SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Największe sieci kin nie otworzą się 21 maja, czynne będą niektóre kina studyjne

Od 21 maja niektóre stołeczne kina studyjne - m.in. Muranów i Elektronik - otworzą swoje sale dla publiczności. Tydzień później widzowie będą mogli oglądać filmy w kinach spółki Multikino. Sieć Helios jeszcze nie wie czy zdąży przygotować się do wcześniejszego uruchomienia placówek.

Article

Słabnąca fala pandemii koronawirusa spowodowała zmianę planów rządu odnośnie do luzowania obostrzeń w sferze kultury. Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawicki zapowiedział, że kina, filharmonie i teatry będą mogły ponownie gościć widzów od 29 maja w ścisłym reżimie sanitarnym.

Do kin od 21 maja, multipleksy nie zdążą

Na środowej konferencji prasowej premier podał, że obiekty kulturalne będą mogły działać tydzień wcześniej niż zapowiadano - czyli od 21 maja. Jak wynika z informacji zebranych przez Wirtualnemedia.pl, multipleksy nie są przygotowane na takie przyspieszenie w luzowaniu pandemicznych obostrzeń.

- Zostaliśmy zaskoczeni decyzją rządu o przesunięciu terminu otwarcia kin w Polsce o tydzień - komentuje dla Wirtualnemedia.pl  Nina Graboś, dyrektor komunikacji korporacyjnej Agory, do której należy sieć Helios. - Na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zdążymy przygotować się do wcześniejszego uruchomienia naszych obiektów. Prowadzimy zaawansowane procesy rekrutacyjne załogi niezbędnej do otwarcia kin planowanego na 29 maja oraz jesteśmy w trakcie rozmów z dystrybutorami o repertuarze, którym chcieliśmy przywitać widzów w kinach ostatni weekend maja br. - dodaje Nina Graboś.

W ocenie przedstawicielki Heliosa, nagła zmiana terminu ponownego otwarcia kin oznacza chaos.

- Branża kinowa miała szansę na otwarcie obiektów w jednym terminie, ze specjalną promocją tego wydarzenia oraz przygotowanym, przemyślanym repertuarem. Dzisiejsza decyzja rządu sprawia, że kina w Polsce będą otwierać się w rozproszony sposób, a widzowie nie będą znali konkretnej daty otwarcia poszczególnych obiektów w ich miastach - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Nina Graboś.

Także Cinema City nie zdoła otworzyć się dla widzów w wyznaczonym przez rząd terminie.

- Obecnie przygotowujemy kina Cinema City, aby móc przywitać widzów w naszych salach już 29 maja. Na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych oficjalnych informacji, które szczegółowo określałyby warunki na jakich możliwe będzie wcześniejsze otwarcie kin. Potrzebujemy czasu by przeanalizować wszystkie istotne informacje i wówczas podamy właściwą datę tak aby móc dostarczyć naszym widzom najlepsze doświadczenie kinowe - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Katarzyna Opertowska, marketing & PR director Cinema City Poland.

 - Oczywiście uważamy, iż jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla kinomanów, którzy z utęsknieniem wyczekują nadchodzących filmowych premier - dodaje przedstawicielka sieci Cinema City.

Wcześniej niż zakładano, uda się za to udostępnić widzom Multikina. - W związku z informacjami z dzisiejszej [środowej - przyp.] konferencji planujemy wznowić działalność kin sieci Multikino oraz Cinema3D 28 maja br., dzień wcześniej niż pierwotnie zakładaliśmy - czytamy w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl w środę popołudniu.

- Podczas konferencji, która odbyła się 28 kwietnia br. zostaliśmy poinformowani, że kina mogą zostać otwarte 29 maja br. Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy terminem. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym. Od tamtego dnia prowadzimy rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego, zarówno polskiego jak i zagranicznego, repertuaru dla naszych widzów - informuje w oświadczeniu Multikino.

Spółka Multikino S.A. planuje otworzyć swoje kina w piątek 28 maja, a więc o dzień wcześniej niż pierwotnie zakładała. "Podczas konferencji, która odbyła się 28 kwietnia br., zostaliśmy poinformowani, że kina mogą zostać otwarte 29 maja br. Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy termin. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym. Od tamtego dnia prowadzimy rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego, zarówno polskiego jak i zagranicznego, repertuaru dla naszych widzów" - podkreślono w komunikacie przesłanym PAP.

Jak zapowiedział członek zarządu Multikino S.A. Mariusz Spisz, "pierwsze tygodnie po ponownym otwarciu będą obfitowały w szereg premier polskich i zagranicznych, w tym: nagradzane Oscarami +Nomadland+, +Ojciec+ czy +Minari+ oraz liczne propozycje dla całych rodzin - +Co w duszy gra+, +Cruella+ oraz +Krudowie 2+". "Nie zabraknie też megaprodukcji – na czele z +Godzilla vs Kong+ oraz +Szybcy i Wściekli 9+. Na miłośników polskiego kina czekać będą m.in. takie propozycje jak +Druga połowa+, +Magnezja+ czy "W jak Morderstwo". Multikino nie zapomina też o fanach piłki nożnej – już 29 maja w wybranych kinach sieci kibice będą mogli obejrzeć na wielkim ekranie finał Ligi Mistrzów, a już kilka tygodni później – wybrane mecze EURO 2021" - przekazał.

Od 21 maja otwarte niektóre kina studyjne

Od 21 maja niektóre stołeczne kina studyjne - m.in. Muranów i Elektronik - otworzą swoje sale dla publiczności. Tydzień później widzowie będą mogli oglądać filmy w kinach spółki Multikino. Sieć Helios jeszcze nie wie czy zdąży przygotować się do wcześniejszego uruchomienia placówek.

W Warszawie od 21 maja wznowi działalność kino Muranów, prowadzone przez firmę dystrybucyjną Gutek Film. "Zdecydowaliśmy, że otworzymy się we wcześniejszym możliwym terminie. Widzowie czekają, są spragnieni kina, my też nie możemy się doczekać aż ponownie spotkamy się w Muranowie. Mamy możliwość pokazania przedpremierowo kilku naszych tytułów, m.in. +La Gomery+ Corneliu Porumboiu i +Ludzkiego głosu+ Pedra Almodovara. Jeśli zaś chodzi o tytuły innych dystrybutorów, których przedpremiery negocjowaliśmy dosyć długo, decyzje jeszcze się klarują" - poinformował PAP Jakub Gutek z kina Muranów.

Dodał, że decyzja rządu o możliwości wcześniejszego otwarcia kin zaskoczyła środowisko, które "dwa tygodnie temu bez rezultatu lobbowało za przyspieszeniem otwarcia kin". "Z jednej strony to dobrze, że możemy otworzyć się wcześniej, z drugiej – kina, zwłaszcza duże, i dystrybutorzy w bardzo krótkim czasie muszą znowu wszystko zaplanować. To jest dosyć skomplikowana układanka w momencie, gdy tytułów czekających w kolejce przez wiele miesięcy uzbierało się bardzo dużo. W kontraktach jest dużo zobowiązań i przesuwanie dat nie jest aż takie proste. Nie mówiąc o przeglądach i festiwalach, które też planuje się z wyprzedzeniem. Natomiast ten rok nauczył nas, że musimy być elastyczni, reagować na bieżąco, więc podejmujemy to wyzwanie" - powiedział Gutek.

Jak zapewnił, pracownicy kina Muranów bardzo dbają o zasady bezpieczeństwa. "Pilnujemy odstępów między miejscami w salach, pilnujemy zakładania maseczek, dezynfekcji itd. Mamy poczucie, że w kinie stosunkowo łatwiej to kontrolować niż w innych miejscach czy usługach. Dodatkowo w czasie seansu ludzie nie rozmawiają, emisja wirusów jest więc naprawdę bardzo mocno ograniczona" - ocenił Gutek.

Reaktywację w przyszły piątek zapowiedziało również kino Elektronik. "Wracamy do Was 21 maja!!! Cieszycie się?" - ogłoszono na profilu Elektronika na Facebooku.

W środę w Polsce odnotowano 4 255 nowych przypadków COVID-19. Z powodu COVID-19 zmarło 87 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 256 osób.

Kina zamknięte od listopada

Kina w związku z trudną sytuacją pandemiczną zostały zamknięte na początku listopada. W połowie lutego pozwolono im przyjmować gości na połowę miejsc, przy czym swoich obiektów nie zdecydowali się otworzyć najwięksi operatorzy: Cinema City, Multikino i Helios, uzasadniając, że mają za mało czasu na przygotowania.

W drugiej połowie marca, wraz z narastaniem kolejnej fali zakażeń, ponownie rząd nakazał zamknięcie kin i teatrów - najpierw w wybranych województwach, a od 20 marca w całym kraju.

Helios liczy obecnie 50 kin, mających łącznie 281 ekranów i niemal 53 tysiące miejsc. Do Multikina należą 44 kina w 37 miastach z łączną liczbą 316 ekranów. Cinema City prowadzi w Polsce 35 kin.

Dołącz do dyskusji: Największe sieci kin nie otworzą się 21 maja, czynne będą niektóre kina studyjne

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sebastian
Znowu nie zdążą się otworzyć przed kolejnym lockdawnem
odpowiedź
User
Sylwia
Dobrze że rząd przyspieszył otwieranie kin. Powoli wracamy do normalnego życia. Aczkolwiek nadal należy dbać o DDM.
odpowiedź
User
knaga rafalali
Za max. kilka lat serwisy VOD (jest ich cała masa i ciągle powstają nowe) i tak pozamiatają kiniarzy. Z przyczyn wiadomych i oczywistych.
odpowiedź