SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleksy dalej zamknięte. "Czekamy na uspokojenie sytuacji pandemicznej"

Największe polskie sieci kinowe nadal nie podały oficjalnych dat ponownego uruchomienia po okresie wymuszonego pandemią lockdownu. W wypowiedziach przebijają jednak pierwsze szacunki - druga połowa marca lub początek kwietnia.

fot. materiały prasoweArticle

Teoretycznie od 12 lutego kina mogą w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego działać. Nie wolno jednak prowadzić sprzedaży barowej, widzowie muszą mieć w salach maseczki, a wolnych ma pozostać 50 procent miejsc. Takie warunki oraz stosunkowo nagłe ogłoszenie zniesienia restrykcji spowodowało, że największe sieci kinowe w Polsce - Helios, Cinema City i Multikino - pozostały dla widzów zamknięte.

Kina argumentowały, że na ponowne uruchomienie potrzebują kilka tygodni (kwestie repertuaru, przygotowań obiektów). Na zasadach warunkowych, dopuszczających na razie otwarcie obiektów na dwa tygodnie, okazało się to dla multipleksów w praktyce nieopłacalne.

Helios liczy obecnie 50 kin, mających  łącznie 281 ekranów i niemal 53 tysiące miejsc. Do Multikina należą 33 kina w 27 miastach z łączną liczbą 267 ekranów. Cinema City prowadzi w Polsce 35 kin.

Co dalej z kinami sieciowymi

Zapytaliśmy przedstawicieli Heliosa, Cinema City i Multikina, jak wyglądają obecnie ich plany na ponowne uruchomienie biznesu. - Obecnie czekamy, jaki będzie dalszy przebieg pandemii - odpowiada nam Katarzyna Opertowska, marketing & PR director Cinema City Poland. - Zanim podejmiemy decyzję o otwarciu naszych kin, musimy mieć pewność, że sytuacja wróciła do normy, aby po ich szybkim otwarciu nie być zmuszonym do ponownego zamykania - dodaje.

Nina Graboś, dyrektorka komunikacji korporacyjnej w Agorze (właściciel sieci Helios) w komentarzu dla Wirualnemedia.pl przedstawia podobną argumentację.

- Otwarcie obiektów Heliosa uzależnione jest od wysokiego prawdopodobieństwa, że nie dojdzie do ponownego zamknięcia kin. Zadecyduje więc o tym odwrócenie obecnego trendu zakażeń. Rząd przyjął zasadę regionalizacji obostrzeń, dlatego dosyć łatwo będzie można zaobserwować, kiedy nastąpi wygaszanie trzeciej fali. Od tego momentu Helios potrzebuje dwa tygodnie, aby uruchomić swoje kina - komentuje Nina Graboś.

Katarzyna Opertowska zwraca uwagę, że wiele zależy np. od tego czy kina będą mogły sprzedawać przed seansami napoje i przekąski.

- Aby podjąć decyzję o ponownym otwarciu, potrzebujemy przede wszystkim odejścia od orzeczenia o warunkowym zezwoleniu na prowadzenie kin i umożliwienia stałej działalności przy zachowaniu poziomu ograniczeń koniecznych dla bezpieczeństwa widzów i pracowników, w tym nie mniej niż 50% sprzedaży miejsc. Bardzo ważne jest dla nas również zezwolenie na konsumpcję w kinach - mówi nam przedstawicielka Cinema City Poland.

Bardziej konkretne terminy możliwego ponownego otwarcia przedstawia sieć Multikino.

- Multikino zostanie otwarte jak tylko dystrybutorzy potwierdzą dostępność filmów. Oczywiście przy naszej liczbie ekranów to nie może być jeden film na 4 tygodnie. Mówimy tu o odpowiedniej liczbie filmów, dającej perspektywę działania w średnim okresie czasu. Na dzień dzisiejszy, po rozmowach z dystrybutorami, mówimy o drugiej połowie marca lub początku kwietnia pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu - czytamy w oświadczeniu.

Jak przyznają w rozmowach z Wirtualnemedia.pl operatorzy największych sieci kinowych, rząd nie prowadzi z nimi konsultacji na temat ich działalności w trudnej pandemicznej rzeczywistości.

Nina Graboś z Agory, do której należy Helios: - Niestety rząd nie konsultował i nie konsultuje z branżą warunków działania kin.

- My osobiście nie prowadzimy dialogu z Rządem, natomiast Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina na bieżąco wysyła postulaty dotyczące procedur możliwości i warunków ponownego otwarcia kin - informuje Katarzyna Opertowska z Cinema City Poland.

Widzowie tęsknią za kinem

W pierwszy weekend  po zezwoleniu na uruchomienie kin (12-14 lutego) na filmy poszło 37 690 widzów - podał Boxoffice.

Z kolei w weekend 19-21 lutego frekwencja w kinach wyniosła 30,4 tys. widzów - podał Boxoffice.pl. Liderem była produkcja "Tajemniczy ogród" (dystrybuowana przez Monolith Films), na którą wybrało się do kin 5975 widzów. Kolejne miejsca na podium zajmują "Filonek Bezogonek" (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty) z wynikiem 2705 widzów i "Czyściec" (Kino Świat) z wynikiem 2426 widzów.

12 lutego otworzyły się m.in. Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Kosmos w Katowicach, Orzeł w Bydgoszczy, Pionier 1907 w Szczecinie, Fenomen w Kielcach, kino Bajka Lublin, Awangarda 2 w Olsztynie, Kino Ruchome Lumiere i Forum w Białymstoku.

W Warszawie od 12 lutego dla widzów ponownie dostępne są kina Muranów, Amondo, Elektronik, Iluzjon, Kino na boku, Luna, Kultura Warszawa, NoveKino Wisła, Praha, Stacja Falenica, Świt, U-jazdowski.

Na Pomorzu otwierają się m.in. Gdyńskie Centrum Filmowe, Klub Filmowy Gdynia, Chojnickie Centrum Kultury, Rejs w Słupsk. W Gdańsku czynne będą studyjne kina Kameralne Cafe i Żak.

W Łodzi można pójść do kin Charlie, Kinematograf, Perspektywa, Szpulka. W Krakowie otworzyły się Agrafka, Kijów, Kika, Kino pod Baranami, Mikro, Paradox, Sfinks. W Poznaniu działają Apollo Poznań, Bułgarska 19, Muza, Malta Charlie Monroe, Pałacowe, Rialto.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 lutego 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii, instytucje kultury, takie jak kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić działalność pod następującymi warunkami: "udostępniania widzom lub słuchaczom 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni); zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa; zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków".

Dołącz do dyskusji: Multipleksy dalej zamknięte. "Czekamy na uspokojenie sytuacji pandemicznej"

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
5 marca 21
Kina to nie towar niezbędny do życia może być zamknięty długo nawet latami, zwłaszcza że należą do obcych nam nacji.
odpowiedź
User
asa
to jest biznes bez perspektyw pandemie i mutacje beda co rok
odpowiedź
User
Krzysiek36
Tylko pani Prezes Cinema do Normalności to jeszcze ho ho ho a właśnie otwarcie kin daje taki prze smak normalności liczymy na was .
odpowiedź