SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Gazeta Wyborcza" z nagrodą Golden Pen of Freedom. Za realizowanie misji mimo presji ze strony władzy

Doroczna nagroda stowarzyszenia World Association of News Publishers (WAN-IFRA) trafiła w tym roku do „Gazety Wyborczej” oraz do jej Fundacji. Kapituła w ten sposób wyraziła uznanie dla dorobku i dziennikarskiej misji redakcji, a także dla wsparcia, jakiego dziennik i fundacja udzielają ukraińskim kolegom po rosyjskiej inwazji.

Fot. Materiały prasoweArticle

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w środę, 28 września br. w Saragossie (Hiszpania) podczas World News Media Congress 2022. Nagrodę odbierali: Joanna Krawczyk z Fundacji Gazety Wyborczej i Piotr Stasiński, były zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, Piotr Stasiński.

Złote Pióro Wolności WAN-IFRA otrzymują co roku osoby lub organizacje, które wniosły wkład w obronę i promocję wolności prasy. Tegoroczna nagroda została przyznana - jak wskazują organizatorzy - „redakcji informacyjnej, która jest ostoją niezależności i bastionem przeciwko autorytaryzmowi". Jej kapituła uznała, że to właśnie „Gazeta Wyborcza" „codziennie demonstruje wyznawane wartości na swoich stronach poprzez wspieranie młodych dziennikarzy, promowanie lokalnych wiadomości i pracę ponad granicami w geście solidarności z kolegami w potrzebie".

Przyznający wyróżnienie podkreślali, że „Gazeta Wyborcza" znana jest ze stawiania czoła licznym wyzwaniom związanym z dostarczaniem niezależnych i rzetelnych treści dziennikarskich. Dotychczas m.in. walczyła z dezinformacją, polaryzacją i ksenofobią, a także wspierała lokalne i regionalne media w prowadzeniu dziennikarskich śledztw. Wraz z powołaną w 2019 r. Fundacją Gazety Wyborczej w ciągu ostatniego roku koordynowała przekazanie wsparcia finansowego i technicznego ukraińskim pracownikom mediów po inwazji rosyjskiej.

Odbierając z rąk Króla Filipa nagrodę w imieniu „Wyborczej", Piotr Stasiński, były zastępca redaktora naczelnego, a obecnie specjalny doradca Fundacji Gazety Wyborczej, powiedział: - Misja, której się oddajemy, jest szczególnie ważna teraz, w naszym niespokojnym kraju i w coraz bardziej niespokojnym świecie. Nagroda Złote Pióro Wolności, którą dziś z pokorą przyjmujemy, pomaga. Pomaga nam iść dalej, pomaga nam wytrwać".

Złote Pióro Wolności jest coroczną nagrodą WAN-IFRA wyróżniającą osoby lub organizacje, które wniosły wybitny wkład w obronę i promocję wolności prasy. World Association of News Publishers, czyli WAN-IFRA, to globalna organizacja non profit, jedno z największych na świecie stowarzyszeń medialnych.

Od grudnia 2021 r. w Radzie Nadzorczej WAN-IFRA zasiada Bartosz Hojka, prezes Agory - spółki-wydawcy „Gazety Wyborczej" i fundatora Fundacji Gazety Wyborczej, wspierając organizację w realizacji jej najważniejszych obecnie projektów na rzecz wolności prasy i niezależności dziennikarskiej, zrównoważonego rozwoju mediów oraz wprowadzania dalszych innowacji w branży medialnej.

Dołącz do dyskusji: "Gazeta Wyborcza" z nagrodą Golden Pen of Freedom. Za realizowanie misji mimo presji ze strony władzy

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
Jaką presję wywiera władza na Wyborczą oprócz niewykupywania reklam przez spółki państwowe?
odpowiedź
User
Pawel
Nie pamiętam kiedy miałem GW w rękach.
odpowiedź
User
psotulec
Zaaa za zaaaaa zzaaa za za za jebiście !
odpowiedź