SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat chce nadawać kanał informacyjny W24 na MUX-8. Trzy pozostałe wnioski błędne

W konkursie dotyczącym naziemnego MUX-8 Polsat zaproponował kanał informacyjny W24, natomiast Red Carpet Media Group trzy stacje filmowo-serialowe. - Wnioski RCMG były błędne i zostaną bez rozpoznania. Ukaże się ponowne ogłoszenie w sprawie MUX-8. Nie podjęto decyzji o przyznaniu miejsca - informuje Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Article

Postępowanie dotyczyło kanałów wyspecjalizowanych, czyli tematycznych.  W przypadku nadawcy Red Carpet TV i RedTop TV problemem okazała się forma wniosku. Firma chciała rozszerzenia koncesji.

- Nasze wnioski dotyczyły rozszerzenia istniejących koncesji, które posiadamy i ich zmiany z uniwersalnych na wyspecjalizowane - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Wydarzenia 24 trafią na MUX-8?

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że zostanie ogłoszony dodatkowy konkurs dotyczący miejsc w MUX-8. Treść ogłoszenia ma być taka sama, ale tym razem będzie ono dotyczyło dwóch miejsc, a nie trzech.

- Jeśli będzie ogłoszony nowy konkurs dotyczący MUX-8, to na pewno weźmiemy w nim udział. Proponujemy kanały filmowo-serialowe, z różnymi akcentami. Chodzi o adresatów ofert czy ich wiek - zapewnia Kułak.

Wiele wskazuje na to, że trzecie miejsce przypadnie kanałowi informacyjnemu W24. Rzecznik prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska, ani rzecznik Telewizji Polsat Tomasz Matwiejczuk nie odpowiedzieli na nasze pytania w tej sprawie. Najprawdopodobniej chodzi o zagwarantowanie miejsca na multipleksach kanałowi Wydarzenia 24.

Polsat, w przeciwieństwie do Red Carpet Media Group, nie zdecydował się na wniosek o rozszerzenie satelitarnej koncesji, tylko o nową koncesję naziemną.

Jeśli Polsat ją ostatecznie otrzyma, to może wystąpić o zmianę nazwy z W24 na Wydarzenia 24. Emisja będzie się odbywała jednak w słabszej jakości SD, a nie w HD, jak w przypadku MUX-4.

W tle wniosek o przedłużenie decyzji odnośnie MUX-4

Kanał Wydarzenia 24 we wrześniu 2021 roku zastąpił dostępną drogą satelitarną i w sieciach kablowych Superstację. Trafił też do MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie jego emisja ma charakter „eksperymentalny”. Wówczas Polsat News został zakodowany. Obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmuje się wnioskiem należącej do Polsatu spółki Info-TV-FM o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej MUX-4 o kolejne 10 lat (obowiązuje do końca roku).

Zgodnie z wydaną przez UKE kilkanaście lat temu decyzją rezerwacyjną, z jednym podmiotem może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Polsatu należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów.

- Zgodnie z art. 116 ust. 8 Prawa Telekomunikacyjnego, w ramach postępowania o rezerwację częstotliwości na kolejny okres, Prezes UKE będzie badał m.in. czy nie zostały rażąco naruszone postanowienia obowiązującej decyzji rezerwacyjnej - tłumaczył niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Jeden z konkurentów Polsatu krytykował emisję Wydarzeń 24 w MUX-4.

- Niekodowany i nadawany naziemnie kanał Wydarzenia24 z MUX-4 ma 59,2 proc. zasięgu wśród widzów naziemnych. Odbiera istotną  część widowni i budżetów reklamowych nadawcom, którzy musieli najpierw wygrać konkurs i potem zapłacić ogromne, kilkunastomilionowe opłaty za koncesję naziemną. To nieczysta gra - przekonywał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, nadawcy m.in. Antena HD. Nieco inaczej sprawę ocenił UKE. - Jeżeli chodzi o Wydarzenia24, to nadawca nie musi prowadzić emisji kodowanej - wyjaśniał Tomaszewski z UKE.

Małe zainteresowanie konkursem

Tylko cztery wnioski dotyczące MUX-8 potwierdzają wtorkowe informacje Wirtualnemedia.pl o niewielkim zainteresowaniu konkursem. Na razie KRRiT nie podejmuje działań, aby to zmienić i obniżyć na przykład opłatę za nadawanie w ósmym multipleksie. Kosztuje ona 13,5 mln zł, a do tego trzeba jeszcze doliczyć ponad 6 mln zł rocznie na rzecz Emitela, który jest operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

W lutowych konsultacjach przewodniczącego KRRiT zaproponowano 14 kanałów telewizyjnych. Były wśród nich stacje filmowo-serialowe, poświęcone stylowi życia, okolicznościowe czy dotyczące wartości rodzinnych i chrześcijańskich. Później wielu nadawców wcześniej zgłaszających chęć emisji naziemnej, zdecydowała się na niebranie udziału w konkursie. Tak postąpiły TVS, Grupa MWE, TV Republika i TV MN. MUX-8 jest nadawany tylko w jakości SD. Poza tym emisja odbywa się w paśmie VHF, najczęściej z inną polaryzacją niż pozostałe multipleksy. Wielu widzów wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, aby odbierać stacje z ósmego multipleksu (Zoom TV, WP, Nowa TV, Metro).

- Jeśli chodzi o zainteresowanie konkursem, to sam jestem zaskoczony, gdyż na etapie konsultacyjnym wiele podmiotów deklarowało start w konkursie. Niewielkie finalne zainteresowanie zapewne wynikało z faktu głębszych analiz, szczególnie biznesowych szacujących koszty  i spodziewane przychody takiego programu. Oczywiście takie analizy po stronie spodziewanych przychodów będą różne dla różnych ofert programowych. Można więc przypuszczać, że właśnie oferty programowe zadecydowały o ostatecznych decyzjach nadawców - ocenia Kułak z Red Carpet Media Group.

Dołącz do dyskusji: Polsat chce nadawać kanał informacyjny W24 na MUX-8. Trzy pozostałe wnioski błędne

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
KRRiT nie potrafi nawet ogłoszenia przygotować. Nadawcy musieli kombinować bo wymuszono na nich stworzenie nowego podmiotu zamiast rozszerzenia koncesji. Nie bardzo rozumiem jak Red Media Group mogła mieć odrzucone trzy wnioski ze względu na formule zmiany koncesji skoro nadaje dwa kanały?
odpowiedź
User
Duo
I jak to będzie wyglądać? Ten sam kanał będzie nadawany podwójnie (HD w MUX4 i SD w MUX8). Takie rzeczy możliwe tylko w Polsce.
odpowiedź
User
Giovanni
Polsat ma za dużo już tych kanałów i powinien zostać ukarany za monopol i blokowanie miejsca innym.
Grupie Red Carpet życzę powodzenia i chciałbym zobaczyć ich kanały w NTC jeszcze w tym roku..
Wiecie ludziska moim zdaniem jakby Polska po II WŚ była pod skrzydełkami Wuja Sama to prywatne TV by ruszyły na przełomie lat 60 i 70 .
odpowiedź