SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na GPW wzrosty kursów Play, Cyfrowego Polsatu i Orange. „Ucieczka kapitału z banków, przez obniżkę stóp procentowych”

Środowe wzrosty kursów telekomów na GPW to głównie efekt ucieczki kapitału z banków po obniżce stóp procentowych NBP - uważa Konrad Księżopolski z Haitong Banku. Analityk zwraca również uwagę, że cięcie stóp proc. oznacza niższe koszty finansowe dla mocno zadłużonych telekomów.

fot. Shutterstock.comArticle

Indeks WIG-Telekomunikacja zyskał w środę 6,7 proc., podczas gdy szeroki WIG spadł o 1,2 proc., a WIG 20 zniżkował 1,5 proc.

Kurs Play Communications wzrósł o 13,1 proc. do 33,4 zł, Orange Polska o 7,5 proc. do 6,5 zł, a Cyfrowego Polsatu o 3,3 proc. do 24,8 zł.

"Wydaje mi się, że jest to głównie efekt ucieczki kapitału z banków, których wyniki po kolejnej obniżce stóp będą pod presją. Telekomy natomiast z racji subskrypcyjnego modelu biznesowego są sektorem, który w nieznaczny negatywny sposób odczuje skutki kryzysu. To - wydaje mi się - główny powód dzisiejszych silnych wzrostów" - napisał Konrad Księżopolski w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

W ocenie analityka, kurs Cyfrowego Polsatu radził sobie gorzej na tle innych telekomów ze względu na ekspozycję spółki na segment reklamy TV, który może ucierpieć z racji załamania konsumpcji i spodziewanej recesji.

"Oczywiście obniżka stóp także pozytywnie wpłynie na zysk netto, gdyż telekomy posiadają sporo długu, w przypadku Cyfrowego Polsatu skala rocznych oszczędności to ok. 50 mln zł rocznie, Play to ok. 28 mln zł. W przypadku Orange Polska, obniżka stóp nie będzie mieć wpływu na zmniejszenie kosztów odsetkowych (ok. 1-2 mln zł rocznie), gdyż 90 proc. długu opartego jest o stałą stopę procentową" - dodał Księżopolski.

Na spadek kosztów obsługi długu telekomów po obniżce stóp wskazuje też Łukasz Kosiarski z Pekao Investment Banking.

"Na koniec 2019 roku, najmocniej zwyżkujące Play i Orange, miały odpowiednio ok. 6,9 mld zł i 8,4 mln zł długu brutto (bez uwzględnienia gotówki)" - powiedział PAP Biznes Kosiarski.

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe NBP o 50 pb, a stopa referencyjna wynosić będzie 0,50 proc. w skali rocznej. Wszyscy z 20 ankietowanych przez PAP Biznes ekonomistów oczekiwali, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych.

Po decyzji indeks WIG-Banki spadał o prawie 3 proc., a dzień zakończył 6,8 proc. na minusie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na GPW wzrosty kursów Play, Cyfrowego Polsatu i Orange. „Ucieczka kapitału z banków, przez obniżkę stóp procentowych”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl