SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na Pomorzu 42 proc. samochodów ma silniki diesla, w woj. opolskim - 19 proc.

42 proc. kierowców z województw pomorskiego i zachodnio-pomorskiego porusza się autami z silnikiem diesla - wynika z danych ARC Rynek i Opinia. Wysoki odsetek diesli występuje także na Dolnym Śląsku i w województwach wschodnich.

fot. Shutterstock.com Article

Niemal co trzeci samochód w Polsce (31 proc.) ma silnik diesla. Najczęściej ich właściciele mają 25-44 lat, najrzadziej to osoby z grupy wiekowej 45-59 lat.

Diesel dominuje na wsiach i w małych miasteczkach, do 20 tysięcy mieszkańców. Wraz z wielkością miasta spada odsetek osób korzystających z tego typu samochodów. W największych miastach autami z tego typu silnikiem porusza się co czwarty kierowca.

Pomorze zagłębiem diesli

Najczęściej z samochodów z silnikiem diesla korzystają mieszkańcy województw pomorskiego i zachodnio-pomorskiego (po 42 proc.), w dolnośląskim lubelskim i  podlaskim (po 39 proc. wskazań). Najmniej diesli jeździ po województwach opolskim i śląskim.

Respondenci deklarujący posiadanie samochodu z silnikiem diesla z mniejszą częstotliwością korzystają na co dzień z samochodu niż np. osoby posiadające samochód z silnikiem benzynowym.

- Analizując wyniki naszego badania można stwierdzić, że diesle w Polsce to w dużej mierze samochody sprowadzane zza granicy. Świadczyć może o tym ich większa obecność w województwach sąsiadujących z Niemcami – w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim, a także na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie częściej liczy się opłacalność samochodu, a diesle przez lata były uważane za samochody bardziej ekonomiczne – mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online) na próbie kierowców w wieku 18-59 lat, którzy tankują samochód na stacji benzynowej min. raz w miesiącu. Liczebność próby N=1534, termin realizacji badania czerwiec-lipiec 2018 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na Pomorzu 42 proc. samochodów ma silniki diesla, w woj. opolskim - 19 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl