SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezesi PKO BP, PZU i Santandera najwyżej wycenianymi polskimi menadżerami. Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski na 47 mln zł

Zbigniew Jagiełło (PKO BP), Paweł Surówka (PZU) i Michał Gajewski (Santander Bank Polska) to najwyżej wyceniani prezesi spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Pierwszy z nich jest wart 1,3 mld zł, a kolejni - 0,9 mld i 0,8 mld zł - wynika z tegorocznego rankingu agencji Martis Consulting. W zestawieniu znalazł się także przedstawiciel branży mediów - Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BPZbigniew Jagiełło, prezes PKO BP

Kwoty podane w raporcie Martis Consulting oznaczają hipotetyczną wartość, o jaką spadłaby wycena spółek w przypadku odwołania lub rezygnacji ich prezesów.

Po raz trzeci z rzędu ranking otwiera Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jego odwołanie spowodowałoby hipotetycznie obniżenie wartości banku, którym zarządza, o niemal 1,3 mld zł (2,37 proc. łącznej wyceny). W porównaniu z rokiem ubiegłym wycena Jagiełły wzrosła o 389 mln zł.

Kolejne dwa miejsca zajmują Paweł Surówka, prezes PZU (wycena 894,6 mln zł, wzrost o 398 mln zł w stosunku do ubiegłorocznej edycji) i Michał Gajewski z Santander Bank Polska (spadek z miejsca 2., wyceniony na 770,8 mln zł, wyżej o 211 ml rdr.).

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają trzej prezesi banków (Brunon Bartkiewicz - ING Bank Śląski, Michał Krupiński - były już szef Pekao, Cezary Stypułkowski – mBank), dwóch szefów spółek Skarbu Państwa (Daniel Obajek z PKN Orlen i Piotr Woźniak z PGNIG), prezes CD Projekt Adam Kiciński oraz prezes sieci sklepów Dino Szymon Piduch.

Różnica pomiędzy pozycją jedenastą (Marek Piechocki z LPP, 329 mln zł), a dziesiątą (Cezary Stypułkowski z mBanku, 329 mln zł) wynosiła niecałe 50 tys. zł

W pierwszej trzydziestce najwyżej wycenianych prezesów znalazł się Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski. Zajął 29. pozycję z wyceną na poziomie ponad 47 mln zł.

- Polska jest bardzo ciekawym rynkiem, gdyż zmiany prezesów, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, następują dość często, zwłaszcza w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Rząd „wymienia” kluczowych menadżerów średnio co 2 lata. Na tym tle stanowczo wyróżnia się Zbigniew Jagiełło (..) który jest również najdłużej urzędującym prezesem wśród spółek państwowych, notowanych na giełdzie – jego kadencja trwa już 10 lat - czytamy w raporcie Martis Consulting.

Według raportu największą dynamikę wzrostu wartości odnotował Paweł Surówka (+398 mln zł), zaraz za Zbigniewem Jagiełłą (+389 mln zł). Trzeci, najwyższy wzrost wartości odnotował Adam Kiciński z CD Projektu (+275 mln zł). Pod uwagę nie byli brani prezesi nienotowani w poprzedniej edycji raportu (np. Daniel Obajtek z PKN Orlen, Mateusz Bonca z Lotosu).

Prezesi banków "najcenniejsi", w siłę rosną nowe technologie  

W podziale na poszczególne branże, najwyższą łączną wycenę uzyskali prezesi z sektora bankowego (ponad 4 mld zł), wyprzedzając usługi i przemysł ciężki (odpowiednio 1,172 mld i ponad 1 mld). Autorzy raportu wskazują jednak na trend spadkowy sektora bankowego - w ubiegłym roku ich prezesi stanowili połowę wartości, w tym już tylko 44 proc. ogółu zestawienia.

Na fali wznoszącej jest za to branża nowych technologii (miejsce czwarte, 817 mln zł). Wartość prezesów tej gałęzi wzrosła z 6 proc. w edycji 2018 r. do 9 proc. w roku obecnym.

Agencja Martis Consulting przygotowała także trzy subrankingi. W pierwszym, dotyczącym dynamiki wzrostu kursu akcji, podium tworzą Adam Kiciński z CD Projekt, Grzegorz Miechowski z 11 bit studios oraz Krzysztof Kostowski z PlayWay. Wszyscy trzej działają w różnych stopniach w branży gier. W tym subrankingu ósmą pozycję zajął Jacek Świderski z Wirtualnej Polski.

Liderem subrankingu według dynamiki wzrostu EBITDA jest Grzegorz Pilch z VRG.


 

Adam Kiciński z CD Projekt najlepszym menadżerem

Martis Consulting przygotowała także subiektywny, uzupełniający subranking kompetencji menadżerskich. - Tworzenie go polegało na przyznawaniu wszystkim badanym prezesom punktów od 1 do 10 (w praktyce żaden z prezesów nie otrzymał noty niższej niż 4). 11 osób otrzymało najwyższą notę, jedna osoba otrzymała notę na poziomie 4 - czytamy w raporcie.

Liderem tego zestawienia jest Adam Kiciński (CD Projekt). Wyprzedził Krzysztofa Kostowskiego z PlayWay i Szymona Piducha z Dino Polska.

Model szacujący wartość menadżerów dla spółek został oparty o trzy czynniki: dynamikę kursu akcji oraz EBITDA (dla banków zysk na działalności bankowej), jak również ekspercką ocenę kompetencji menadżera. Analizie poddano prezesów największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40.

Dołącz do dyskusji: Prezesi PKO BP, PZU i Santandera najwyżej wycenianymi polskimi menadżerami. Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski na 47 mln zł

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lol
Firma pr która sporządziła ten ranking powinna podać, dla których firm ocenianych pracuje. A założenie, że Ebidta i kurs decydują o wartości menadżera ma więcej wspólnego z zabawą niż realną oceną. Ale ci, którzy bezkrytycznie przepisują ten raport, mają takie pojęcie o giełdzie, rynku i ekonomii jak żółw o Formule jeden.
odpowiedź
User
seba
Krupiński z Pekao z wyceną 511 mln … Krupińskiego już nie ma … czy swoją wycenę od was dostanie?
a może tam brakuje przecinka 5 lat 11 miesięcy? jakoś dziwne uwierzyć, że prezes z dnia na dzień z zastępcami rezygnuje tak samo jak już tam nie ma dyrektorów Marketingu
odpowiedź
User
Maria Awaria
Ktoś kto będzie odwoływał prezesa powoła kolejnego i nigdy nie wiadomo czy spółka nie podniesie wartości. Zatem ta "wycena" jest kompletnie bez sensu. Jak dla mnie - sam raport pachnie budowaniem dobrej relacji miedzy Martis Consulting a konkretnymi prezesami z rankingu. A przychylność prezesa - w doborze partnerów - rzecz wielka.
odpowiedź