SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadchodzą obowiązkowe e-faktury. Prezydent podpisał ważną ustawę

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza obowiązkowe e-faktury od 1 lutego 2026 r.

Nowelizacja ta zmienia termin wdrożenia obowiązku wystawiania przez podatników podatku od towarów i usług faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Obowiązek ten będzie dotyczył największych firm, których obroty przekraczają 200 mln zł. Pozostałe firmy będą musiały wdrożyć KSeF dwa miesiące później.

Zobacz: Wprowadzenie obowiązkowego KSeF ma zwiększyć wpływy budżetu o 1 mld zł rocznie

Wchodzi system KSeF

Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania, wprowadzonego ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie w tym celu cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy oraz ma zapewnić dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Rząd, zgłaszając projekt, tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur - przekonywało Ministerstwo Finansów. 

Dołącz do dyskusji: Nadchodzą obowiązkowe e-faktury. Prezydent podpisał ważną ustawę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ziut
Duda ustawę podpisał - to znaczy, że umie się podpisać. Od razu widać, że facet z doktoratem...
1 2
odpowiedź
User
lkjhg
Czy powstaje centralny rejestr wszystkich faktur wystawianych w Polsce?
2 0
odpowiedź