SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet, TVN24 i "Rzeczpospolita" to najbardziej opiniotwórcze media w Polsce. W czołówce Wirtualnemedia.pl

Onet z dużą przewagą nad kolejnymi na podium TVN24 i "Rzeczpospolitą" zajął pierwsze miejsce w rankingu najczęściej cytowanych mediów w lipcu - podał Instytut Monitorowania Mediów. Znacząco wzrosła liczba cytowań Programu I Polskiego Radia, dziennika "Fakt" oraz portalu Wpolityce.pl. W czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów internetowych są Wirtualnemedia.pl.

Article

Podium rankingu ogólnego w lipcu otwiera redakcja portalu Onet z wynikiem ponad 5,2 tys. cytowań i prawie 12-procentowym wzrostem liczby cytowań w stosunku do czerwca 2020.

Na miejscu drugim uplasowała się stacja TVN24, a za nią "Rzeczpospolita", której pozycja w stosunku do ubiegłego miesiąca wzrosła o dwa miejsca za sprawą m.in. doniesień o podwyżkach obejmujących pracowników Kancelarii Prezydenta oraz wywiadzie, którego tytułowi udzielił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

O trzy pozycje w stosunku do czerwca 2020 wzrosła też pozycja "Dziennika Gazety Prawnej", m.in. w wyniku publikacji informacji dotyczących projektu ustawy dzielącej województwo mazowieckie. Na miejscu ósmym znalazł się natomiast "Fakt", który pisał m.in. o tematach poruszanych na spotkaniach wyborczych. W lipcu w rankingu z wysokimi wzrostami cytowań występuje również portal Wpolityce.pl, który przedstawiał wyniki zleconego przez siebie sondażu przedwyborczego oraz Program I Polskiego Radia, w którym  wywiadu udzielił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. O jedną pozycję w stosunku do czerwca 2020 wzrosła również pozycja portalu Interia.pl.

W lipcu w rankingu ogólnym najbardziej opiniotwórczych mediów znalazły się cztery portale internetowe, tyle samo stacji telewizyjnych, pięć tytułów prasowych i dwie stacje radiowe.

Najbardziej opiniotwórcze portale internetowe

 W zestawieniu najczęściej cytowanych portali internetowych dominował Onet, za nim w czołówce znalazła się Wirtualna Polska.  Ze wzrostem o dwie pozycje w stosunku do czerwca miejsce trzecie zajął tytuł Wpolityce.pl cytowany ponad 1 tys. razy.

Do 528 wzrosła liczba cytowań portalu Wirtualnemedia.pl.

Cytowania telewizji i radia w lipcu

Tytuł najbardziej opiniotwórczej stacji telewizyjnej w lipcu zajmuje TVN24 z wynikiem ponad 3,2 tys. cytowań. Na miejscu drugim znalazł się Polsat News, a za nim TVN, które wzrosło o jedną pozycję w rankingu, osiągając wynik ponad 1,4 tys. wzmianek. O dwie pozycje w stosunku do czerwca br. podniosła się w rankingu Telewizja Trwam, w której komentarza dotyczącego wyborów prezydenckich udzielił Jarosław Kaczyński.

W lipcu najczęściej powoływano się na stację RMF FM, którą cytowano ponad 3,1 tys. razy. Na miejscu drugim, ze wzrostem o dwie pozycje w stosunku do ubiegłego miesiąca, znalazł się Program I Polskiego Radia, w którym prezes Prawa i Sprawiedliwości komentował wyniki wyborów prezydenckich. Czołówkę zamyka natomiast Radio Zet cytowane 787 razy. Duży wzrost cytowań zanotowano również w przypadku Programu 3 Polskiego Radia, w którym mówiono między innymi o przygotowaniach Rządu do drugiej fali epidemii koronawirusa w Polsce.

 

 

Najczęściej cytowane tytuły prasowe

Wśród gazet codziennych najwięcej cytowań w lipcu miała "Rzeczpospolita" (3236), dalej "Dziennik Gazeta Prawna" (2404), "Fakt" (1862) i "Gazeta Wyborcza" (1823).

W kategorii tygodników miejsce pierwsze kategorii zajął  "Do Rzeczy", cytowany w lipcu 411 razy. Na drugim miejscu natomiast znalazła się Gazeta Polska, której pozycja w rankingu wzrosła aż o pięć miejsc  – na łamach tygodnika wypowiadał się między innymi prezydent Andrzej Duda, analizowano również rozbieżne wyniki sondaży przedwyborczych. Czołówkę tej kategorii, z wynikiem 205 cytowań zamyka tygodnik "Wprost", który od kwietnia 2020 jest wydawany wyłącznie elektronicznie.

Najbardziej opiniotwórcze miesięczniki to w lipcu "Perspektywy" i "Forbes" ".

 

 

Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i biznesowe

W rankingu mediów o profilu biznesowym i ekonomicznym obejmującym portale internetowe na miejscu pierwszym znalazł się  Money.pl, cytowany w lipcu 794 razy. Drugim najczęściej cytowanym medium tej kategorii okazał się Businessinsider.pl, natomiast podium z wynikiem 257 wzmianek zamyka Bankier.pl.

W kategorii najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomicznym i biznesowym na pierwszym miejscu znalazła się "Rzeczpospolita", za nią "Dziennik Gazeta Prawna", a podium zamyka "Puls Biznesu", który cytowany był 334 razy.

Najczęściej cytowane media regionalne

W rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych lipca na pierwszym miejscu, ze wzrostem o dwie pozycje w rankingu, znalazło się Radio Poznań, cytowane 128 razy. Tuż za nim uplasowało się Radio Kraków, natomiast miejsce trzecie ze wzrostem o jedną pozycję zajęła Gazeta Krakowska, informująca o decyzji piłkarza Pawła Brożka dotyczącej zakończenia kariery sportowej.

Podobny wzrost zanotowała również "Gazeta Wrocławska", na której łamach informowano między innymi o problemach organizacyjnych związanych z wiecem Andrzeja Dudy we Wrocławiu.

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 47 602 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji, oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; portali internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-31 lipca 2020 roku.

Dołącz do dyskusji: Onet, TVN24 i "Rzeczpospolita" to najbardziej opiniotwórcze media w Polsce. W czołówce Wirtualnemedia.pl

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
poPO
Onet cytuje Fakt cytuje Newsweek cytuje Plejada cytuje Business Insider cytuje Onet .......w rodzinie siłą.
odpowiedź
User
pomarzyć dobra rzecz
Wirtualne media nie są wcale opiniotwórcze. Nie przypisujcie sobie czegoś, czego nie posiadacie.
odpowiedź
User
Donald
Jesli Onet i TVN 24 sa opiniotworcze to ja jestem swiety....
odpowiedź