SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cena, koszty utrzymania i bezpieczeństwo najważniejsze przy zakupie mieszkania

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze mieszkania kierujemy się przede wszystkim jego ceną (67 proc.) oraz kosztami eksploatacji i utrzymania (60 proc.), jednak priorytetowe znaczenie ma także bezpieczeństwo miejsca zamieszkania. Kwestie środowiskowe i ekologiczne są dla Polaków o wiele bardziej istotne, niż prestiżowa lokalizacja czy dodatkowe udogodnienia lokalu – wynika z raportu SW Research.

Spektrum, fot. euro styl Article

W ramach badania zapytano Polaków, którzy w ciągu najbliższych dwóch lat przymierzają się do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, o to jakie aspekty będą dla nich najistotniejsze przy wyborze nieruchomości. Okazuje się, że pierwsze skrzypce odgrywają czynniki finansowe. Najważniejsza jest cena, którą priorytetowo traktuje największy odsetek – ponad 67 proc. badanych.

Dużą wagę nabywcy przykładają także do kosztów eksploatacji i utrzymania lokalu – wskazało na nie 60 proc. respondentów. Niewiele mniej, bo prawie 56 proc. ankietowanych decyzję o tym, gdzie będzie mieszkać, uzależni od wysokości raty kredytu. Ponad połowa (50,2 proc.) będzie kierować się także wysokością podatków i opłat skarbowych związanych z zakupem nieruchomości.

Jakość wykończenia

Poza czynnikami finansowymi, dla potencjalnych nabywców mieszkań najważniejszą rolę odgrywa jakość wykończenia. Ponad 54 proc. badanych przyznało, że czynnikiem, który znacząco wpłynie na decyzję o wyborze mieszkania, będzie standard jego wykonania (54,3 proc.) oraz jakość materiałów, które wykorzystano przy jego budowie (51,4 proc.).

Metraż oraz rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, czyli dostęp do punktów handlowo-usługowych, szkół czy przedszkoli w okolicy, ma priorytetowe znaczenie kolejno dla 45 proc. i 43,6 proc. badanych.

Tylko dla mniej niż co trzeciego nabywcy (27 proc.) atrakcyjnym magnesem przyciągającym do zakupu danego lokalu będzie posiadanie prywatnego garażu, czy miejsca parkingowego, za to o wiele bardziej cenione przez będzie dysponowanie piwnicą, komórką lokatorską, ogrodem lub tarasem (44 proc.).

Komfort życia

Potencjalni nabywcy mieszkań zostali zapytani również o czynniki wpływające na komfort życia. Okazuje się, że przy wyborze mieszkania kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo miejsca, w którym będzie znajdować się dom lub budynek mieszkalny. Jako priorytet wskazało na to ponad 66 proc. badanych. Aspekt ten jest ważniejszy od poczucia prywatności (55,1 proc.) oraz dodatkowych „prestiżowych” udogodnień, takich jak bezpłatny basen w budynku, czy siłownia (17,3 proc.).

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestie środowiskowe. Więcej niż co piąty nabywca decyzję o zakupie nieruchomości będzie uzależniał od aspektów ekologicznych otoczenia, a 21,4 proc. ankietowanych przyznało, że nadrzędne znaczenie ma dla nich badanie zanieczyszczeń ziemi. Niemal taki sam odsetek (21 proc.) pierwszoplanowo traktuje stosowanie przez dewelopera rozwiązań ekologicznych. Dla porównania, prestiżowa lokalizacja, jako priorytet, została wybrana tylko przez 14 proc. Polaków.

Stan środowiska

Przed zakupem nieruchomości stanem środowiska w jego okolicy interesuje się ponad 64 proc. badanych. Tymczasem tyko co trzeci nabywca (30 proc.) przyznał, że istotne znaczenie ma dla niego historia terenu, na którym stanie nieruchomość. Najczęściej wskazywanym powodem nieprzykładania wagi do badań zanieczyszczeń powierzchni ziemi jest brak świadomości, że takie badania w ogóle istnieją (50 proc.). Co piąty kupujący (20 proc.) jest przekonany, że przeprowadzenie takich badań jest obowiązkowe.

Badanie „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” zostało przeprowadzone przez agencję SW Research na zlecenie kampanii "Gruntownie badamy zanim zamieszkamy", na przełomie 2017 i 2018 r., metodą CAWI, na grupie N=403 osób powyżej 25. roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cena, koszty utrzymania i bezpieczeństwo najważniejsze przy zakupie mieszkania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl