SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozdano nagrody w 3. Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Prezes TVP: nam prosta definicja mediów publicznych nie wystarcza

Istotą mediów publicznych jest misja - służba wspólnocie narodowej. Jednym z najważniejszych elementów tej misji są produkcje historyczne, tożsamościowe - powiedział podczas gali finałowej 3. Festiwalu Kultury Narodowej (FKN) "Pamięć i Tożsamość" wicepremier Piotr Gliński.

„Korona królów. Jagiellonowie”; fot. TVP„Korona królów. Jagiellonowie”; fot. TVP

W środę wieczorem - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - galą, podczas której uhonorowano najlepszych twórców telewizyjnych i wręczono Platynowe i Złote Ryngrafy, zakończył się 3. Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość", który zorganizowała Telewizja Polska.

"Istotą mediów publicznych jest misja - służba wspólnocie narodowej. Jednym z najważniejszych elementów tej misji, którą możemy rozumieć jako służbę wspólnocie narodowej, są produkcje historyczne, produkcje tożsamościowe" - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że "pamięć tworzy tożsamość, a ona nadaje sens życia jednostkom i wspólnotom, ale także wyposaża je w pewien potencjał mocy, odporności na kryzysy, kreatywności, która jest potrzebna do rozwiązywania najróżniejszych problemów i do tworzenia rzeczywistości (...) zgodnie z naszym systemem wartości, który się sprawdził, który nas tworzy jako jednostki i wspólnoty". "I to wszystko media publiczne powinny zapewniać i telewizja publiczna powinna realizować. I takie festiwale, jak ten dzisiejszy, już trzeci z kolei - to okazja do podsumowania i do odpowiedzi na pytania, czy tak jest w rzeczywistości" - wyjaśnił.

"I ta odpowiedź jest pozytywna, ta odpowiedź jest oczywista. Poziom tych produkcji jest naprawdę wysoki. (...) Te dzieła są inspirujące, są na wysokim poziomie, a twórcy nas zaskakują pozytywnie" - ocenił Gliński.

"Takie działanie mediów publicznych wzmacniana nas jako wspólnotę. W kontekście zagrożeń dla naszego narodu, zagrożeń dla tej części Europy - tej straszliwej wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie, ale także zdecydowanie w szerszym kontekście – obrony tego, co cenne w kulturze i w cywilizacji przed kryzysem kultury globalnej, przed tymi wszystkimi, bardzo agresywnymi tendencjami kultury światowej" - powiedział wicepremier.

Podkreślił, że "to nakłada na nas odpowiedzialność budowania instytucji, które formułują mądrą alternatywę - taką alternatywę, która przekonuje o tym, że to my mamy rację, że to system wartości, w oparciu o który budujemy mądre wspólnoty narodowe, jest szansą także dla przyszłych pokoleń". "Za to wszystko dziś dziękuję Telewizji Polskiej, bo ta misja jest realizowana. Misja odwołująca się do tożsamości i do pamięci - to, co w testamencie zostawił nam Jan Paweł II - jest realizowane i to na coraz wyższym poziomie" - ocenił wicepremier Piotr Gliński.

"Nam prosta definicja nie wystarcza"

"Kiedy myślimy o tym, jaki jest cel mediów publicznych, jaki jest cel telewizji publicznej - to oczywiście możemy poprzestać na łatwym. Tym, co łatwe jest odpowiedź, że misją jest wszystko to, co robią media publiczne" - powiedział do uczestników gali finałowej 3. FKN prezes TVP Mateusz Matyszkowicz.

"Nam taka prosta definicja nie wystarcza. Dlatego po raz trzeci organizujemy Festiwal Kultury Narodowej, żeby sobie odpowiedzieć, w jaki sposób w poprzednim roku realizowaliśmy naszą misję" - dodał.

"To, że nazwaliśmy to Festiwalem Kultury Narodowej nie jest przypadkiem. To nie jest jakaś tromtadracja, to nie jest pyszałkowatość - to jest raczej zrozumienie tego, komu i czemu służymy" - wyjaśnił prezes TVP.

Mateusz Matyszkowicz podziękował "wszystkim pracownikom i całemu zespołowi Telewizji Polskiej, pozostałym mediom publicznym w Polsce". "Dziękuje bardzo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i instytucjom jemu podległym, bo to dzięki nim powstaje tutaj wiele inicjatyw. wiele seriali, programów, filmów jest współfinansowanych przez instytucje narodowe" - podkreślił prezes TVP.

W kategorii film i serial fabularny nagroda dla twórcom serialu "Korona Królów. Jagiellonowie"

W kategorii film i serial fabularny Złoty Ryngraf przyznano twórcom serialu "Korona Królów. Jagiellonowie" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, Tomasza Matuszczaka, Łukasza Wiśniewskiego i Piotra Fiedziukiewicza. Nagrodę odebrał aktor Sebastian Skoczeń, kreujący postać Władysława Jagiełły.

Zdobywcą nagrody Złotego Ryngrafu w kategorii film i serial dokumentalny został film dokumentalny "Gra o koronę" w reż. Piotra Jaworskiego. Nagrodę w imieniu reżysera odebrał kierownik artystyczny projektu Jarosław Migoń.

W kategorii publicystyka kulturalno-historyczna nagrodzono cykl programów "Wędrowiec Polski", mający na celu przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Złoty Ryngraf wręczono prowadzącemu ten program Krzysztofowi Koehlerowi.

W kategorii rekonstrukcja Złoty Ryngraf przyznano "Dziwnym przygodom Koziołka Matołka". Nagrodę odebrał lider zespołu rekonstrukcyjnego Mateusz Ostrowski.

Laureatem Złotego Ryngrafu w kategorii Polak mały (programy adresowane do młodych widzów), został Tomasz Trojanowski - autor książki na podstawie której Anna Wieczur wyreżyserowała spektakl "Misja Lolka Skarpetczaka".

Złotym Ryngrafem w kategorii koncert i widowisko uhonorowano Beatę Szymańską-Masny za reżyserię koncertu w 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę pt. "Wierzę w lepszy świat".

W kategorii teatr Złoty Ryngraf przyznano spektaklowi "Komedianci, czyli Konrad nie żyje". Nagrodę odebrali autor sztuki Bronisław Wildstein i reżyser przedstawienia Andrzej Mastalerz. Złotym Ryngrafem uhonorowano także jeszcze jeden spektakl - "Dom na granicy" wg Sławomira Mrozka w reż. Edwarda Kiejzika.

Laureatem nagrody Złotego Ryngrafu w kategorii specjalnej zostali twórcy koncertu "Ballady i Romanse – koncert z Wilna" w wykonaniu Marty Zalewskiej i gości w reż. Marzeny Strąk. Nagrodę odebrała wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska.

Platynowy Ryngraf trafił do reżysera filmu "Filip" Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.

Wcześniej w środę dyrektor 3. FKN Aneta Woźniak poinformowała, że "stronę internetową fkn.tvp.pl odwiedzili internauci z 72 krajów świata", a "największą popularnością wśród naszych widzów cieszyła się kategoria film i serial fabularny".

W konkursie "Pitching FKN", w którym zewnętrzni twórcy filmów dokumentalnych prezentowali swoje projekty, zwyciężył "Profesor Michałowski. Droga do Faras", którego pomysłodawcą jest Władysław Jurków. Jest to projekt filmu o kulisach największego sukcesu polskiej archeologii, czyli odkryciu przez prof. Kazimierza Michałowskiego katedry w Faras. Zwycięzca konkursu otrzymał możliwość współpracy z TVP przy realizacji autorskiego dzieła.

W głosowaniu widzów na najlepszy program spośród całej oferty festiwalu zwyciężył koncert "Konfederacja barska po Kowalsku" w reż. Bolesława Pawicy. Realizacja koncertu Jacka Kowalskiego w Poznaniu otrzymała najwięcej głosów podczas internetowego plebiscytu na stronie festiwalu.

Galę finałową 3. FKN uświetnił koncert z udziałem, m.in.: Adam Bałdych Quintet, Olgi Szomańskiej, Janusza Radka, Marty Zalewskiej, Agaty Szymczewskiej i Łukasza Drapały. Wokalistom towarzyszyła Stokłosa Collective Orchestra.

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" jest inicjatywą Telewizji Polskiej. Głównym założeniem tego wydarzenia jest upowszechnianie treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnienie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków. Jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu ostatniej książki-wywiadu św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów - "Ojczyzna", "Naród", "Europa".

Rozpoczęty 22 lutego 3. FKN odbywał się na stronie www.fkn.tvp.pl, na której bezpłatnie, również poza Polską, można było oglądać prezentowane podczas wydarzenia produkcje.

Dołącz do dyskusji: Rozdano nagrody w 3. Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Prezes TVP: nam prosta definicja mediów publicznych nie wystarcza

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zwykły twórca
Ale jaja. Ja nawet nie wiedziałam, że jest taki festiwal i że dali mi nominację. Pani Woźniak jak widzę teraz ważniejsza od prezesa. Prime time na taką relację? Zgadujemy - 2 proc udziału w rynku oglądalności było chociaż?
odpowiedź
User
Janko
BÓG! HORROR! OJCZYZNA!
odpowiedź
User
Analiza
A co robił Borman na widowni?
odpowiedź