SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP. Powstał specjalny spot (wideo)

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Telewizja Polska pokaże m.in. widowisko „Niezłomnym - Honor”, koncert Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom - w wierszu i boju” oraz filmy dokumentalne poświęcone temu tematowi.

Article

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca br., ale okolicznościowe programy TVP zacznie emitować już w piątek 26 lutego br. Tego dnia Jedynka pokaże koncert rockowy z przekazem patriotycznym zespołu Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom - w wierszu i boju”. Podczas niego pojawią się rockowe aranżacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego czy Jana „Bonawentury” Romockiego. Koncert będzie ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, z okresu walk z niemieckim, a potem sowieckim okupantem.

W sobotę 27 lutego o godz. 18.30 w TVP1 zostanie pokazana opowieść o działalności legendarnej łączniczki z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny „Inka - zachowałam się jak trzeba”. Z kolei o 19.00 widzowie zobaczą film „Generał „Nil” i rotmistrz Pilecki - w poszukiwaniu bohaterów” o poszukiwaniu na warszawskich Powązkach Wojskowych grobów Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek 29 lutego br. o 20.25 w Teatrze Telewizji TVP1 wyemitowany zostanie spektakl „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony.

We wtorek 1 marca br. przez cały dzień TVP będzie miała specjalną, okolicznościową oprawę, w której będzie prezentowała sylwetki Żołnierzy Wyklętych oraz nadawać będzie okolicznościowe spoty - własne i Instytutu Pamięci Narodowej. Ponadto pod logotypami anten Telewizji Polskiej pojawi się specjalnie przygotowany symbol - Niezłomni.

Tego dnia o godz. 17.50 TVP1 i TVP Polonia transmitować będą uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Reduty Banku Polskiego. A następnie o godz. 20.30 i 22.30 stacje te pokażą widowisko „Niezłomnym – honor” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. W koncercie, który odbędzie się w Reducie Banku Polskiego, wystąpią m.in.: Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Ania Rusowicz, Marcelina, Gonix, Kasia Malejonek, Mona, Jadwiga Basińska, Maleo Reggae Rockers oraz Katy Carr. Widzowie poznają sylwetki siedmiu Bohaterów Niezłomnych, a piosenki staną się ilustracją ich poszczególnych historii.

Z kolei TVP2 w cyklu „Świat bez fikcji” o 22.50 wyemituje film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z lasu”. Osią dokumentu jest historia miłosna pary partyzanckiej z legendarnego oddziału Słonego z 11 Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu. Natomiast o godz. 23.45 widzowie Dwójki zobaczą spektakl teatralny Natalii Korynckiej-Gruz „Inka 1946”. Opowiada on o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej bohaterce, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Spot upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych
TVP1 w ramach przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zrealizowała spot upamiętniający partyzantów walczących z Rosjanami i komunistyczną władzą po zakończeniu II wojny światowej, aż do początku lat 60-tych XX w.

W scenie walki w filmie wystąpiła Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych z Warszawy i z Lublina. Konsultantem historycznym na planie był dr Wojciech Muszyński z warszawskiego oddziału IPN.

Trwający 60 sekund spot o Żołnierzach Niezłomnych powstał na zamówienie Jana Pawlickiego, dyrektora TVP1. Za kamerą stanął Paweł Flis (autor zdjęć m.in. do filmów Marcina Wrony oraz seriali „Czas honoru”, „Ratownicy” i „Pakt”). Muzykę skomponował Michał Lorenc, a realizacją zajęła się Ewa Świecińska.

Spot został nakręcony kamerą Phantom 4K Flex w hyper slow motion.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP. Powstał specjalny spot (wideo)

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kacper
Dobry pomysł, ale wykonanie grafiki i zdjęć slow motion słabe. Kapiące białe kropki jak namalowane w Paincie kółka. Dobra zmiana c.d....
odpowiedź
User
gRill
Super inicjatywa. Telewizja wreszcie Polska ;) super zdjecia!
odpowiedź
User
Ela
Jeśli poruszamy wreszcie ten temat to ja widziałabym dużą dyskusję na temat prawdy historycznej Żołnierzy Wyklętych...Nie wszystko jest takie oczywiste jak nam teraz próbuje przedstawić aktualna władza...
odpowiedź