SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nagrody TV Polonia 'Za sławienie Polski i polskości'

TV Polonia przyznała doroczne nagrody 'Za sławienie Polski i polskości'. Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: Rafał Blechacz (Polska), Jerzy Majcherczyk (USA), Zygmunt Stankiewicz (Szwajcaria) i Zespół Tańca Ludowego 'Kukułeczka' z Dyneburga (Łotwa).

Nagroda przyznawana jest wybitnym Polakom, którzy swoimi osiągnięciami rozsławiają polską kulturę, naukę, sztukę i sport. Jej symbolem jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina. Od momentu ustanowienia przez Senat RP 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą, nagroda ta jest wręczana podczas uroczystego koncertu z tej okazji. W tym roku uroczystość odbędzie się 25 kwietnia w siedzibie TVP. Uświetni ją recital sopranistki Iwony Sobotki, której akompaniować będzie Agnieszka Ufniarz, oraz minirecital Rafała Blechacza.

Sylwetki laureatów

Rafał Blechacz

Pianista, urodzony 30 czerwca 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, a obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. Młody artysta, uczestnicząc w turniejach, festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich drugą nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Bydgoszczy (2002), drugą nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003; pierwszej nie przyznano), pierwszą nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004). W październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. W sierpniu 2005 roku ukazała się debiutancka płyta zawierająca utwory Schumanna, Liszta, Debussy'ego, Szymanowskiego i Chopina.

Jerzy D. Majcherczyk ps. "Yurek"

Kajakarz, odkrywca, podróżnik. Założyciel Oddziału Polskiego The Explorers Club w Warszawie (1993). Od 1996 roku Prezes Polonijnego Klubu Podróżnika w USA. Honorowy obywatel miasta Arequipa w Peru. Organizator wielu wypraw kajakowych. W 1994 roku wybrany do grupy 20 Legend of Paddling, przez redakcję prestiżowego magazynu PADDLER, a w 2000 roku  – przez Amerykański Związek Kajakowy do grupy „100 najwybitniejszych Wioślarzy XX Wieku”. Odkrywca Rio Colca - Najgłębszego Kanionu na Ziemi. Od lat prowadzi badania dotyczące hydrografii rzek górskich i określania głębokości kanionów. Podróżuje z kamerą filmową, tropiąc ślady polskich odkryć w Ameryce Południowej. Autor wielu publikacji – m.in. przewodnika po polskim biznesie turystycznym – „Poland Travel Directory”. Bohater Księgi Rekordów Guinnesa oraz blisko 500 publikacji prasowych w Polsce, Ameryce Łacińskiej, USA i Europie.

Zygmunt Stankiewicz

Polski rzeźbiarz i teoretyk sztuki urodzony w Białymstoku (1914) . Od ponad pół wieku mieszka w szwajcarskim zamku Muri. W 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej, a później w walkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (w 2. Dywizji Strzelców Pieszych), internowany w obozie w Szwajcarii. Po wojnie został przedstawicielem rządu polskiego w Londynie na Szwajcarię. W latach 1946-48 kierował Polskim Muzeum w Rapperswilu. Od półwiecza prowadzi działalność polityczno - społeczno - kulturalną. Jest szefem Instytutu Badań Zagadnień Światowych. Założyciel największego istniejącego poza granicami kraju – Polskiego Muzeum Historycznego w Szwajcarii, w którym można zobaczyć całą historię Polski - od czasów piastowskich po ostatni okres walki o niepodległość. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor książki o teorii tworzenia. Przyjaciel o. Józefa Marii Bocheńskiego i Jerzego Giedroycia.

Kukułeczka

Drogę do sukcesów Zespół Tańca Ludowego “Kukułeczka” z Daugavpils (Dyneburg) rozpoczął w 1991 roku. Liczący 60 osób zespół koncertował ponad 300 razy. „Kukułeczka” ma w swoim repertuarze m.in. tańce śląskie, kurpiowskie, przeworskie, górali żywieckich oraz tańce i piosenki łotewskie. “Kukułeczka” jest uczestnikiem i laureatem Festiwali Kultury Polskiej na Łotwie. Bierze także udział w Festiwalach: Kultury Kresowej w Mrągowie, “Bursztynowa Kolia Bałtyku” w Elblągu, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Kaszubach, Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Mniejszości Narodowych w Węgorzewie oraz w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Szwecji. 1 maja 2006 roku “Kukułeczka” kierowana przez choreografa Żannę Stankiewicz, będzie obchodziła swoje 15 – lecie powstania. Zespół jest wizytówką polskiej kultury na Łotwie, zaś w Polsce ambasadorem Łotwy.

Nagrody „Za sławienie Polski i polskości” przyznawane są od 1995 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nagrody TV Polonia 'Za sławienie Polski i polskości'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl