SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Autor „Bośniackiego piekła” z Nagrodą im. Krzysztofa Millera, Nagroda Fundacji GW za zdjęcia z protestów ws. aborcji

Tegoroczną Nagrodę im. Krzysztofa Millera otrzymał Alessio Paduano za fotoreportaż „Bośniackie piekło”. Natomiast laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” został Maciej Grzybowski za fotoreportaż z protestów jesienią ub.r. przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ograniczającemu prawo do aborcji.

Zdjęcie sio Alessio Paduano z fotoreportażu „Bośniackie piekło”Article

Fotoreportaż „Bośniackie piekło” opowiada o losach migrantów głównie z Afganistanu i Pakistanu, mieszkających w opuszczonych budynkach oraz improwizowanych obozowiskach na peryferiach miasta Bihać w Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Chorwacją. Alessio Paduano nad nagrodzonymi zdjęciami pracował od 2018 roku, a materiały o migrantach przygotowuje od 7 lat.

- Fotoreportaż Alessio Paduano oglądaliśmy na początku listopada br., gdy sytuacja migrantów na granicy polsko-białoruskiej eskalowała. Materiał Alessio odebraliśmy jako uniwersalną opowieść o losie migrantów i kryzysie uchodźczym, który dotyczy wielu państw na świecie. Na zdjęciach Paduano widzimy ludzi, którzy podobnie jak my chcą żyć w poczuciu bezpieczeństwa, blisko rodziny, mają zwykłe marzenia. Ich los nie powinien nam być obojętny - uzasadniła wybór przewodnicząca jury Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.

Laureat nagrody głównej za najlepszy materiał roku otrzymał 10 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Ewę Marię Śmigielską. Alessio Paduano już po raz drugi został laureatem nagrody głównej w Konkursie im. Krzysztofa Millera - w 2019 r. jury nagrodziło jego materiał o Nigeryjkach zmuszanych do prostytucji we Włoszech.

W najbliższy poniedziałek, 6 grudnia br. na łamach „Dużego Formatu” będzie można przeczytać rozmowę Ludmiły Anannikovej z Alessio Paduano.

W finale znaleźli się również Małgorzata Smieszek, Maciej Stanik, Bernard Kwapiński, Maciej Grzybowski, Agnieszka Rodowicz i Kosma Kołodziej

Paduano urodził się w 1984 r. w Neapolu, gdzie mieszka do dziś, fotografią prasową zajmuje się od 2007 r. Jego zdjęcia ukazywały się m.in. w „Guardianie", „Corriere della Sera", „Newsweeku" i „Time". Od 2015 r. fotografuje ofiary kryzysu uchodźczego.

Do tegorocznej edycji konkursu im. Krzysztofa Millera zgłoszono ponad 200 prac z całego świata. - To mniej niż w latach ubiegłych, czego powodem była pandemia. Fotoreporterzy, podobnie jak my wszyscy, mniej podróżowali, odłożyli zaplanowane projekty. Jednak lockdown dla wielu autorów był inspirujący i motywujący, pojawiły się nie tylko nowe tematy, lecz także nowe formy materiałów - podsumowała Beata Łyżwa-Sokół.

Maciej Grzybowski z Nagrodą Fundacji Gazety Wyborczej

Laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" został Maciej Grzybowski za fotoreportaż z antyrządowych protestów w Polsce, po tym jak 22 października br. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ograniczający prawo do aborcji.

- Fotografia pełni szczególną rolę w komentowaniu rzeczywistości. Wśród nadesłanych projektów szukaliśmy w tym roku ważnych aktorów politycznych i społecznych, szukaliśmy zdjęć sprawczych, które będą kształtować pragnienia, zmuszać do działania, mających potencjał spajający grupę, która walczy o wspólny cel. Chcieliśmy też dać widzialność wykluczonym bohaterom. Te wszystkie elementy odnajdujemy w cyklu zdjęć Macieja Grzybowskiego - mówiła o nagrodzonym cyklu podczas finału konkursu Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej.

Maciej Grzybowski otrzymał nagrodę w kwocie 5 tys. zł.

Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas finału, który można było oglądać 3 grudnia br. w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej".

W czasie wydarzenia Krzysztofa Millera wspominał Wojciech Jagielski, reporter, który przez wiele lat razem z Millerem relacjonował dla „Wyborczej" największe konflikty zbrojne i społeczno-polityczne na świecie po 1989 r.

Tegoroczne zgłoszenia konkursowe oceniało jury w składzie: Ewa Ewart – producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Ania Nałęcka-Milach – projektantka książek fotograficznych, nagradzanych m.in. podczas Paris Photo (Aperture Foundation Photobook Award) i POYi The Best Photography Book Award (USA), Karolina Sekuła – fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie, Tomasz Kowalski – prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk – prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej, Jerzy Wójcik – dotychczasowy wydawca „Gazety Wyborczej" oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej".  

Konkurs fotograficzny im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia" został ustanowiony przez redakcję „Gazety Wyborczej” w 2018 roku, by upamiętnić jednego z najważniejszych i najwybitniejszych fotoreporterów w historii dziennika - Krzysztofa Millera, człowieka, który dokumentował rzeczywistość, zmieniający się świat, najważniejsze konflikty zbrojne na świecie. Pokazywał piekło wojny, trudy codzienności i był też doskonałym obserwatorem Polski w dobie transformacji. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.

Dołącz do dyskusji: Autor „Bośniackiego piekła” z Nagrodą im. Krzysztofa Millera, Nagroda Fundacji GW za zdjęcia z protestów ws. aborcji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
agorowy
Strach otworzyć lodówkę bo wyskoczy Jurek Wójcik. Tym razem w jury gazetowego konkursu…
odpowiedź
User
Ooo
No to teraz Łyżwa zaprosi Bartkowiaka do jury konkursu…
odpowiedź