SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcje właściciela Facebooka staniały o ponad 50 proc., Zuckerberg poza TOP20 najbogatszych ludzi na świecie

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wypadł z pierwszej dwudziestki rankingu najbogatszych ludzi na świecie. To konsekwencja przeceny giełdowej Meta Platforms, akcje koncernu od stycznia staniały o ponad 55 proc.

We wtorek przed startem sesji na amerykańskich giełdach majątek Marka Zuckerberga w aktualizowanym na bieżąco rankingu „Forbesa” był wyceniony na 53,4 mld dolarów, co dawało biznesmenowi 22. miejsce liście najbogatszych ludzi świata. Majątek biznesmena w całości stanowią akcje Meta Platforms, na koniec ub.r. miał walory stanowiące 13,6 proc. kapitału koncernu.

Na początku stycznia br. Zuckerbeg był na szóstym miejscu listy globalnych krezusów, z majątkiem wycenionym na 123,3 mld dolarów.

Przecena giełdowa Meta Platforms na początku lutego oznaczała dla niego spadek poza pierwszą dziesiątkę - w pierwszej połowie lutego zajmował 13. pozycję z 80 mld dolarów majątku. W połowie marca był już 15. z 75 mld dolarów, w połowie lipca - 19. z 59 mld dolarów. Poza czołowa dwudziestkę zsunął się w pierwszej połowie września.

Akcje Mety tańsze niż po aferze z Cambridge Analytica

Przed wtorkową sesją na amerykańskich giełdach kurs Meta Platforms wynosił 148 dolarów, co dawało kapitalizację w kwocie 397,81 mld dolarów.

Koncern potężne tąpnięcie na giełdzie zaliczył na początku lutego zaraz po podaniu kwartalnych wyników finansowych i prognozy na nadchodzący okres. Dynamikę wzrostu jego wpływów reklamowych osłabiło wprowadzenie na urządzeniach Apple nowej polityki prywatności, ograniczającej przetwarzanie danych użytkowników.

Koncern zasygnalizował dalsze wyzwania na rynku reklamowym. - Słyszymy od reklamodawców, że wyzwania makroekonomiczne, takie jak koszty wynikające z inflacji i zaburzenia łańcuchów dostaw mają wpływ na budżety marketingowe - napisał w komunikacie dla inwestorów. Ponadto Facebook pierwszy raz zanotował spadek kwartał do kwartału spadek liczby użytkowników korzystających z platformy codziennie.

Następnego dnia po publikacji tych danych akcje Meta Platforms staniały o 26,4 proc., a kapitalizacja skurczyła się z 898 mld dolarów do ok. 661 mld (to największy spadek w ciągu jednej sesji w historii giełdy Nasdaq).

Akcje koncernu staniały z ok. 330 dolarów na początku stycznia do ok. 185 w marcu. W drugiej połowie marca wynosił już tylko ok. 160 dolarów, a w połowie września zmalał do 145 dolarów.

Kapitalizacja Mety od początku br. skurczyła się o ponad 500 mld dolarów, według kursu z 3 stycznia sięgała 910 mld dolarów.

Kurs koncernu zsunął się do poziomu, na którym poprzednio był w drugiej połowie 2018 roku. Jego akcje w ciągu kilku miesięcy zanotowały wtedy spadek z ponad 200 do 131 dolarów, po tym jak ujawniono, że firma Cambridge Analityca wykorzystywała aplikację na Facebooku do przetwarzania danych kilkudziesięciu mln użytkowników na potrzeby profilowania reklam, m.in. w czasie kampanii Donalda Trumpa przed wyborami jesienią 2016 roku.

Facebook zapłacił za to 5 mld grzywny nałożonej przez Federalną Komisje Handlu USA, a Mark Zuckerberg tłumaczył się przed komisją amerykańskiego Senatu. Jednak reklamodawcy nie odwrócili się od koncernu, a kurs jego akcji wiosną 2019 roku zbliżył się do poziomu 200 dolarów, a jesienią przekroczył ten pułap.

Właściciele Walmarta i Zary stracili mniej

Pozycja Marka Zuckerberga w rankingu globalnych krezusów zależy też oczywiście od tego, jak zmieniają się majątki innych multimiliarderów, w większości przypadków równiez powiązane przede wszystkim z kursami giełdowymi należących do nich firm.

W ostatnich tygodniach Zuckerberga wyprzedzili m.in. kontrolujące amerykańską sieć sklepów Walmart rodzeństwo Jim Walton (we wtorek jego stan posiadania wyceniano na 58,4 mld dolarów), Robert Walton (57,1 mld dolarów) i Alice Walton (56,2 mld dolarów), właściciel giganta odzieżowego Inditex (jego główną marką jest Zara) Amancio Ortega (55,2 mld dolarów) oraz stojący za koncernem przemysłowym Koch Industries Julia Koch z rodziną i Charles Koch (po 51 mld dolarów).

Ich majątki nie uszczuplały tak mocno wskutek bessy na rynkach kapitałowych. Kurs akcji Walmarta od początku br. zmalał tylko o 6 proc., a Inditexu - o 23 proc., z kolei Koch Industries nie jest notowany na giełdzie.

Mniejszą przecenę giełdową niż Meta Platforms zaliczył Alphabet, który jako właściciel m.in. Google’a i Androida też zarabia głównie na reklamach internetowych, przy czym jako producent przeglądarki Chrome i systemu Android częściowo kontroluje ekosystem reklamowy. Jego akcje od początku stycznia staniały o 28 proc.

Za to Snap zanotował spadek aż o 76 proc. (pod koniec sierpnia firma zapowiedziała zwolnienie ok. 20 proc. pracowników), a Twitter, od kilku miesięcy spierający się z Elonem Muskiem w sprawie niedoszłego przejęcia firmy - tylko 3,6 proc.

Kurs zarabiającego na subskrypcjach Netflixa zmalal o 59 proc., a e-commerce’owo-technologicznego Amazona - o 25 proc.

Elon Musk najbogatszy dzięki wzrostowi kursu Tesli

Od prawie dwóch lat na czele listy najbogatszych ludzi świata jest Elon Musk, w styczniu ub.r. wyprzedził Jeffa Bezosa, byłego szefa i współwłaściciela Amazona. Majątek Muska, oparty na posiadanych pakietach akcji Tesli i SpaceX, jest obecnie wart 277 mld dolarów. Kurs akcji Tesli od początku ub.r. notuje niewielkie wahania (od początku br. zmalał o 12 proc.), za to wcześniej przez nieco ponad rok wzrósł ponad 10-krotnie.

Jeff Bezos jest natomiast na piątym miejscu ze 148 mld dolarów.

20 najbogatszych ludzi na świecie (dane „Forbesa” z 20 września br.):
1. Elon Musk (Tesla, SpaceX) - 277,1 mld dolarów
2. Gautam Adani z rodziną (indyjskie koncerny nieruchomościowe i produkcyjne) - 154,9 mld dolarów
3. Bernard Arnault z rodziną (LVMH) - 154,4 mld dolarów
4. Jeffe Bezos (Amazon) - 148,1 mld dolarów
5. Bill Gates (Microsoft) - 105,1 mld dolarów
6. Warren Buffet (Berkshire Hathaway) - 97,5mld dolarów
7. Larry Ellison (Oracle) - 97,3 mld dolarów.
8. Mukesh Ambani (indyjskie firmy z różnych branż) - 91,3 mld dolarów
9. Larry Page (Alphabet) - 89 mld dolarów
10. Sergey Brin (Alphabet) - 85,4 mld dolarów
11. Steve Ballmer (Microsoft) - 79,7 mld dolarów
12. Michael Bloomberg (Bloomberg LP) - 76,8 mld dolarów
13. Carlos Slim Helu z rodziną (Telmex) - 76,6 mld dolarów
14. Zhong Shanshan (chińscy producenci napojów i farmaceutyków) - 67,2 mld dolarów
15. Francoise Bettencourt Meyers z rodziną (L'Oréal) - 67,2 mld dolarów
16. Jim Walton (Walmart) - 58,4 mld dolarów
17. Rob Walton (Walmart) - 57,1 mld dolarów
18. Alice Walton (Walmart) - 56,2 mld dolarów
19. Amancio Ortega (Inditex) - 55,3 mld dolarów
20. Julia Koch z rodziną (Koch Industries) - 55 mld dolarów

Dołącz do dyskusji: Akcje właściciela Facebooka staniały o ponad 50 proc., Zuckerberg poza TOP20 najbogatszych ludzi na świecie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
123
e,tam,tu potanialy tam podrozaly,chlop plywa w hajsie i jemu tam nic nie zaszkodzi. W ogole jakis dziwny typ,wyglada jak zrobiony w laboratorum jakby pochodzil z jakiejs farmy gdzie produkuje sie ludzi ,ci brzydcy ida do polityki,ci specjalnie wyhodowani uzdolnieni do sportu,ci najladniejsi do filmu albo swiata mody,te wszystkie modelki wygladaja jakby byly z takiej farmy,sa identyczne,.
Zucker ma twarz cyborga..
odpowiedź
User
fgh
Jakby zainwestował w cukier w Polsce to by był 100% do przodu.
odpowiedź
User
1488
e,tam,tu potanialy tam podrozaly,chlop plywa w hajsie i jemu tam nic nie zaszkodzi. W ogole jakis dziwny typ,wyglada jak zrobiony w laboratorum jakby pochodzil z jakiejs farmy gdzie produkuje sie ludzi ,ci brzydcy ida do polityki,ci specjalnie wyhodowani uzdolnieni do sportu,ci najladniejsi do filmu albo swiata mody,te wszystkie modelki wygladaja jakby byly z takiej farmy,sa identyczne,.
Zucker ma twarz cyborga..

A wiesz że Mark Zuckerberg był chrzczony nożykiem i teraz musi przejść na dietę, gdyż zaczyna mu ubywać pieniążków którymi może się nasycić.
odpowiedź