SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Finansowa” i „W Sieci” publikują nagrania ws. Amber Gold, TVP i Polskie Radio omawiają je od niedzieli

„Gazeta Finansowa” i „W Sieci” ujawniły w weekend obszerne fragmenty stenogramów rozmów i SMS-ów oraz kopie maili wymienianych latem 2012 roku przez menedżerów Amber Gold i OLT Express m.in. z wydawcą i dziennikarzem „Wprost”. W stacjach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia materiały są szeroko omawiane już od niedzieli w południe.

fot. TVP InfoArticle

Jako pierwszy fragmenty rozmów Michała Lisieckiego, właściciela i prezesa wydającej „Wprost” spółki PMPG Polskie Media,  z szefem Amber Gold Marcinem P. ujawnił Wojciech Czuchnowski w piątkowym wydaniu „Gazety Wyborczej”. Według dziennikarza Lisiecki pod koniec lipca i na początku sierpnia 2012 roku oferował P. pomoc poprzez pozytywne publikacje we „Wprost” i „Bloomberg Businessweek Polska”, a także opisanie współpracy Michała Tuska z OLT Express (tekst o tym napisali do „Wprost” Sylwester Latkowski i Michał Majewski). W jednej z rozmów Lisiecki zapewnił P., że włączy w to serwis Wprost.pl, za którym informacje powinny powtarzać inne media.

Michał Lisiecki w oświadczeniu wydanym w piątek po południu ocenił, że jego kontakty z szefem Amber Gold utrzymywały się „na poziomie standardowego w takich sytuacjach zaufania biznesowego”. Stwierdził też, że nie zdawał sobie wtedy sprawy z tego, jak blisko upadłości jest Amber Gold. Natomiast Sylwester Latkowski i Michał Majewski zapewnili, że większość materiałów potwierdzających współpracę Michała Tuska z OLT Express dostali od niego samego.

W sobotę wieczorem „Gazeta Finansowa” ujawniła akta Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z zapisami rozmów telefonicznych, SMS-ów i maili wymienianych w latem 2012 roku przez osoby z kierownictwa OLT Express. Materiały ze stenogramami rozmów i SMS-ami liczą ok. 80 stron, do tego kilkanaście stron z wydrukami maili.

W aktach znajdują się m.in. fragmenty opublikowane w „Gazecie Wyborczej”, a także rozmowa Sylwestra Latkowskiego z Marcinem P., kiedy umawiali się na wywiad w Gdańsku.

„Gazeta Finansowa” opublikowała też nagranie rozmowy telefonicznej Michała Lisieckiego z Marcinem P., w której wydawca „Wprost” pytał, jak może pomóc w „zbalansowaniu” negatywnych publikacji o Amber Gold.

„GF” już wiosną ub.r., powołując się na materiały ABW, opisała, że w lipcu 2012 roku Michał Lisiecki oferował P. pomoc w walce z negatywnymi informacjami o Amber Gold podawanymi w mediach. W połowie sierpnia, tuż przed upadkiem Amber Gold, P. był bohaterem okładki Bloomberg Businesweeka”, Lisiecki na Twitterze napisał, że stoi po jego stronie w sporze z organami państwowy

PMPG Polskie Media zaprzeczyła wtedy doniesieniom „Gazety Finansowej”, twierdząc, że stanowią one „działanie nieuczciwej konkurencji zmierzające do poniżenia wydawcy w opinii publicznej”. Ponadto zawiadomiła o publikacji prokuraturę i zapowiedział, że pozwie „GF”.

Materiały z tej sprawy są również okładkowym tematem nowego numeru „W Sieci”. W związanym z tygodnikiem serwisie wPolityce.pl już w niedzielę przed południem opublikowano fragmenty podsłuchanych rozmów szefostwa Amber Gold.

Wynika z nich, że Marcin P. i jego najbliżsi współpracownicy domyślali się, że są podsłuchiwani. Szef Amber Gold na jedno ze spotkań z babcią umówił się na cmentarzu. Natomiast zablokowanie kont firmy w niektórych bankach spowodowało, że brakowało jej pieniędzy i P. próbował sprzedać sztabki złota w NBP. Menedżerowie firmy ustalali też przygotowywanie kopii dokumentów potwierdzających współpracę Michała Tuska z OLT Express.

Fragmenty nagrań w niedzielę od wczesnego popołudnia były szeroko omawiane w TVP Info. Przygotowano klipy, w których odczytywali je reporterzy stacji. Nagrania oznaczono logo tygodnika „W Sieci”.

Sprawa była też jednym z najważniejszych tematów w wieczornych programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej.

W „Wiadomościach” opisano ją w materiale pokazanym jako pierwszy. - Marcin P. - szef spółki Amber Gold, który nalega na własną babcię by ta spotkała się z nim na cmentarzu. To tylko jeden z wielu fragmentów nagranych przez ABW latem 2012 roku prowadzonych przez niego rozmów. Z zapisów do jakich dotarli dziennikarze tygodnika „W Sieci” wynika, że twórca tej piramidy finansowej cieszył się nietykalnością, a parasolem ochronnym była współpraca z synem ówczesnego premiera - czytamy w zapowiedzi materiału.

O sprawie od niedzieli informują też rozgłośnie Polskiego Radia.

Dużo mniej uwagi tematowi poświęciły natomiast kanały Polsatu i TVN. W serwisie internetowym Polsat News w poniedziałek rano zamieszczono depeszę PAP dotyczącą ujawnionych nagrań, natomiast na TVN24.pl nie ma żadnej informacji o nich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Finansowa” i „W Sieci” publikują nagrania ws. Amber Gold, TVP i Polskie Radio omawiają je od niedzieli

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Ostatni akapit: "Dużo mniej uwagi tematowi poświęciły natomiast kanały Polsatu i TVN. W serwisie internetowym Polsat News w poniedziałek rano zamieszczono depeszę PAP dotyczącą ujawnionych nagrań, natomiast na TVN24.pl nie ma żadnej informacji o nich."
To chyba wystarczy za podsumowanie mediów w Polsce.
odpowiedź
User
jadek
cała tajemnica bezkarności plichty to ten kawałek nagrania, gdy okazuje się, że ujawnił szefom olt informacje, ile konkurencja płaci na lotnisku w gdańsku... złamał umowę, ujawnił poufne informacje, złamał więc prawo, ponieważ pracował w publicznej spółce. i dlatego stary tusk nakazał poprzez swoich totumfackich by służby dały czas plichcie na wywózkę kasy i zatarcie śladów, by w zamian plichta nie ujawniał, jak junior popełniał dla niego przestępstwa.
odpowiedź
User
WC
Trudno się w tym wszystkim połapać, w tvn praktycznie zero informacji w necie sprzeczne info w zależności kto pisze, co od jednego wszyscy są zgodni że Tusk ma ciepło
odpowiedź