SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Włochy, Hiszpania i Francja to najpopularniejsze wakacyjne kierunki

63% Europejczyków deklaruje, że ma plany wakacyjne. Wynik ten jest najwyższy od pięciu lat, a w stosunku do roku ubiegłego wzrósł o 9 pkt. proc. - wynika z badania Ipsos.

Shutterstock.comArticle

Mieszkańcy Europy deklarują, że 63% z nich ma plany urlopowe - to o 9 pkt. proc. więcej w stosunku do ubiegłego roku. Bardzo dobrze widać to na przykładzie Belgii (60%), gdzie o 13 pkt. proc. wzrosła liczba osób, które planują w tym roku urlop. W Hiszpanii (58%) i we Włoszech (61%) o 9 pkt. proc. więcej osób wybiera się na urlop, a w Niemczech (63%) i we Francji (65%) nastąpił wzrost o 8 pkt. proc.

Najmniej zmieniła się sytuacja w Austrii (66%), gdzie wynik poprawił się o 3 pkt. proc. W tegorocznym badaniu po raz pierwszy udział wzięli respondenci z Wielkiej Brytanii (65% z nich ma plany na wakacje) i Szwajcarii (66%).

Ponieważ coraz więcej Europejczyków planuje w tym roku wakacje, a średni czas ich urlopu jest krótszy, ma to wpływ na budżet, który jest niższy niż w ubiegłym roku średnio o 12%. W tym roku Europejczycy najchętniej wybierają tygodniowy (33%) lub dwutygodniowy (35%) wypoczynek. Z kolei w zeszłym roku najwięcej osób deklarowało ponad dwutygodniowy urlop.

Średni budżet przeznaczony na wakacje 2017 Europejczyka to 1989 euro (o 12% mniej niż w ub.r.). Największy średni budżet wakacyjny zakładają Szwajcarzy, przeznaczając na ten cel 2802 euro, a najmniejszy średni budżet wskazali Hiszpanie – 1651 euro. Największy spadek wydatków na wakacje deklarują Włosi (1737 euro - o 15% mniej niż w zeszłym roku).

Wybierając cel podróży wakacyjnej Europejczycy najchętniej jadą nad wodę. Tereny nadmorskie wybiera 63% urlopowiczów. W góry natomiast wybiera się 18% badanych.

54% badanych chce spędzić wakacje biernie, relaksując się i odpoczywając. Podobnie jak w poprzednich latach popularna jest turystyka lokalna: większość Europejczyków planuje wpędzić wakacje w swoim kraju (Francja: 63%, Włochy: 56%, Hiszpania: 52%, Wielka Brytania: 31%, Niemcy: 28%, Austria: 30%). Wśród najchętniej odwiedzanych krajów pozostają niezmiennie Włochy i Hiszpania (13% i 14%) oraz Francja (10%).

Europejczycy podczas urlopu nie do końca potrafią zapomnieć o pracy. 68% osób przyznaje, że całkowicie odcina się od obowiązków zawodowych i poświęca czas na wypoczynek. Z kolei o 5 pkt. proc. wzrosła liczba osób (20%), która chce wiedzieć, co się dzieje w pracy, dlatego podczas wakacji przegląda e-maile. Co dziesiąty Europejczyk koresponduje mailowo w związku z pracą, a 4% osób przyznaje, że mimo iż ma wakacje i tak pracuje. Najlepiej z firmowym resetem radzą sobie Anglicy: 70% z nich deklaruje, że nie myśli o pracy w trakcie urlopu. Najgorzej wypadają Szwajcarzy: 60% osób odcina się od tematów zawodowych.

W ramach badania sprawdzono także największe obawy Europejczyków związane z podróżowaniem. Niepokój związany z atakami terrorystycznymi ciągle pozostaje aktualny. Ryzyko ataku terrorystycznego jest jednym z podstawowych, zaraz po kwestiach finansowych (55%) czynnikiem determinującym wybór destynacji wakacyjnej (48%).

Świadomość ubezpieczeniowa Europejczyków kształtuje się na stabilnym poziomie. Większość z nich wykupi ubezpieczenie mieszkania (66%), aby zapewnić jego ochronę podczas wakacyjnej nieobecności. Wyjeżdżając na urlop, Europejczycy wykupują również ubezpieczenie zdrowotne (65%) i komunikacyjne (65%). Natomiast 32% deklaruje, że nie pomyślało o zakupieniu ubezpieczenia przed rozpoczęciem urlopu.

Do najbardziej przydatnych świadczeń ubezpieczeniowych Europejczycy zaliczają pomoc medyczną (62%), pomoc w sytuacji odwołania lotu (53%) i transport medyczny (51%).

Badanie "Holiday Barometer" przeprowadzane jest corocznie od 2005 r. przez instytut badawczy Ipsos na zlecenie Grupy Europ Assistance i sprawdza plany wyjazdowe Europejczyków z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Francji, Austrii, Włoch oraz Hiszpanii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Włochy, Hiszpania i Francja to najpopularniejsze wakacyjne kierunki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl