SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowało 4 lata działalności

Blisko 2 mln gości, ponad 30 zrealizowanych wystaw czasowych, niemal 30 wydanych publikacji, 7 sezonów badań archeologicznych na Westerplatte, odnalezienie szczątków 9 polskich żołnierzy- tak Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowało 4 lata działalności.

fot. materiały prasoweArticle

6 kwietnia 2017 roku, decyzją ministra kultury prof. Piotra Glińskiego powstało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, łącząc w sobie istniejące od 2008 r. muzeum o tej samej nazwie i powołane w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

We wtorek placówka poinformowała w komunikacie prasowym o efektach czteroletniej pracy zespołu działającego pod dyrekcją dra Karola Nawrockiego.

Jak podano, w tym czasie muzeum odwiedziło ponad 1,83 mln gości. Zrealizowano ponad 30 wystaw czasowych, wprowadzono blisko 30 zmian i uzupełnień na wystawie głównej, do kolekcji zbiorów MIIWŚ pozyskano 12 436 nowych obiektów. Przeprowadzono ponad 1,7 tys. lekcji, zajęć i warsztatów edukacyjnych, w których uczestniczyło łącznie ponad 35 tys. osób.

Ponadto, instytucja wydała niemal 30 własnych publikacji, zrealizowała 196 krótkich form filmowych. Zorganizowano ponad 70 wydarzeń naukowych i kulturalnych m.in. międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji, debat, spotkań autorskich, koncertów, spektakli teatralnych, pokazów multimedialnych. Podpisano też 258 porozumień o współpracy z wolontariuszami.

"Te liczby wyglądają imponująco jak na osiągnięcia jednej instytucji kultury. Ale to nie liczby są najważniejsze, tylko ludzie. To dzięki profesjonalnemu, interdyscyplinarnemu i energicznemu zespołowi MIIWŚ jesteśmy zawsze gotowi do opowiadania o historii. Czy to w samym muzeum, na uniwersytetach, w mediach społecznościowych, ze sceny muzycznej, w kinie, a nawet w muzealnym sklepie, na stadionach, w Polsce i na całym świecie – wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Dziękujemy wszystkim tym, którzy od czterech lat towarzyszą nam w tym niezwykłym przedsięwzięciu" - powiedział dyrektor instytucji dr Karol Nawrocki, cytowany w komunikacie prasowym.

Jak dodał, ostatnie cztery lata to także konsekwentne przywracanie pamięci o tym, co wydarzyło się w podczas II wojny światowej na Westerplatte. Według niego, dla MIIWŚ zadaniem priorytetowym jest budowa nowej placówki muzealnej, upamiętniającej bohaterską obronę gdańskiego półwyspu.

W ubiegłym roku zaprezentowano założenia programowe Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, została wybrana zwycięska koncepcja Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego, który ma być gotowy do 1 września 2022 roku. Wówczas odbędzie się oficjalny, państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte. Dotychczas odnaleziono szczątki 9 polskich żołnierzy, spoczywających przez ponad 80 lat w bezimiennych mogiłach. Pięciu z nich zidentyfikowano.

Na Westerplatte MIIWŚ prowadzi także badania archeologiczne, saperskie i geotechniczne oraz inne, pozwalające na dogłębne poznanie historii tego niezwykłego miejsca.

Placówka angażuje się także w działania międzynarodowe. Instytucja nawiązała współpracę z kilkudziesięcioma partnerami zagranicznymi, realizując misję opowiadania o II wojnie światowej także poza granicami kraju.

"Ostatnie 4 lata to czas wypełniony organizacją międzynarodowych konferencji, w których wzięli udział przedstawiciele nauki i kultury z całego świata. W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych projekt wystawienniczy +Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej+ został zaprezentowany milionom ludzi na 6 kontynentach, w 66 krajach, w ponad 150 miejscach" - przekazała rzeczniczka MIIWŚ Hanna Mik-Samól.

Podkreśliła, że owocem współpracy międzynarodowej były także realizowane wystawy, m.in. "Pancerne skrzydła" czy "Milion zza oceanu".

Jak przypomina Mik-Samól, jedną z wielu aktywności realizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku była też koordynacja obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ramach stworzonego systemu, honorowym patronatem MIIWŚ zostało objętych 361 przedsięwzięć organizowanych w Polsce i na świecie. W specjalnie przygotowanych w tym okresie widowiskach, konferencjach, wystawach, projektach edukacyjnych wzięły udział tysiące osób, a informacje o wydarzeniach, takich jak m.in. odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego, realizacja projektu edukacyjno-wystawienniczego "Muzeum na wodzie" czy ustanowienie nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego dotarły do milionów osób.

Przez ostatnie cztery lata w MIIWŚ odbywały się też liczne koncerty, pokazy multimedialne, spektakle teatralne czy spotkania autorskie.

Ze względu na trwającą pandemię placówka realizuje wiele zadań w sieci. Każdego dnia w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej placówki umieszczane są materiały dotyczące II wojny światowej.

Muzeum angażuje się też w inicjatywy związane z walką z epidemią. W kwietniu 2020 r. w ramach akcji "Maska i książka" placówka przekazała mieszkańcom Gdańska 18 tysięcy pakietów zawierających maseczkę ochronną oraz publikację wydaną przez MIIWŚ.

Instytucja oddała do dyspozycji personelu medycznego pokoje w części hotelowej placówki, a parking podziemny został przekazany na rzecz Centrum testowego COVID-19 drive thru UCK. Muzeum włączyło się także w akcję zachęcającą do szczepienia przeciwko COVID-19.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowało 4 lata działalności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl