SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najgorsze filmy 2014 roku - "Obce ciało" Zanussiego deklasuje konkurencję

Po raz 4. w historii  Akademia Węży przyznała swoje doroczne nagrody. Najgorszym filmem 2014 roku wybrano i najwięcej nagród zdobyło "Obce ciało" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 1 kwietnia w Teatrze WARSawy.

Article

"Obce ciało" zdeklasowało konkurencję zdobywając w sumie 6 nagród na 12 nominacji. Cztery z nich przypadły w udziale Krzysztofowi Zanussiemu, który zdobył Węże za produkcję Najgorszego filmu roku, w kategorii Żenujący film na ważny temat oraz za Reżyserię i Scenariusz. Dwie pozostałe nagrody dla "Obcego ciała" są udziałem Agnieszki Grochowskiej, którą Akademia nagrodziła w kategorii Występ poniżej talentu oraz za Najbardziej żenująca scenę, w której zabawiała się pejczykiem z męskimi prostytutkami.

- Jesteśmy pełni uznania dla dorobku pana Krzysztofa Zanussiego, ale jesteśmy też w Akademii przekonani, że jego ostatni film nie przejdzie do chwalebnej historii polskiej kinematografii. Wiadomo, że reżyser i twórcy widzą swoją pracę i wysiłek inaczej. My konfrontujemy się z gotowym filmem i mimo najszczerszych chęci nie dostrzegamy w "Obcym ciele" obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny. Starając się być delikatniejszymi i z szacunkiem dla mistrza możemy napisać tylko "Nie tędy droga do serca polskiego widza" - piszą organizatorzy i twórcy Akademii Węży.

"Obce ciało" w kategorii Wielki Wąż – Najgorszy Film Roku pokonało takie filmy, jak: "Dzień dobry, kocham cię", "Dżej Dżej", "Facet (nie)potrzebny od zaraz", "Karol, który został świętym", "Kochanie, chyba cię zabiłem" i "Zbliżenia".

Tegoroczna edycja Węży to dwie nagrody dla filmu "Dzień dobry, kocham cię" i  w obu ważną rolę odegrała Barbara Kurdej-Szatan. Otrzymała ona Węża za Najgorszą rolę żeńską oraz zaśpiewała piosenkę w Najgorszym teledysku okołofilmowym.

Dwa Węże otrzymał w tym roku Borys Szyc, który zdobył uznanie Akademii za Najgorszą rolę męską oraz za Występ w duecie z nawigacją GPS w filmie "Dżej Dżej". Staje się Borys Szyc ulubieńcem Węży, bowiem ma już na swoim koncie kilka tych nagród. Pierwszą z nich zdobył już podczas pierwszej edycji Węży za rolę w duecie w filmie "1920 Bitwa Warszawska", kolejne dwie były jego udziałem podczas drugiej edycji nagród za rolę w "Kac Wawa", w tym ponownie w duecie.  W sumie więc Borys Szyc ma już pięć Węży, w tym trzy w kategorii "Najgorszy duet na ekranie".

Podczas tegorocznej edycji Węży nagrodę otrzymali też twórcy, bardzo udanego w ocenie większości członków Akademii, filmu "Miasto 44".  Obraz poświęcony Powstaniu Warszawskiemu "doceniono"  w kategorii Efekt specjalnej troski za "Pocałunek wśród kul", który wśród członków Akademii wywołał bardzo mieszane uczucia i w ocenie głosujących był sporym zgrzytem w filmie. W nowej kategorii oceniającej starania polskich dystrybutorów w kreatywnym tłumaczeniu tytułów zagranicznych filmów, wyróżnienie powędrowało do firmy Against Gravity za "Uciekiniera z Nowego Jorku", który w oryginale zatytułowany jest "Song from the Forest". Węża za Najgorszy plakat otrzymali producenci i dystrybutor filmu "Karol, który został świętym".

Tegoroczna gala Węży odbyła się w Teatrze WARSawy, a na uroczystości pojawiło się spore grono nominowanych oraz licznie zaproszeni goście ze świata kultury. Ceremonię wręczenia Węży poprowadzili Piotr Kędzierski (Rock Radio), Ewa Makomaska ("Dżej Dżej") oraz w specjalnej roli różowego węża  Tomasz Karolak. Swój charakterystyczny kabaretowy styl zaprezentowały Bękarty Stand-Upu (Łukasz "Lotek" Lodkowski i Karol Modzelewski), którzy poświęcili swój występ także polskiej kinematografii.


PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

WIELKI WĄŻ – NAJGORSZY FILM ROKU

"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

NAJGORSZA REŻYSERIA

Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"

NAJGORSZY SCENARIUSZ

Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"

ŻENUJĄCY FILM NA WAŻNY TEMAT

"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

NAJGORSZA ROLA MĘSKA

Borys Szyc - "Dżej Dżej"

NAJGORSZA ROLA ŻEŃSKA

Barbara Kurdej-Szatan - "Dzień dobry, kocham cię"

WYSTĘP PONIŻEJ TALENTU

Agnieszka Grochowska - "Obce ciało"

NAJGORSZY DUET NA EKRANIE

Borys Szyc i nawigacja GPS – "Dżej Dżej"

NAJBARDZIEJ ŻENUJĄCA SCENA

Zabawy z pejczykiem i męskimi prostytutkami (Agnieszka Grochowska) - "Obce ciało"

EFEKT SPECJALNEJ TROSKI

Pocałunek wśród kul - "Miasto 44"

NAJGORSZY TELEDYSK OKOŁOFILMOWY

Liber feat. Barbara Kurdej Szatan - "Dzień dobry, kocham cię" (do filmu "Dzień dobry, kocham cię", realizacja: Dream Music)

NAJGORSZY PRZEKŁAD TYTUŁU ZAGRANICZNEGO

"Uciekinier z Nowego Jorku" (Song from the Forest) dystr. Against Gravity

NAJGORSZY PLAKAT

"Karol, który został świętym" (producenci Tomasz Karczewski, Marcin Piasecki, Magdalena Zimecka, Jacek Kulczycki; dystr. Kino Świat)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najgorsze filmy 2014 roku - "Obce ciało" Zanussiego deklasuje konkurencję

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
czesc olo
co wy z tym "sercem" ,co ?? mnie to zaciekawilo
8 8
odpowiedź
User
czesc olo
te cialo obce to juz w kinach bylo ?
moglo zarobic przy sprawnej promocji,
sam bym poszedl po tym trailerze....
8 8
odpowiedź