SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mastalerz i Dłużewska wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. Gala 5 grudnia w TVP

W Warszawie ogłoszono kandydatów do tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. W czterech kategoriach – „Muzyka”, „Słowo”, „Obraz” i „Idea” - nominowano łącznie 12 osób. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Rada Mediów Narodowych.

Statuetka Nagrody Mediów Publicznych 2019, fot. Darek Kawka/Polskie RadioStatuetka Nagrody Mediów Publicznych 2019, fot. Darek Kawka/Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych wróciły w 2019 roku, po 11 latach absencji.  Po raz pierwszy przyznano je w 2008 roku, kiedy prezesem Polskiego Radia był szef Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. I to z jego inicjatywy i pod patronatem Rady nagroda została przywrócona jako wspólne wyróżnienie mediów publicznych.

Czabański wskazał, że Nagrody Mediów Publicznych są "wyrazem hołdu, jaki media publiczne składają kulturze polskiej, twórcom tej kultury". "Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski, to nie inne sprawy, niż kultura są najważniejsze, tylko właśnie kultura. To oferta, którą dostajemy, jako media publiczne, od twórców kultury stanowi i przesądza o jakości treści tych mediów, oferty skierowanej do odbiorców" - powiedział Czabański.

Dodał, że Nagrody Mediów Publicznych są "z jednej strony hołdem składanym polskiej kulturze, z drugiej strony bardzo realną pomocą dla twórców". "Nie tylko tych, którzy zdobywają główną nagrodę. Ona ma niebagatelny wymiar materialny, ale również dla tych twórców, którzy biorą udział już w finale, którzy są nominowani, ponieważ ich dzieła, ich twórczość jest przedstawiana w mediach publicznych na dosyć dużą skalę, co się wiąże nie tylko z prestiżem i z popularnością, ale również też ma wymiar materialny" - zwrócił uwagę przewodniczący RMN.

Kto nominowany

W tym roku kapituły - powołane przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Polską Agencję Prasową i Audytorium 17 - wyłoniły nominowanych czterech kategoriach: „Obraz”, „Muzyka”, „Słowo” i „Idea”.

W kategorii „Muzyka” (nagrodę w niej przyznaje Polskie Radio), nominowani zostali: dyrygent Łukasz Borowicz, wokalistka Renata Przemyk oraz kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski.

W skład kapituły kategorii "Muzyka" wchodzą: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś i Krzysztof Ścierański.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że "jest dumna i szczęśliwa, że po raz kolejny Polskie Radio dokonuje wyboru w tak ważnej kategorii jaką jest muzyka". "Kapituła dokonując wyboru pochylała się nad wieloma gatunkami muzycznymi - poważną, rozrywkową i tą na pograniczu, czyli łączoną z jazzem lub muzyką folkową" - dodała.

Z kolei w kategorii „Słowo” do nagrody wytypowano: poetę Ernesta Brylla, socjologa i publicystę Andrzeja Zybertowicza oraz prozaika Wiesława Helaka.

W skład kapituły kategorii "Słowo" wchodzą: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil.

W kategorii „Obraz” nagrody przyznaje kapituła wyłoniona przez Telewizję Polską. Nominowani tutaj są: aktor i reżyser Andrzej Mastalerz, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator Zdzisław Cozac oraz scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych Maria Dłużewska.

Prezes Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz wskazał, że kategoria "Obraz" jest "bardzo specyficzna, obejmuje w zasadzie wszystko". "Przecież w telewizji zbiega się to, co jest ideą, to, co jest słowem, to, co możemy usłyszeć, to, co możemy pomyśleć, to, co możemy napisać - tylko, że telewizja w odróżnieniu od pozostałych mediów musi jeszcze to wszystko ubrać w obraz, pokazać. Często pokazać to, co inni chcieliby wyłącznie wypowiedzieć. Jest to kategoria bardzo trudna i bardzo szeroka, ale też łączy się bardzo mocno z tym, czym są media publiczne i czym jest telewizja publiczna, bo naszym zadaniem jest danie pełnego obrazu rzeczywistości. Ten pełny obraz oznacza, że w przeciwieństwie do mediów komercyjnych nie zawężamy się do tego, co może interesować najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia reklamodawców, grupę społeczną. Dajemy pełny obraz, bo docieramy do każdego" - mówił Matyszkowicz.

W kapitule nagrody w kategorii "Obraz" są: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy Kopański.

Ostatnią kategorią jest „Idea”. Tutaj prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali pisarza i dramaturga Jarosława Jakubowskiego (współpracownik Polskiego Radia PiK i Teatru Polskiego Radia); poetę, pieśniarza i kompozytora Leszka Długosza oraz felietonistę, muzyka i wokalistę Felicjana Andrzejczaka.

Mariusz Bartkowicz prezes zarządu i redaktor naczelny Radia Kraków powiedział, że nagroda w kategorii "Idea" jest przyznawana, "osobom wiernym w swoim życiu wartościom, które prezentują je w swojej twórczości i które są w swojej drodze konsekwentne, nawet jeśli na tej drodze przez wiele lat łatwo im nie było".

W skład Kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "idea" wchodzą prezesi rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

 

Laureatów konkursu poznamy 5 grudnia podczas gali w siedzibie Telewizji Polskiej. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są m.in. Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka.

Dołącz do dyskusji: Mastalerz i Dłużewska wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. Gala 5 grudnia w TVP

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
niby publizna
Ależ smutnie te nagrody wyglądają.

W jednej kategorii pięcioro, w innych ledwo trzech kandydatów się udało zebrać i to jeszcze co najmniej jeden swój z ramienia partii matki Pan Mastalerz i jury i kandydat, na pewno coś dostanie ;-) Róbcie tak dalej, szacunku widzów już nie macie....
odpowiedź
User
Kate
Biorąc pod uwagę do jakiego stanu doprowadzili Polskie Radio pani prezes z panem przewodniczącym, kultura to oksymoron.
odpowiedź
User
ven dor
Wiem, ze już późno ale mam swoich kandydatów do nagród publicznych:

kategoria Słowo: paskowy z Wiadomości TVP za "Nieudacznicy z opozycji pouczają innych"

kategoria Obraz: montażysta TVP za Tuska Diaboła.

kategoria Muzyka: Ł. Ciechański za zaprogramowanie w PR3 muzyki pop rock na poziomie słabej stacji komercyjnej.

odpowiedź