SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press drukuje dla MSZ wkładkę o wojnie w Ukrainie i dołącza do swoich dzienników

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zleciło Polska Press druk wkładki pt. „Sztuka pomagania” na rocznicę wojny Rosji z Ukrainą. Dodatek trafił w czwartek do wszystkich dzienników Polska Press. Ministerstwo nie zdradza, jakie były koszty druku i dystrybucji.

Pierwsza sgtrona specjalnego dodatku do dzienników Polska Press, przygotowanego przez MSZ Fot. Zrzut ekranu/Głos WielkopolskiArticle

Wkładka liczy osiem stron, została przygotowana (w języku polskim i ukraińskim) w biurze rzecznika prasowego MSZ. Jak można dowiedzieć się z niewielkiej stopki – wydawcą jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a materiał został wydrukowany w drukarniach Polska Press Grupy. Trafił do czwartkowego wydania wszystkich dzienników Polska Press.

Jakie treści znalazły się na łamach? M.in. wstępniak premiera Mateusza Morawieckiego pt. „Polska jako pierwsza stanęła po stronie Ukrainy”, tekst ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua „Solidarność – naszą cechą narodową”, krótki komentarz Szymona Szynkowskiego vel Sęka (minister ds. Unii Europejskiej), kilka zdań z warszawskiego przemówienia prezydenta Joe Bidena - a ponadto opracowania politologów, zestawienia udzielanego wsparcia i krótki reportaż z wyzwolonego Chersonia. Część tekstów napisała Tatiana Wygowska – wolontariuszka i wydawczyni, pochodząca z Białej Cerkwi w obwodzie kijowskim. Pod większością notatek nie ma jednak żadnego podpisu.

Ponieważ dodatek nie zawiera danych o nakładzie, zapytaliśmy o nakład Ministerstwo Spraw Zagranicznych. A ponadto: kto odpowiadał za dodatek, ile z całościowego nakładu trafiło do gazet Polska Press, ile kosztował druk oraz w jakim trybie wybrano tego wydawcę jako partnera do druku i dystrybucji rocznicowej wkładki.

Biuro prasowe MSZ nie udzieliło nam odpowiedzi na te pytania. Zapytania o nakład i udział w przedsięwzięciu wysłaliśmy także do rzecznika Polska Press – lecz i tu nie dostaliśmy odpowiedzi.

Polska Press ma trzy drukarnie

Polska Press, po tym jak latem ub.r. zakończył działalność zakład w Koszalinie, ma w tej chwili jeszcze trzy drukarnie: w Białymstoku, Bydgoszczy i Sosnowcu. Niedawno spółka zdecydowała o zamknięciu drukarni w Poznaniu.  Te drukarnie, które pozostały, drukują dziennie średnio trzy miliony egz. tytułów prasowych.

Wydawca jest zdecydowanym liderem w segmencie gazet. Średnia sprzedaż wydań wszystkich dzienników regionalnych i lokalnych w 2022 roku wyniosła 133 794 egz. Jednak z tej liczby najlepiej sprzedawały się - niezmiennie od wielu już lat - właśnie dzienniki Polska Press, zajmując pierwszych dziesięć pozycji w zestawieniu.

Na pierwszym miejscu uplasowała się „Gazeta Pomorska” (średnia sprzedaż: 14 805 egz.), drugą lokatę z wynikiem wynoszącym 10 160 egz. zajął „Dziennik Zachodni”. Na trzecim miejscu znalazł się także dziennik tego samego wydawcy – „Głos Wielkopolski” (10 048 egz.). Pierwszą piątkę zestawienia uzupełniają również wydawanie przez Polska Press Grupę tytuły „Głos - Dziennik Pomorza” (7 242 egz.) oraz „Express Ilustrowany” (7 211 egz.). Dalsze miejsca także okupują tytuły Polska Press: „Nowiny”, „Echo Dnia”, Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki” i „Gazeta Krakowska”. Do tego dochodzą zasięgi internetowe: Polska Press chwali się, że codziennie dociera do 20 mln użytkowników internetu w Polsce.

W 2021 roku Polska Press w ujęciu jednostkowym zanotowała wzrost przychodów z 313,96 do 314,47 mln zł, a przy spadku dotacji i ponad 20 mln zł odpisów miało 30,81 mln zł straty netto, wobec 4,09 mln zł zysku rok wcześniej. Wpływy koncernu ze sprzedaży gazet zmalały z 91,57 do 78,4 mln zł, w tej drugiej kwocie 10,37 mln zł osiągnięto w ramach grupy kapitałowej Orlenu. Był to kolejny mocno spadkowy rok, w 2019 roku przychody w tym zakresie sięgnęły 106,82 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polska Press drukuje dla MSZ wkładkę o wojnie w Ukrainie i dołącza do swoich dzienników

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mick
I dobrze.
odpowiedź
User
No i?
Co w tym dziwnego? Podczas mojej pracy tam, 10 lat temu, cały czas były drukowane takie rzeczy
odpowiedź
User
Cai_Lun
Co to znaczy "nie zdradza, jakie były koszty?
odpowiedź