SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy w internecie najczęściej mylą pisownię "na pewno". "Krasz" i "randomowy" młodzieżowymi słowami roku, "śpiulkolot" daleko

Zdecydowanie najczęstszym błędem językowym w polskim internecie jest łączna pisownia "na pewno" i niepoprawne użycie "dzień dzisiejszy" zamiast "dzisiaj" - wynika z analizy serwisu Nadwyraz. Obok najczęstszych błędów w sieci, serwis sprawdził też, że najpopularniejsze młodzieżowe słowa roku 2021 to wcale nie "śpiulkolot", ale "krasz" i "randomowy".

Article

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (przypada 21 lutego) platforma Nadwyraz, promująca poprawną polszczyznę i literaturę, prezentuje czwartą edycję Raportu 100 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2021.

Zobacz: Najczęstsze błędy w internecie: „napewno”, „wogóle/w ogule” czy „na prawdę”

Błąd co 6 sekund

Z 5,2 mln do 5,1 mln spadła w ubiegłym roku liczba popełnianych w sieci błędów. Tegoroczna analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała okres 12 miesięcy (1.01.2021-31.12.2021). Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła 5 105 702. W 2021 roku publikowano 13 988 błędów dziennie, popełniano błąd co 6 sekund.

"Napewno" najczęstszym błędem

Najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie w roku 2021 było "napewno" (zamiast poprawnego "na pewno"), podobnie jak w roku 2020. Podium uzupełniają "dzień dzisiejszy" (zamiast poprawnego "dzisiaj") oraz "na prawdę" (poprawnie "naprawdę). W porównaniu z poprzednią edycją badania, Polacy rzadziej mylą już pisownię "w ogóle", "na razie", "mój". Duża częściej mamy problem z pisownią łączną i rozdzielną - do rankingu trafiły takie babole jak "na przeciwko", "conajmniej", "niewiem" (zamiast poprawnych "naprzeciwko", "co najmniej", "nie wiem".

Zobacz: IKEA robi real-time marketing na Młodzieżowym Słowie Roku

Cały czas internauci popełniają także proste błędy ortograficzne, o czym świadczy obecność w zestawieniu zapisywanych niepoprawnie "już" i "mój". Niechlubnym liderem błędów fleksyjnych jest "wziąść" zamiast prawidłowego "wziąć".

W porównaniu z wynikami badania za rok 2020 z czołówki wypadły błędy "orginalny" oraz złodzieji"

Facebook wylęgarnią błędów językowych

Największe źródła błędów w polskim Internecie stanowią: Facebook (42,1 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (17,1 proc.) oraz portale (17,6 proc.). Z kolei w roku 2020 w czołówce znalazły się: Facebook, Twitter i YouTube.

W 2021 r., jeśli chodzi o liczbę zgromadzonych podczas badania błędów, YouTube znalazł się na czwartym miejscu (14 proc.), a na kolejnych: fora (4,2 proc.), recenzje (2,1 proc.), Wykop (1,8 proc.), blogi (0,7 proc.), Instagram (0,4 proc.).  

Facebook z roku na rok stanowi coraz większe źródło niepoprawnych form. W porównaniu z rokiem 2020 liczba błędów znalezionym na tym portalu zwiększyła się aż o 10,6 punktu procentowego.

 

Młodzieżowe słowo roku to nie "śpiulkolot"

Oprócz raportu tradycyjnych błędów językowych, Nadwyraz opublikował też również Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 r. Postanowiono odpowiedzieć na pytanie, które zadawało wielu internautów: czy śpiulkolot rzeczywiście powinien być młodzieżowym słowem roku? Analiza Nadwyraz wykazała, że śpiulkolot znajduje się dopiero na 73. miejscu w rankingu.

Zobacz: Czy przyjmie się "śpiulkolot", Młodzieżowe Słowo Roku 2021? Bartek Chaciński: "To błyskotka językowa"

Jakich słów używa zatem młodzież w internecie? Miejsce pierwsze związane jest z miłością - to słowo "crush/krasz", definiowane jako obiekt czyjegoś zauroczenia, miłości. Podium dopełniają "randomowy" (czyli "przypadkowy"), "przegryw" (najłatwiejsza definicja: "człowiek-porażka"). W pierwszej piętnastce są także zaczerpnięte z angielskiego "krindż" i "boomer" czy etykietujące "libek", "dziaders", "chad".

 

Dołącz do dyskusji: Polacy w internecie najczęściej mylą pisownię "na pewno". "Krasz" i "randomowy" młodzieżowymi słowami roku, "śpiulkolot" daleko

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
Dajcie już spokój z tym "śpiulkolotem". Hasło sztucznie wypromowane. Nie słyszałem, żeby ktoś go używał w codziennym życiu.
odpowiedź
User
zara ?
Dajcie już spokój z tym "śpiulkolotem". Hasło sztucznie wypromowane. Nie słyszałem, żeby ktoś go używał w codziennym życiu.
Aktualnie teraz :P
odpowiedź
User
Masza
I jeszcze "z kąd". O zgrozo...
odpowiedź