SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na GPW bardzo silne odbicie

Główne indeksy GPW zanotowały wzrosty na sesji poniedziałkowej. Rekordowo wzrósł indeks największych spółek, zyski pozostałych indeksów były znacznie niższe. Analityków niepokoją jedynie niskie obroty, które nie potwierdzają trendu zasygnalizowanego dziś przez wzrostową sesję.

Na GPW bardzo silne odbicie

"Tak jak same wzrosty nie są zaskoczeniem to już ich skala jak najbardziej. Z drugiej strony ostatnie dwa miesiące spadków były równie gwałtowne, więc dzisiejsza korekta doskonale pokazuje stan nadziei byków na dłuższe odbicie" - ocenił analityk A-Z Finanse Paweł Cymcyk.

Analityk zwrócił uwagę, że tylko dwie spółki z WIG 20 zanotowały wzrost mniejszy niż 5%. Jedną z nich był Lotos, który jako jedyny blue chip tracił dziś na wartości. W pewnym momencie akcje Lotosu traciły ponad 14% wartości, a obrót tymi papierami został zawieszony. Ostatecznie akcje Lotosu zostały przecenione o ok. 6%, a powodem tego spadku była rekomendacja wydana przez UniCredit. Analityk UniCredit wycenił akcje spółki na 0 zł, i zaznaczył, że istnieje 50-proc. szansa że spółka nie przetrwa w obecnej formie.

Cymcyk podkreślił, że już początek sesji był bardzo optymistyczny. Na nastroje rynku wpłynęła m.in. decyzja amerykańskiego rządu o udzieleniu pomocy Citigroup. Duże wzrosty indeksów notowano nie tylko w Warszawie, ale i na innych europejskich parkietach. Na plusie rozpoczął się również dzień w Ameryce.

W połowie sesji WIG 20 zatrzymał się wobec oporu na poziomie 1680 pkt. Później jednak przełamał nie tylko tą granicę, ale i poziom 1700 pkt.

"Końcówka była już absolutnie bez kontroli. Tylko dwie spółki z WIG20 wzrosły o mniej niże 5 procent, a wzrost całego rynku sięgnął 8,5 procent. WIG20 znalazł się znacznie powyżej bariery 1700 punktów. Optymizm dużo słabiej wyglądał na małych i średnich spółkach, ale i tam udało się wypracować 3 procentową zwyżkę i wszystko byłoby pięknie gdyby nie mały obrót, który stawia trwałość takich wzrostów pod dużym znakiem zapytania" - podsumował Cymcyk.

W poniedziałek indeks WIG wzrósł o 8,50% do 1721,45 pkt. WIG wzrósł 6,21% do 26 964,31 pkt. Obroty na rynku akcji nieznacznie przekroczyły poziom 1 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na GPW bardzo silne odbicie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl