SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trójka w konkursie i audycji Mariusza Cieślika promuje „Narodowe Czytanie”

W sobotę 7 września odbędzie się ósma edycja akcji „Narodowe Czytanie” organizowanej przez parę prezydencką. Radiowa Trójka i Narodowe Centrum Kultury rozpoczynają konkurs, którego laureaci będą mogli czytać fragmenty polskiej prozy wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i jego żoną.

Mariusz Cieślik, fot. Youtube Article

Finał „Narodowego Czytania” odbędzie się w warszawskim Ogrodzie Saskim. W tym roku tematem akcji są „Nowele Polskie”. Autorami tekstów, które zostaną odczytane 7 września, są: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Rzewuski, Stefan Żeromski, Bruno Schulz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

Radiowa Trójka wyemituje z tej okazji specjalny cykl „Narodowe czytanie. Rozgrzewka”. Można będzie ich słuchać co czwartek, począwszy od 22 sierpnia, o godz. 10.40. Prowadzącym jest Mariusz Cieślik.

Oprócz tego stacja wraz z Narodowym Centrum Kultury przygotowała konkurs „I Ty możesz poczytać Polakom”. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać nagranie wideo, na którym zostanie zarejestrowane czytanie fragmentu jednej z czterech nowel („Orka", „Dobra pani", „Rozdziobią nas kruki, wrony...", „Mój ojciec wstępuje do strażaków"). Fragmenty nowel i regulamin znajdują się na stronie nck.pl/narodoweczytanie. Jury wybierze cztery najlepsze nagrania, a zwycięzcy zostaną zaproszeni do Warszawy oraz otrzymają upominki od Kancelarii Prezydenta RP i od Trójki.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta. W 2018 roku w jej ramach czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, rok wcześniej - „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Radio ZET i Trójka z największymi spadkami, RMF FM liderem

W okresie od marca do maja br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem w zestawieniu. Czwarte miejsce zajęła publiczna Jedynka. Udział PR1 spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc.

Czołową piątkę uzupełnia Trójka z wynikiem na poziomie 5,1 proc. Udział PR 3 poszedł w dół o 0,9 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu (ex aequo z Radiem ZET) - wynika z danych opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójka w konkursie i audycji Mariusza Cieślika promuje „Narodowe Czytanie”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mon
Nic tylko skakać z radości żeby słuchać i czytać nowele których nikt czytać nie chce. PiS nie chce aby ludzie czytali dlatego sięgają po najgorsze lektury jakie były w szkole i tym sposobem zniechęca do czytania. Cel osiągnięty.
16 3
odpowiedź
User
neon
super pomysł.Tylko kretyni nie lubią czytać .Jak najwięcej takich propozycji
2 5
odpowiedź
User
pad
naczelny KO-wiec Trujki znowu nadaje
7 1
odpowiedź
User
PRZEZ OKNO DO ŚWIETLIKA
A dlaczego Trójka nie promuje swojego dziennikarskiego dobra ??
Jakoś nie widzę na WM wiadomości dotyczącej redaktora Marcina Pośpiecha. Dla wielu osób słuchających Trójki jest to co najmniej zastanawiające. Każdy rozsądny widzi/ słyszy, że jest to najwyższa dziennikarska półka jeśli chodzi o sposób prowadzenia audycji i radiowy głos.

Oto najświeższy przykład:

Puls Trójki - środa - 28.08.2019 r. zaproszony ekspert ds. geopolityki dr Jacek Bartosiak. Rozmowę rewelacyjnie prowadził redaktor Marcin Pośpiech. Najwyższe słowa uznania dla Pana redaktora za erudycję, kulturę, świetne rozeznanie tematu i wynikające z tego adekwatne interesujące pytania i poruszone wątki.
Całe ZD3 popołudnie słucham tylko w poniedziałki / prowadzi red. Marcin Pośpiech i piątki / prowadzi redaktor Kuba Strzyczkowski.
Pozostałe dni najczęściej omijam.

Czy tak trudno adekwatna ocena prowadzących ZD3, w tym też Pulsu Trójki, przychodzi decydentom ?

Czy twarzą kultowego programu ZD3 musi być pewien redaktor o IQ pantofelka??
Taki, który np. w ZD3 / 24.07.2019/ w materiale Trójki do Japonii z cyklu "Rok przed Tokio", dziennikarzowi sportowemu wysłanemu do Japonii, na antenie radiowej zadaje takie oto pytania "Czy oni rzeczywiście na te igrzyska czekają, po co one właściwie Japończykom?" Cała ta rozmowa i pytania redaktora Wyżgi były na żenującym poziomie intelektualnym, jak zwykle zresztą, co dobitnie potwierdza zadane kolejne pytanie " Czy Japończycy mają na te igrzyska pieniądze ?"

Czy decydentom tak trudno zrozumieć, że słuchacz oczekuje audycji na poziomie ? Co myśleć jeśli o cudzoziemce doskonale posługującej się językiem polskim redaktor Wyżga mówi" Uczyła się i nauczyła". Poza mocno nieradiowym wręcz smętnym głosem niestety wyróżnia się też wyjątkowo ciężkim dowcipem. "Zabłysnął" nim wielokrotnie. Począwszy od swojego pierwszego wystąpienia w ZD3 i całkiem niedawno kiedy usłyszał to dosłownie wprost od swojego rozmówcy i to nie w błahej rozmowie. Rozmowa dotyczyła polskiej racji stanu.

Słuchacze doczekają się wreszcie odpowiedniej zmiany prowadzących tych ważnych programów??
48 0
odpowiedź
User
pad
Pospiech ? Żartujesz ? przecież on na antenie daje wyraz swoim emocjom i płaszczy się przed rozmówcami z PIS, żenujące...
0 13
odpowiedź