SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagroda im. Dariusza Fikusa dla Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego

Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z „Dziennika Gazety Prawnej” zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Dariusza Fikusa przyznawanej przez Press Club Polska. Nagrody specjalne dostali Stefan Szczepłek (za całość dokonań w dziennikarstwie sportowym), a także Tomasz i Marek Sekielscy za swój film "Tylko nie mów nikomu".

fot. Twitter.com/PressClubPolskaArticle

Uroczystą galę otworzyła Marta Fikus, córka Dariusza Fikusa. Zwróciła się z apelem do dziennikarzy: - Nic nie usprawiedliwia kłamstwa w mediach ani wykonywania poleceń, których nie chcecie wykonywać - mówiła.

Do tegorocznej nagrody im. Dariusza Fikusa zgłoszono czwórkę dziennikarzy. Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki zostali nominowani za cykl artykułów w „Dzienniku Gazecie Prawnej” o imporcie antracytu z Donbasu, Jerzy Haszczyński - za artykuł „‘Król’ Twardocha? Gdzieś to już czytałem”, a Bożena Aksamit (która zmarła 1 lutego br.) - za reportaż „Sekret Świętej Brygidy” w „Gazecie Wyborczej”.

Nagroda przypadła parze dziennikarzy z „Dziennika Gazety Prawnej”. - To dla mnie niewątpliwie zaskoczenie i wyróżnienie. Pracowałam w „Rzeczpospolitej”, a na studiach broniłam pracę o Dariuszu Fikusie. Tym cenniejsze jest dla mnie to wyróżnienie - mówiła Karolina Baca-Pogorzelska, dziękując za nagrodę. Michał Potocki przypominał, że autorski tandem pisze już książkę na temat importu antracytu.

Dziennikarz piłkarski „Rzeczpospolitej” Stefan Szczepłek otrzymał trofeum za całokształt swojej dziennikarskiej pracy. Laureat zaznaczył, że nagrodzono niedzisiejszego dziennikarza. - Nie ma mnie na Facebooku, ani Twitterze - mówił. Przypomniał też, że raz już został nagrodzony statuetką nagrody Dariusza Fikusa - w 2008 roku.

Nagrodę w dziedzinie ekonomii dostał Michał Szafrański, autor bloga „Jak oszczędzać pieniądze”. Został wyróżniony za  materiały na temat lokat strukturyzowanych oraz kondycji Idea Banku i Getin Noble Banku.

Przyznano też drugą nagrodę specjalną - dla Tomasza i Marka Sekielskich, za ich bijący rekordy film dokumentalny o pedofilii w Kościele „Tylko nie mów nikomu”.

- Uważaliśmy, że należy ją przyznać twórcom dokumentu. Czuliśmy taką potrzebę. Byliśmy bardzo mocno poruszeni treścią filmu, a jednocześnie bardzo mocno zbudowani tym, w jaki sposób obaj panowie doprowadzili tę robotę do końca. Ten film notuje niezwykłą ilość odtworzeń, przecież to "idzie" w miliony. To jest ewenement, pod każdym względem - stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Marcin Lewicki, prezes Press Club Polska. W pisemnym uzasadnieniu podano, że kapituła nagrody przyznając ją Sekielskim wyraża wdzięczności dla twórców którzy przypomnieli, że rolą dziennikarza jest stać po stronie prawdy.

- Chciałbym podziękować ofiarom księży pedofilów, bo bez ich odwagi ten film by nie by nie powstał - mówił Tomasz Sekielski. Podziękował też 2,5 tys. internautów, którzy zrzucili się na produkcję w serwisie Patronite.pl.

Laureatów nagrody wyłoniła kapituła, w której są Leszek Będkowski (z „Polityki”), Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Barbara Kasprzycka (z „Dziennika Gazety Prawnej”), Agata Komosa (z Wirtualnej Polski), Marcin Lewicki (prezes Press Club Polska), Paweł Ławiński (z Onetu), Jacek Pochłopień (z „Wprost”), Paweł Siennicki (z „Polska The Times”) i Rafał Zakrzewski (z „Gazety Wyborczej”).

Nagroda im. Dariusza Fikusa została ustanowiona w 1997 roku przez redakcję "Rzeczpospolitej". W 2009 rodzina red. Fikusa odebrała nagrodę gazecie i od 2011 roku przyznawana jest przez Press Club Polska.

Dołącz do dyskusji: Nagroda im. Dariusza Fikusa dla Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl