SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Republika ma konkurencję. Czterech chętnych na ósmy multipleks

Nie tylko TV Republika i Grupa MWE Networks ubiegają się o nadawanie w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. – Wpłynęły cztery aplikacje, ale nie podajemy nazw do zakończenia procesu – mówi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

20 maja był ostatnim dniem, kiedy podmioty zainteresowane nadawaniem na ósmym multipleksie, mogły złożyć lub wysłać stosowny wniosek. Podczas czwartkowego posiedzenia KRRiT temat nie był poruszany. Regulator musi mieć pewność, że wszystkie aplikacje dotarły. Finalnie wniosków może być więcej niż cztery. Grupa MWE Networks o udziale w konkursie zdecydowała w ostatniej chwili. Do końca tygodnia mogą być zgłoszenia na przykład drogą pocztową. Kolejne posiedzenie 12 czerwca – wyjaśnia prof. Kowalski. W przyszłym tygodniu KRRiT może opublikować listę wnioskodawców na stronie inernetowej.

Wniosek spółki Polskie Wolne Media

KRRiT w konkursie dotyczącym MUX-8 wyłoni dwa kanały wyspecjalizowane, które dołączą do stacji: Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV i ViDoc TV, wchodzącego w skład ósmego multipleksu od marca. W 2023 roku rozpisano kilka konkursów dotyczących MUX-8 i nie cieszyły się one takim zainteresowaniem.

W piątek aplikację złożyła TV Republika. W siedzibie KRRiT pojawili się wówczas prezes stacji Tomasz Sakiewicz, jej dyrektor programowy Michał Rachoń i szef wydawców Jarosław Olechowski. - Budujemy największą w Polsce telewizję informacyjną, jedną z najlepszych w Europie. Chcemy docierać do domu każdego Polaka i ta koncesja znacząco to ułatwi - mówił Olechowski. 

W ostatniej chwili o udziale w konkursie zdecydowała Grupa MWE Networks. - Należąca do naszej grupy kapitałowej spółka Polskie Wolne Media P.S.A. złożyła 1 wniosek. Czekamy na potwierdzenie, że został poprawnie zarejestrowany - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks. Nazwy, ani profilu proponowanego kanału, nie zdradza.

Kto jeszcze mógł wystartować?

Pozostali uczestnicy konkursu, nie ujawnili się. Nie ma wśród nich: Telewizji Polsat, Wirtualnej Polski, Red Carpet TV czy Grupy Kino Polska. W lutym ub.r. w nieformalnych konsultacjach dotyczących MUX-8 zaproponowano 14 stacji telewizyjnych. Finalnie zdecydowana większość z tych podmiotów nie wystartowała w konkursach dotyczących ósmego multipleksu.

MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF, a nie w UHF, jak pozostałe. Niektórzy odbiorcy wymagają więc bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Emisja na razie odbywa się w przestarzałej standardowej rozdzielczości. Migracja do wysokiej rozdzielczości będzie możliwa, jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej zaakceptuje wniosek operatora multipleksu o zmianę standardu na DVB-T2/HEVC. Może to nastąpić pod koniec czerwca. Dla wielu nadawców problemem są koszty nadawania. Koncesja kosztuje prawie 18 mln zł (możliwość rozłożenia na 10 rat), a opłata na rzecz Emitela to ponad 6 mln zł rocznie.

Mniejszym firmom trudno może być pozyskać takie pieniądze, a przychody reklamowe mogą nie pokryć kosztów. W marcu portal Gazeta.pl informował, że mający korzenie w Portugalii fundusz Alpac Capital prowadzi negocjacje w sprawie utworzenia nowej konserwatywnej stacji telewizyjnej w Polsce. Do firmy należy paneuropejski kanał Euronews. 

Osoby bliskie Prawu i Sprawiedliwości miałyby pozyskać od inwestorów 100-150 mln dol. Nowy kanał mogliby zasilić dziennikarze Telewizji Polskiej, którzy nie trafili do TV Republika. To m.in. Michał Adamczyk czy Samuel Pereira. Alternatywą jest zwiększenie zasięgu kanału telewizyjnego kanał wPolsce.pl, związanego z braćmi Jackiem i Michałem Karnowskimi, a także senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą SKOK-ów.

Tanie multipleksy z prawicowymi kanałami znikną

Ostatnio UKE zdecydował, że nie będzie przedłużał zgód na nadawanie multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Dopuści emisje testowe, ale na przykład w standardzie 5G Broadcast. Na zwykłych telewizorach czy dekoderach ich rozwój nie będzie możliwy.  Oznacza to pewne problemy z zasięgiem prawicowych kanałów.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

wPolsce.pl można oglądać za pośrednictwem strony nadawcy, na platformie Polsat Box i w serwisie Polsat Box Go, a także w UPC Polska i w Vectrze. Ponadto kanał nadaje za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, multipleksów lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Stream TVMN (Telewizja Media Narodowe) jest dostępny za pośrednictwem portalu tvmn.pl, aplikacji na Smart TV, a także mniejszych operatorów kablowych. Nadawca prowadzi też emisję na multipleksach eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie i na multipleksach lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy. 

Dołącz do dyskusji: TV Republika ma konkurencję. Czterech chętnych na ósmy multipleks

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marija Magdalena
Akurat Republice dopinguję i mimo że nie byłam za dawną TVP i PiS-em, to od obecnych Faktów i Wiadomości, choć prawdziwych, dostaje mdłości, a w ciąży nie jestem.
63 51
odpowiedź
User
widz666
Obecnie Świrski ma jedno zadanie w KRRiT - przyznać koncesję Republice. Mam nadzieję, że już jak odejdzie po przyznaniu tej koncesji, prokuratura tak jak funduszem sprawiedliwości i przyznawaniem tam finansowania, sprawdzi też sposób i proceduję przyznania koncesji ogólnopolskiej Republice.
45 64
odpowiedź
User
O
Konkurs jest z góry ustawiony i wiadomo, kto ma wygrać.
41 24
odpowiedź