SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na co zwracać uwagę, wybierając internet do firmy?

Liczba dostawców internetu dla firm jest tak duża, że nie sposób się w tym wszystkim nie pogubić. Na co zwrócić uwagę wybierając internet dla firmy? Przede wszystkim na prędkość łącza, limit przesyłu danych i formy zabezpieczenia. Inne ważne kwestie to np. czas trwania umowy czy też pakiety internetowe. Sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę internetu dla firmy!

Jak wybrać dobry internet do firmy?

Podczas analizy oferty dostawców usług sieciowych dla firm warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Uzależnione są one od takich indywidualnych kwestii jak np. wielkość firmy, lokalizacja i sposób wykonywanej pracy. Niemniej jednak istnieje kilka uniwersalnych aspektów, na które uwagę powinna zwrócić każda osoba, która zastanawia się nad wyborem internetu do firmy.

·        Prędkość łącza – jest to bardzo istotny parametr przy wyborze internetu dla firm. To właśnie szybkość transmisji danych najbardziej wpływa na poziom satysfakcji przy korzystaniu z internetu. Jest ona szczególnie ważna, jeśli w danej firmie przeprowadza się dużo konferencji online, a także korzysta się z zaawansowanych narzędzi i aplikacji. Obecnie wielu dostawców usług sieciowych dla firm oferuje internet światłowodowy. Dobrym przykładem jest tu np. internet w UPC Biznes, w którym mamy do wyboru trzy  prędkości: do 400 Mb/s, do 600 Mb/s i do 1000 Mb/s.

·        Limit przesyłu danych – jest to parametr, na który należy zwrócić uwagę zarówno przy wyborze internetu dla firm, jak i dla indywidualnych gospodarstw domowych. Nie zalecanym rozwiązaniem jest wybór internetu do firmy z limitem przesyłu danych, bowiem może on okazać się niewystarczający już w połowie miesiąca. Skutkiem tego może być niemożność wykonywania niektórych obowiązków, np. przeprowadzania spotkań biznesowych online.

·        Zabezpieczenia – jest to niezwykle ważny parametr dla firm. Odpowiednie zabezpieczenia sieci chronią przed atakami hakerskimi i ewentualną kradzieżą newralgicznych danych - firmowych oraz danych klientów. Z tego powodu rekomendowanym rozwiązaniem jest wybór dostawcy usług internetowych, który oferuje internetowe pakiety bezpieczeństwa.

·        Stały adres IP – jest to istotny element z punktu widzenia firm, mających potrzebę uruchomienia serwera poczty elektronicznej oraz serwera FTP, umożliwiającego sprawną wymianę plików.

·        Wśród innych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze internetu dla firm, można wymienić m.in.: cenę, czas trwania umowy i pakiety internetowe (np. internet + kablówka, które mogą być ważne dla osób prowadzących firmę z domu), możliwość testowania usług (np. w UPC Biznes można testować usługi przez 60 dni) oraz dedykowaną infolinię dla firm.

Pakiet internetu dla firmy

Przy wyborze pakietu internetu dla firmy warto wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę osób, które będą korzystać z sieci firmowej. W przypadku małych – kilkuosobowych firm – egzamin zda internet światłowodowy z prędkością maksymalną 400 Mb/s. Natomiast większe firmy powinny rozważyć wybór internetu z prędkością do 1000 Mb/s

Internet do dużej firmy

Prawdziwym wyzwaniem jest wybór internetu do korporacji. Sieć, z której będzie korzystać ponad 100 osób, powinna być przede wszystkim niezawodna. Jeśli zamierzamy łączyć się z innymi oddziałami naszej firmy – w tym również międzynarodowymi – warto rozważyć wybór internetu z technologią Carrier Ethernet lub IP VPN, która zapewnia sprawną alokację i bezpieczeństwo połączeń. Dodatkowo powinniśmy pomyśleć również o dodatkowych zabezpieczeniach (np. pakiecie bezpieczeństwa lub zabezpieczeniu przeciwko atakom DDoS oferowanym przez dostawcę internetu), a także o zagwarantowaniu ciągłości działania dzięki gwarancjom SLA. W tym kontekście istotne jest, by ewentualne przerwy w transmisji danych były naprawiane w szybkim tempie!

Internet dla firm powinien przede wszystkim odpowiadać potrzebom danego przedsiębiorstwa. Mimo że poszczególni dostawcy usług internetowych prześcigają się w ofertach, to przy ich wyborze warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i nie podejmować takiej decyzji pod wpływem impulsu. Najlepiej przeanalizować ofertę poszczególnych dostawców i zapoznać się z opinią na ich temat.

Dołącz do dyskusji: Na co zwracać uwagę, wybierając internet do firmy?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl