SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Na kolana psie!” w reklamie Guru Gomez propaguje przestępstwa

Komisja Etyki Reklamy uznała, że reklama prasowa odzieży Guru Gomez propaguje działania sprzeczne z prawem i utrwala złe stereotypy na temat deskorolkarzy. Kontrowersyjny layout z hasłem „Na kolana psie!” był wykorzystywany wiosną br.

„Na kolana psie!” w reklamie Guru Gomez propaguje przestępstwa

W reklamie prasowej ubrań Guru Gomez, której dotyczyła skarga otrzymana przez Komisję Etyki Reklamy, młody chłopak w jednej ręce trzyma deskorolkę, a w drugiej – pistolet wycelowany w policjanta klęczącego z podniesionymi rękami. W komiksowym dymku umieszczono słowa młodzieńca: „Na kolana psie!”, a obok w języku angielskim hasło „Skateboarding to przestępstwo”. Autor protestu ocenił, że taki przekaz zachęca do przemocy oraz zagraża rozwojowi dzieci i młodzieży, naruszając jednocześnie dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego. Layout oskarżono również o sugerowanie młodym odbiorcom, że posiadanie lub używanie promowanego produktu zapewni im przewagę nad innymi, a jego nieposiadanie odniesie skutek przeciwny. Odpowiedzialna za tę kampanię firma Guru Gomez nie ustosunkowała się do tych zarzutów.

Przypomnijmy, że reklama Guru Gomez z hasłem „Na kolana psie!” pojawiła się w prasie wiosną bieżącego roku i od razu wywołała kontrowersje. Przeciwko layoutowi protestowali przedstawiciele środowiska deskorolkowego, wycofywały go niektóre czasopisma, a sprawa trafiła nawet do prokuratury, która jednak zdecydowała się nie wszczynać postępowania. Jednocześnie śledczy zwrócili się do instytucji mediowych i reklamowych o zajęcie stanowiska w kwestii tej reklamy.

Komisja Etyki Reklamy po rozpatrzeniu skargi oceniła, że przekaz promujący Guru Gomez propaguje działania sprzeczne z prawem, co jest niedopuszczalne, tym bardziej że może mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Instytucja zaznaczyła, że layout utrwala złe stereotypy na temat zachowań deskorolkarzy. W konsekwencji komisja uznała, że reklama narusza normy branżowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Na kolana psie!” w reklamie Guru Gomez propaguje przestępstwa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bart
Co za debilna reklama.. żałosne... Ciekawe, jakby się czuł autor tej reklamy, gdyby ktoś przystawił mu pukawkę do jego pustej głowy...
odpowiedź
User
EliMarmur
Ciuchy z tej firmy są mizernej jakości, więc jakoś musieli na siebie zwrócić uwagę. Poniżej krytyki.
odpowiedź