicz na spotkaniu w Business Centre Club (BCC).

Według wcześniejszych informacji, IPO PZU ma składać się przynajmniej z 14,9% walorów sprzedawanych przez spółkę specjalnego przeznaczenie (10% akcji PZU wniesionych przez holenderskie Eureko i 4,9% akcji SP). Zawarta ugoda przewiduje w ramach stopniowego wyjścia Holendrów z PZU zbycie kolejnych 5% akcji w procesie IPO ubezpieczyciela, co doprowadzi do zmniejszenia ich udziału do 18%, a docelowo - do poniżej 13%.

W skład oferty Taurona mają wejść zarówno akcje należące do Skarbu Państwa - ok. 20% walorów, jak i nowe akcje, emitowane przez spółkę, prawdopodobnie ponad 20% obecnego kapitału. Można się spodziewać, że wartość nowej emisji wyniesie 3-4 mld zł.

Po przeprowadzeniu oferty, Tauron pozostanie pod kontrolą Skarbu Państwa, choć udział SP w kapitale spółki może spaść poniżej 50%.

Wiceminister dodał, że jako ostatnią w 2010 roku MSP chce przeprowadzić ofertę GPW po zwiększeniu jej kapitalizacji w wyniku przeprowadzenia nowych ofert publicznych.

Według najbardziej prawdopodobnej koncepcji, Skarb Państwa miałby zaoferować 15% akcji inwestorom indywidualnym, 30% funduszom emerytalnym, inwestycyjnym i private equity, a kolejne 30% - członkom giełdy (czyli polskim i zagranicznym domom maklerskim).

W statucie Giełdy Papierów Wartościowych znajdzie się też prawdopodobnie zapis, który ograniczy prawo akcjonariuszy i powiązanych z nimi podmiotów do wykonywania głosów z akcji, co ma ochronić GPW przed wrogim przejęciem, gdy spółka trafi na parkiet.

Aktualizacja prospektu, który powstał jeszcze w 2008 roku, ma być gotowa do końca stycznia.

W czwartek Leszkiewicz przypomniał, że oprócz IPO MSP przygotowuje kilka wtórnych sprzedaży akcji na giełdzie. "Do połowy lutego chcemy przeprowadzić sprzedaż akcji Enei za ponad 1 mld zł. Ponadto w 2010 roku na rynek mają trafić akcje PGE" - powiedział.

W przypadku pierwszej spółki pozostałe akcje mają trafić jeszcze w 2010 roku do inwestora strategicznego, natomiast w PGE Skarb Państwa pozostawi sobie ponad 50% walorów.

  • Więcej informacji:
  • MSP

Dołącz do dyskusji: MSP: Oferta publ. PZU najwcześniej w maju, Taurona - w czerwcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl