SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naczelny „SE” o dziennikarzach szydzących z wypadku prezydenta: jesteście patologią

Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny „Super Expressu” (ZPR Media), skrytykował w felietonie na łamach swojego dziennika osoby, które „życzyły prezydentowi śmierci, żałowały, że nie zginął”. Nawiązał w ten sposób do hejterskich wpisów, które pojawiły się po wypadku limuzyny wiozącej prezydenta Andrzeja Dudę.

Sławomir Jastrzębowski, fot. Andrzej Lange/Super ExpressArticle

W piątek prezydencka kolumna przejeżdżała autostradą A4 na terenie województwa opolskiego. W jednym z pojazdów uszkodzeniu uległa opona, prezydentowi Andrzejowi Dudzie nic się nie stało. Przyczyny zdarzenia bada prokuratura. Wśród polityków PiS i publicystów związanych z prawicą pojawiły się komentarze o możliwym zamachu na życie głowy państwa.

Sławomir Jastrzębowski w felietonie pt. „Jesteście gorszym sortem Polaków, sami to udowodniliście” zwraca się do hejterów, którzy kpili z wypadku prezydenta Andrzeja Dudy. Redaktor naczelny „Super Expressu” nazywa ich „gorszym sortem Polaków”. To nawiązanie do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dla TV Republika z grudnia ub.r.

- Nie chciało mi się wierzyć, że jesteście tak podli, tak chamscy i tak niscy. Wy, gorszy sort Polaków. Wy naprawdę istniejecie. Wykluci i mentalnie uformowani przez zdegenerowany komunizm. Wy, ze spaczonymi sumieniami, zatęchłymi duszami i prostackimi umysłami - pisze Jastrzębowski.

Redaktor naczelny „SE” wskazuje m.in. na zwolenników Komitetu Obrony Demokracji, ale także dziennikarzy, którzy żartowali z wypadku Andrzeja Dudy (za tweety z żartami o wypadku krytykowany był w weekend Tomasz Lis). - Kim trzeba być, co trzeba mieć w głowie, żeby z tego robić temat do żartów? Ja wiem, ale nie wypada mi tutaj pisać takich słów. Kończąc, życząc śmierci prezydentowi Polski i kpiąc z wypadku udowodniliście nam wszystkim, że jesteście gorszym sortem Polaków. Nasze zadanie polega na tym, żebyście już nigdy nie decydowali w Polsce, o żadnych, ale to żadnych ważnych sprawach. Jesteście patologią i tak będziecie traktowani - czytamy w felietonie.

- Krytykuję ludzi, którzy popełniają przestępstwo z artykułu 135 par. 2 kodeksu karnego (znieważenie prezydenta RP - przyp. red.), za co grozi kara do trzech lat więzienia. Wpisy grożące śmiercią, szydzące z wypadku i życzące komukolwiek śmierci musimy eliminować z życia publicznego, a tego typu przestępców jawnie nazywać gorszym sortem. Bo przestępcy są gorszym sortem. Przyzwalanie na takie zachowania prowadzi do tragedii, które mieliśmy już w swojej historii, jak zabójstwo prezydenta Narutowicza czy Marka Rosiaka. Reakcje nas wszystkich powinny być tutaj ostre, a próby bronienia niebezpiecznych nienawistników muszą być skazane na porażkę. Tego typu zachowania dotyczą wszystkich stron sporu politycznego. W tym kontekście cieszy mnie odcięcie się władz KOD od takich postaw i usunięcie ze swojej strony niedopuszczalnych komentarzy - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Sławomir Jastrzębowski.

Styl i forma felietonu wywołały kontrowersje wśród przedstawicieli mediów i niektórych czytelników „Super Expressu”. Zapytani przez Wirtualnemedia.pl redaktorzy naczelni pism nie widzą jednak w języku Sławomira Jastrzębowskiego niczego niestosownego.

- Prasa bulwarowa rządzi się własnymi prawami, do których zalicza się m.in. używanie niewybrednego języka i prostej, często wręcz prymitywnej retoryki. Dlatego nie oczekuję od redaktora naczelnego tabloidu eleganckich wypowiedzi i górnolotnych słów. Jego słowa powinny działać na opinię publiczną jak „kubeł zimnej wody” i myślę, że w przypadku Sławomira Jastrzębowskiego tak właśnie działają - ocenia Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.

Podobne zdanie ma redaktor naczelny tygodnika „Wprost” Tomasz Wróblewski, który uważa, że Sławomir Jastrzębowski wytycza granice dopuszczalnej formy krytyki w mediach. - To jest opinia, a Sławek Jastrzębowski ma niezwykle mocne przekonania i poglądy. Jeśli ktoś komentuje wypadek „szkoda, że prezydent nie zginął” to nazwanie tego patologią jest i tak dość delikatne - wyjaśnia Wróblewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Naczelny „SE” o dziennikarzach szydzących z wypadku prezydenta: jesteście patologią

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nimbus
Ciag dalszy przymilania sie do PiSu
odpowiedź
User
Bóg
sam jesteś patologią stulejko intelektualna
odpowiedź
User
Gie
Jak to dobrze że polskie media mają naczelnych którzy stoją na straży dobrego smaku i przyzwoitości ...
odpowiedź