SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagroda Wolności Słowa SDP dla Mariusza Pilisa za „Sprawiedliwość”. Zielke i Duklanowski nagrodzeni za dziennikarstwo śledcze

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich rozdało w czwartek swoje nagrody. Główną nagrodę Wolności Słowa otrzymał Mariusz Pilis z TVP za dokument „Sprawiedliwość”. W innych kategoriach nagrodzono m.in. Tomasza Duklanowskiego i Mariusza Zielke.

Mariusz PilisArticle

Gala odbyła się w siedzibie SDP. Jury uznało, że główna nagroda przyznawana za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka powędruje do Mariusza Pilisa. Jest on autorem dokumentu pt. „Sprawiedliwość”. II nagrodę otrzymali Marek Pyza, Marcin Wikło, Andrzej R. Potocki za artykuł „Wojna Gdańska z Polską” (Tygodnik „Sieci”), wyróżnienia przyznano Anicie Gargas za dokument „Jan Olszewski” (TVP1 „Magazyn Śledczy Anity Gargas”).

Nagrody odebrali także Mariusz Zielke za cykl „Afera pedofilska przy produkcjach dla TVP i Polsatu” (portal winteresiespolecznym.pl i salon24.pl) oraz Tomasz Duklanowski z Polskiego radia Szczecin (za cykl publikacji dotyczących marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego). Dziennikarze otrzymali równorzędne Nagrody Watergate za dziennikarstwo śledcze, ufundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Marcinowi Jakóbczykowi za materiał „Skradziona tożsamość” ( TVN program „Uwaga!”), Aleksandrze Tabaczyńskiej za publikacje „Bliżej prawdy o śmierci za prawdę”, „Zabójstwo Jarosława Ziętary – procesu ciąg dalszy” oraz „Proces ochroniarzy – podsumowanie roku 2019". Aleksandrze Tabaczyńskiej za publikacje "Bliżej prawdy o śmierci za prawdę", "Zabójstwo Jarosława Ziętary – procesu ciąg dalszy" oraz "Proces ochroniarzy – podsumowanie roku 2019".

Aleksandra Tabaczyńska za publikacje "Bliżej prawdy o śmierci za prawdę", "Zabójstwo Jarosława Ziętary – procesu ciąg dalszy" oraz "Proces ochroniarzy – podsumowanie roku 2019" (Wielkopolski Kurier Wnet) otrzymała Nagrodę Specjalnej Fundacji Solidarności Dziennikarskiej.

Ryszard Czeraszkiewicz, Zbigniew Smoczek, Andrzej Tomczak za publikację albumową "Krzyk", wydaną pod patronatem Szczecińskiego Klubu Przyrodników (Drukarnia i Wydawnictwo Kadruk) otrzymali Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "Ekos" za publikacje o problemach ochrony środowiska, ufundowaną przez PGK Termy Uniejów Sp. z o.o. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Maciej Kuciel i Patrycja Dzięcioł-Mokwa za materiał "Polska śmietnikiem Europy" (TVN program "Uwaga!").

Jury nie przyznało wyróżnienia I stopnia Nagrody im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną, ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. II miejsce przyznano Jakubowi Kamińskiemu za fotoreportaż „Warszawski Marsz Niepodległości”. Natomiast Aleksander Majdański - za fotoreportaż z mistrzostw świata UCI w kolarstwie torowym – otrzymał Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego. Wyróżnienia przyznano Bartłomiejowi Zborowskiemu za zdjęcie „Zofia Klepacka podczas treningu na Majorce” oraz Rafałowi Oleksiewiczowi za zdjęcie z konkursu drużynowego skoków narciarskich w Zakopanem.

Jury nagrodziło też Pawła Kapustę za artykuł „Marcin Gortat: Ogień prawie zgaszony” (Wirtualna PolskaWP SportoweFakty): dziennikarz otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego. W tej kategorii wyróżniono Zbigniewa Rytla (materiał „100 lat na dworze królowej”; TVP Sport), Aleksandrę Sadokierską (za słuchowisko „Przed szachem i matem”; PR Białystok) oraz Jerzego Górę (za cykl audycji "Widziane z >Góry<"; PR Katowice).

Laureatem Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego został reporter Maciej Piotrowski pracujący dla TVP. Nagrodzono go za materiały „Upadek szpitala w Górze” i „Ciemne strony śmieciowego biznesu”, (emisja na antenie TVP1 „Magazyn Śledczy Anity Gargas”) oraz „Niewinny pedofil” ( TVP1 „Alarm!”). Wyróżnienia przyznano Agnieszce Szwajgier za materiał „Mój ci on” (PR Program 1) i Mateuszowi Tesce za „Rosyjskie nieruchomości w Polsce” ( TVP1 „Magazyn Śledczy Anity Gargas”).

Olga Doleśniak-Harczuk za materiał „Chodź, pokażę ci największy burdel Europy” (miesięcznik „Nowe Państwo”) otrzymała Nagrodę im. Stefana Żeromskiego. W tej kategorii wyróżnienia przypadły: Magdalenie Majewskiej za „Doktorat z bezdomności” (TVP1), Tomaszowi Nowakowi za „My i oni”, (TVP3 Łódź) oraz Endy Gęsinie-Torres za „Tułaczkę Marianny” (TVN „Uwaga!”).

Nagrodę im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności jury przyznało tygodnikowi „Kurier Ostrowski”. Wyróżnienia przypadły dwutygodnikowi „Nowe Info” oraz Magazynowi „Dzielnicówka”.

Radosław Jankiewicz za dwa reportaże telewizyjne: „Wyprzedaż majątku PKS Poznań” oraz „Komu przeszkadza przekop przez Mierzeję Wiślaną?” (TVP1 „Magazyn Śledczy Anity Gargas”) otrzymał Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W tej kategorii laureatami wyróżnień zostali: Waldemar Wiśniewski za materiał "Wyróżnij się albo zgiń" (TVP1 program "Głębia Ostrości") oraz Karolina Tomaszewicz za "Oszustwa na rynku Forex" (TVP1 "Magazyn Śledczy Anity Gargas").

Rafał Geremek za materiał "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku"(TVP1, producent: Muzeum Historii Polski,) został laureatem ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrody im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej. W tej kategorii przyznano też wyróżnienia, które otrzymali Marzena Kumosińska za materiał "Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński"(TVP3 Łódź dla TVP Historia), Sławomir Koehler za "Zabójstwo Emila Barchańskiego"( TVP1 "Magazyn Śledczy Anity Gargas"), Ewelina Karpińska-Morek i Katarzyna Domagała-Pereira za "Do widzenia w niebie". Likwidacja szpitala w Kobierzynie"(Interia).

Laureatami wyróżnień Nagrody im. Janusza Kurtyki zostali także: Tomasz Krzyżak, Piotr Litka, Wiktor Świetlik za materiały "Kiszczak wiedział o prowokacji na Chłodnej wymierzonej w księdza Popiełuszkę", "Jak amerykańska Polonia i polski rząd emigracyjny pomagali Żydom podczas II wojny światowej", "Kiszczak Papers". Ostatnie notatki generała Kiszczaka”(portale: polskieradio24.pl i polskieradio.pl) oraz Teresa Kaczorowska za dwie publikacje: "Jadwiga chciała pomścić męża"( 20-21 lipca 2019, "Rzeczpospolita" magazyn "Plus Minus") i "Z Warszawą w sercu"( „Forum Dziennikarzy”).

Monika Kalinowska za reportaż "Łukasz z Bałut" (TVP3 Łódź Pracownia Reportażu), otrzymała Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury. W tej kategorii wyróżnieniami uhonorowano: Agnieszkę Szwajgier za "Paragraf 51" (PR Program 1) i Katarzynę Pełkę-Wolsztajn za "Wileński Łącznik – szlakiem Tyrmanda"(TVP Wilno).

Michał Król i ks. Roman Sikoń za filmy: "Pokój mój Wam daję"(TV Trwam) oraz "Artur Afryka" (TV Trwam) otrzymali Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, ufundowaną przez Polską Agencję Prasową. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Dariusz Wrzosek za "Wojenne klatki" (TVP Info), Paweł Bobołowicz za "Progr

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznawane są corocznie od 1992 r. w kilku kategoriach autorom tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych i fotografii prasowych, wyróżniających się rzetelnością, wartością informacyjną i innymi walorami jakościowymi. Laureaci otrzymują dyplomy honorowe i nagrody pieniężne fundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prywatnych sponsorów.

Dołącz do dyskusji: Nagroda Wolności Słowa SDP dla Mariusza Pilisa za „Sprawiedliwość”. Zielke i Duklanowski nagrodzeni za dziennikarstwo śledcze

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Szkoda prądu na artykuł o tych "nagrodach".
odpowiedź
User
STS
A jurorzy to ile wzięli za oceniania? 5 000 zł czy 10 000 zł? Dla kolegi pytam...
odpowiedź
User
gd
Śmiechłem.
odpowiedź