SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje poprzez Fundusz Mieszkań na Wynajem wykupić w największych polskich miastach całe budynki mieszkalne i udostępnić lokale wynajmującym na preferencyjnych warunkach. Nie wyklucza, że oprócz kupowania gotowych inwestycji, będzie również zamawiać je u deweloperów. W rządowym projekcie udział zapowiada firma ROBYG. Deweloper ten w ubiegłym roku sprzedał najwięcej mieszkań w Polsce.

"Cztery Oceany" w Gdańsku, fot, BPIArticle

– Wprawdzie nie wiemy jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt tego projektu, ale mieliśmy już wstępne rozmowy i sądzimy, że ten program może być również śmiało przez nas realizowany – ocenia Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu firmy ROBYG.

Deweloper ma w swojej ofercie również mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, który wszedł w życie z początkiem tego roku. Prezes podkreśla, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem klientów.

 – Zarówno na targach, jak i w biurach sprzedaży obserwujemy rozmowy wielu młodych osób, które pytają się o ten program i możliwość zakupu mieszkania z wykorzystaniem subsydiów rządowych. I w dużym stopniu te mieszkania są kupowane – zaznacza Okoński.

Firma deklaruje, że chciałaby przynajmniej utrzymać, a w perspektywie być może poprawić wynik z roku 2013, który był rekordowy pod względem liczby sprzedanych lokali (1731 mieszkań), a to wymaga rozszerzenia działalności. Dlatego też obok uruchamiania kolejnych inwestycji w Warszawie i Gdańsku, deweloper rozważa w ciągu najbliższych lat rozpoczęcie realizacji budowy mieszkań we Wrocławiu. Planuje zakup większej działki, aby mieć odpowiednią skalę działalności.

 – Chcielibyśmy utrzymać tę liczbę mieszkań, którą udało nam się sprzedać w ubiegłym roku. Wprowadzamy do budowy w tym roku ponad 2500 mieszkań. Sprzedaż w styczniu i lutym szła bardzo dobrze, więc trend z zeszłego roku jest kontynuowany – przyznaje Okoński.

Największym zainteresowaniem wśród klientów cieszyły się w 2013 roku mieszkania dwu- i trzypokojowe, jednak, jak zaznacza prezes firmy ROBYG, wielkość tych lokali musiała być dopasowana do możliwości klienta.

 – Czyli dwupokojowe mieszkania nieprzekraczające 48 metrów kwadratowych, a trzypokojowe – dochodzące do 60 metrów kwadratowych. Połączenie dobrej lokalizacji i wysokiego standardu był opcją najbardziej rozchwytywaną – mówi Okoński.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku w tym roku. Jeśli jednak tendencje będą się zmieniać, firma będzie się do nich dostosowywać. Zwłaszcza że obecnie można zaobserwować większy popyt.

 – W zeszłym roku sprzedało się bardzo dużo mieszkań w systemie deweloperskim. Sądzimy, że klienci dojrzeli do realizacji swoich zamiarów zakupowych. Zapotrzebowanie fundamentalne w Polsce jest oceniane na około 1 mln nowych mieszkań, a produkujemy rocznie między 30 a 50 tysięcy. Oczywiście chodzi też o to, by klienci mieli wystarczająco dużo pieniędzy i otrzymywali kredyty, to taki ogranicznik, który będzie wyznaczał liczbę sprzedawanych rocznie mieszkań. My jednak jesteśmy zadowoleni z rozwoju rynku – podsumowuje Okoński.

Dołącz do dyskusji: Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl