SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz mniej kanałów w telewizji naziemnej. Czy wrócą multipleksy testowe?

Kolejne multipleksy testowe w ostatnim czasie przestały nadawać. Oznacza, że z niektórych regionów znikła emisja naziemna m.in. kanałów TV Republika, TVS, Filmax, Stars.tv czy Power TV. Urząd Komunikacji Elektronicznej przymierza się do wydania pozwoleń na wznowienie nadawania przez multipleksy testowe, ale musi sprawę uzgodnić z KRRiT.

Tomasz Sakiewicz, prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz, prezes TV Republika

Multipleksy eksperymentalne powstały, aby przygotować widzów na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Jednak już od 28 czerwca w całym kraju MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są nadawane w DVB-T2/HEVC. W starym standardzie działają tylko MUX-3 (z głównymi kanałami TVP) i MUX-8.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko już przed miesiącem sugerował, że po 27 czerwca br. multipleksy eksperymentalne stracą sens. Później jego rzecznik doprecyzował, że zgody mogą być wydawane, jeśli w danej lokalizacji będzie wolne pasmo. Zgodę na emisję multipleksu testowego do wiosny 2023 r. dostała Telewizja Polska.

W innej sytuacji są na razie komercyjni operatorzy. W związku z wygaśnięciem pozwoleń na testy, kolejne multipleksy testowe zaprzestały emisji naziemnej. Już 26 czerwca zakończył działalność multipleks eksperymentalny TVS w Katowicach (były tam nadawane stacje TVS, Radio Silesia, TV Republika, Polsat HD, TV Okazje). Dzień później widzowie ze Szczecina i okolic pożegnali multipleks MWE (zawierał stacje Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV, Ukraina24, XtremeTV).

Zaprzestano też emisji multipleksów związanej z Polsatem firmy BCAST, które były obecne we Wrocławiu, Warszawie czy w Gdańsku (emitowały stacje Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl).

Operatorzy i nadawcy chcą powrotów multipleksów testowych

- Emisje eksperymentalne BCAST w Warszawie i Wrocławiu dobiegły końca, spółka wystąpiła z odpowiednimi wnioskami o możliwość ich przedłużenia. Nadawcy biorący w nich udział również są bardzo zainteresowani przedłużeniem testów i sprawdzeniem możliwości emisji w warunkach współpracy z pozostałymi multipleksami w technologii DVBT-2/HEVC. Na podobne testy już wcześniej zgodę dostała telewizja publiczna - mówi Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.

Powrót do naziemnej telewizji cyfrowej sugeruje m.in. TV Republika. - W związku z procesem przyznawania koncesji operatorom lokalnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej przez KRRIT i UKE, sygnał TV Republiki na (MUX) w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku będzie czasowo niedostępny - stwierdził dyrektor generalny stacji Radosław Dobrzyński. Dodał, że o wszelkich zmianach nadawca poinformuje w specjalnym komunikacie. TV Republika zachęca, aby oglądać ją za pośrednictwem platform satelitarnych, sieci kablowych i drogą internetową.

­Co na to Urząd Komunikacji Elektronicznej? - Będziemy wydawać pozwolenia na kolejny rok testów, ale sentencję decyzji musimy - zgodnie z prawem - uzgadniać z KRRiT, która ma na to 30 dni. Więc bez przerwy się nie obejdzie, nie jesteśmy też w stanie podać konkretnej daty wydania decyzji - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, rzecznik UKE.

- Pismo w tej sprawie z UKE dopiero wpłynęło do KRRiT. Z pewnością poinformujemy Państwa jak tylko takie stanowisko zostanie wypracowane – informowała nas w zeszłym tygodniu Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Dołącz do dyskusji: Coraz mniej kanałów w telewizji naziemnej. Czy wrócą multipleksy testowe?

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wanda
TV Republika to świetna telewizja, dobrze żeby była ogólnodostępna
0 0
odpowiedź
User
emeryt
TV Republika to świetna telewizja, dobrze żeby była ogólnodostępna

...babolu chyba straciłaś rozum,a może jeszcze tvtrwam i tv piss info???
0 0
odpowiedź
User
Pawel
Oglądam TV Republike i TVPinfo z ich stron internetowych bezkosztowo.Za tvn24 trzeba płacić.TV Republika to dobra stacja powinna być jak TVPinfo w NTC.
0 0
odpowiedź