SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naczelna i dziennikarka gazety “Regionalnej” skazane za tytuł i fotomontaż

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze podtrzymał wyrok skazujący naczelną tygodnika “Regionalna” i jego dziennikarkę za pomówienie. Nie napisały one jednak nieprawdy, ale  - zdaniem sądu - zamieściły zniesławiający tytuł i fotomontaż.

magazyny kolorowe

magazyny kolorowe

Sprawa zaczęła się, gdy wydawana w Żarach gazeta “Regionalna” opisała, że w Ośrodku dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy dochodziło do uboju hodowanych świń. Miał się tego dopuszczać się sam dyrektor placówki. Nieprzebadane mięso następnie było spożywane przez podopiecznych placówki, którymi są dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności. Istnienie tego procederu potwierdziły wielokrotne kontrole weterynaryjne oraz sąd.

Po opublikowaniu artykułu dyrektor oskarżył dziennikarki o pomówienie. Nie miał jednak zarzutów co do merytorycznej zawartości tekstu, ale poczuł się dotknięty tytułem „Dyrektor szlachtuje świnie w szkole” oraz ilustrującym go fotomontażem. Został na nim przedstawiony w zakrwawionym fartuchu z nożem, na tle chlewu i świń.

Sąd Rejonowy w Żarach skazał autorkę artykułu Bogusławę Janicką - Klisz oraz redaktor naczelną “Regionalnej” Monikę Rabe - Prokopczyk z artykułu 212 par. 2 Kodeksu Karnego na karę grzywny w zawieszeniu, zapłacenie nawiązki na Ośrodek dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy oraz opublikowanie treści wyroku na pierwszej “Regionalnej”. Dziennikarki odwołały się od postanowienia, ale Sąd Okręgowy w Zielonej Górze utrzymał w mocy wyrok.

- Trudno nam się z tym pogodzić. Zwłaszcza, że mocne tytuły i przerysowane fotomontaże są wykorzystywane w prasie nie od dziś - komentuje Monika Rabe - Prokopczyk w rozmowie z serwisem Pogotowiedziennikarskie.pl. Największym problem dla jej gazety jest konieczność opublikowania całej treści wyroku. - Przecież to może nam zająć cała stronę. W tak małej społeczności zostaniemy trwale napiętnowani. Dla nas to swoisty knebel zamykający usta prasie, bo jeżeli napiszemy coś w przyszłości o lokalnych osobistościach to może czekać nas to samo - zadrukowanie całej pierwszej strony treścią wyroku sądowego - dodaje naczelna.

Na razie nie wiadomo, czy dziennikarki złożą kasację do Sądu Najwyższego lub odwołają się od wyroku do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Naczelna i dziennikarka gazety “Regionalnej” skazane za tytuł i fotomontaż

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TS
Jak widać, wbrew pluciu Press na SDP i Pogotowie Dziennikarskie, projekt jest ważny i potrzebny dla środowiska. Jakoś o tej sprawie dziennikarek z Żar nie zająknęły się ani media regionalne (co dziwi) ani tzw. mainstreamu (co dziwić raczej nie powinno, bo ich horyzont kończy się w Jankach), ani kanapowe Towarzystwo Dziennikarskie. Pogotowie Dziennikarskie pomoże w złożeniu kasacji.
odpowiedź
User
Mike
Szybciej pomoże stoperan.
odpowiedź
User
Nielad
"Rzetelność" żarskiej "Gazety Regionalnej" znana jest od dawien dawna. Oczywiście na opluwaniu kogo się da, gazeta owa ma poczytność wśród plebsu. Oby więcej takich wyroków. A tłumaczenia , że zamyka się usta dziennikarzom są śmieszne. Hieny ...
odpowiedź