SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najlepsze lokaty krótkoterminowe

Nieznacznie zaostrzyła się rywalizacja na rynku bankowych depozytów. Lecz na razie jest to zjawisko zauważalne wyłącznie wśród krótkoterminowych lokat.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe

Część instytucji finansowych zaczyna więcej płacić za oszczędności klientów. Dotyczy to głównie depozytów kwartalnych i półrocznych. Przeciętne oprocentowanie tych pierwszych wynosi aktualnie 4,8 proc. w skali roku, czyli o 0,09 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. To dobra wiadomość dla amatorów bezpiecznego oszczędzania, którzy odczuli gwałtowny spadek odsetek po wyeliminowaniu lokat antypodatkowych. Średnie oprocentowanie lokat półrocznych po wzroście o 0,02 p.p. wynosi 4,87 proc. Na 12-miesięcznych depozytach klienci zarobią przeciętnie 5,26 proc. (-0,02 p.p. m/m), a na dwuletnich 4,77 proc. w skali roku (-0,03 p.p. m/m).

Od początku czerwca co najmniej 15 banków zmieniło ofertę depozytów. Zwykle na korzyść klientów. Oprocentowanie depozytów podnosiły między innymi: Bank Millennium, Eurobank, FM Bank, Meritum Bank czy nawet skandynawska Nordea, która nie zmieniała oferty lokat od przeszło dwóch lat. Z kolei Idea Bank, neoBANK oraz Raiffeisen Bank wprowadziły promocję na oprocentowanie kwartalnych lokat. Natomiast grono banków przyjmujących oszczędności od klientów zasilił Alior Sync – nowa marka Alior Banku.

Zmian niekorzystnych dla konsumentów było w ostatnim miesiącu znacznie mniej. Bank Pocztowy wycofał dwuletnią lokatę na 7 proc. w skali roku. Getin Online zakończył promocję kwartalnej lokaty na 6,25 proc. ING Bank Śląski obniżył odsetki od sześciomiesięcznych depozytów, banki z Grupy BRE (mBank i MultiBank) wycofały z oferty polisolokaty, a Bank Gospodarstwa Krajowego przestał przyjmować lokaty od klientów indywidualnych.

Na czele miesięcznych depozytów wciąż na pozycji lidera pozostaje Idea Bank, ze swoją Lokatą z Kuponem na 9 proc. w skali roku. Każdy klient może założyć tylko jeden taki depozyt, a jego saldo jest ograniczone do 10 tys. zł. Czysty zysk po miesiącu wyniesie więc ok. 60 zł, a żeby na niego liczyć trzeba osobiście pofatygować się do placówki banku w celu skorzystania z oferty. Podobne ograniczenia mają najlepsze kwartalne i półroczne lokaty. Meritum Bank płaci 8,5 proc. w skali roku na trzymiesięcznym depozycie, ale najpierw należy założyć rachunek osobisty. Bank wypłaci takie odsetki (pomniejszone o podatek) tylko klientom, którzy założą lokatę na nie więcej niż 5 tys. zł – powyżej tego salda odsetki spadają. Z kolei Alior Sync, który płaci 6,5 proc. na pół roku pozwala założyć tylko jeden depozyt i to na kwotę nieprzekraczającą 10 tys. zł.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Bank

Lokata 1M na 5 tys. PLN

Idea Bank

9%

Deutsche Bank

5,21%

Eurobank

4,5% i

Alior Bank

4,25%

Alior Sync

4,25% i

Bank

Lokata 3M na 5 tys. PLN

Meritum Bank

8,5% i

neoBANK

7% i

BGŻ Optima

6,3% i

Idea Bank

6,30%

FM Bank

6,20%

Bank

Lokata 6M na 5 tys. PLN

Alior Sync

6,5% i

FM Bank

6,40%

Meritum Bank

6,3% i

Toyota Bank

6,09% i

Santander Consumer Bank

6%

i – lokata internetowa, źródło: Open Finance, stan na 5 lipca 2012 r.


Najwięcej na półrocznych depozytach (6,5 proc.) dają zarobić jednocześnie BGŻ Optima oraz Meritum Bank. Pierwszy z nich zysk ten oferuje w ramach polisolokaty, której świadczenie z tytułu dożycia wynosi 5,27 proc. – to tyle samo co lokata w Meritum Banku na 6,5 proc. brutto, od której potrącany jest 19-proc. podatek. Liderem dwuletnich lokat jest natomiast FM Bank, który płaci 6,34 proc. na Lokacie WIBOR Plus. Jej oprocentowanie zmienia się co kwartał i jest uzależnione od sześciomiesięcznej stawki WIBOR, do której bank dodaje 1,2 p.p. premii. Klient, który wolałby jednak założyć depozyt z oprocentowaniem stałym, ma w FM Banku do wyboru lokatę na 6,3 proc. w skali roku. 

Najwyższe stawki depozytów 12, i 24- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Bank

Lokata 12M na 5 tys. PLN

BGŻ Optima

6,5% p

Meritum Bank

6,5% i

FM Bank

6,40%

Nordea Bank

6,3% p

Santander Consumer Bank

6,3% i

Bank

Lokata 24M na 5 tys. PLN

FM Bank

6,34% z

Meritum Bank

6,24% z/i

Getin Bank

6,15%

BGŻ Optima

6% i

Eurobank

6% z/i

 i – lokata internetowa, p – polisolokata, źródło: Open Finance, stan na 5 lipca 2012 r.

 


Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najlepsze lokaty krótkoterminowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mikana
Zobaczcie tutaj - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/No ... d,w,0,,,-- Lokaty straciły opłacalność bardzo dawno temu. A nieruchomości dalej dają pewność zysków. Problemem może być jedynie kapitał - bo to inwestycja dla poważniejszego gracza.
odpowiedź