SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NASA stworzy sieć neuronową do komunikacji ze statkami kosmicznymi

Inżynierowie NASA poinformowali, że opracowują własną sieć neuronową, taką jak ChatGPT, która ostatecznie pozwoli astronautom komunikować się ze statkiem kosmicznym.

Article

Według inżynierów opracowujących technologię, wczesna wersja sztucznej inteligencji ma zostać wdrożona na Lunar Gateway Extraterrestrial Space Station, pozaziemskiej stacji kosmicznej będącej częścią programu Artemis .

- Chodzi o to, aby dojść do punktu, w którym wchodzimy w dialog ze statkiem kosmicznym, a oni również opowiadają nam o alarmach, interesujących znaleziskach, które widzą w Układzie Słonecznym i poza nim - mówi badaczka NASA Larisa Suzuki.

Przemawiając na spotkaniu poświęconym komunikacji kosmicznej w Instytucie Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) w Londynie, Suzuki mówiła o międzyplanetarnej sieci komunikacyjnej z wbudowaną sztuczną inteligencją do wykrywania i ewentualnej naprawy awarii w momencie ich wystąpienia. Interfejs będzie ostrzegał operatorów misji o ryzyku utraty łączności ze statkiem kosmicznym.

- Nie możemy wysyłać inżyniera w kosmos za każdym razem, gdy statek kosmiczny się rozbija lub jego oprogramowanie w jakiś sposób się psuje - powiedziała.

System ma również łatwy do zrozumienia interfejs językowy, który pozwoli astronautom i kontroli misji komunikować się z nim, zamiast grzebać w kłopotliwych instrukcjach technicznych w celu znalezienia odpowiednich informacji.

Larisa Suzuki bada, jak wdrożyć uczenie maszynowe w kosmosie, gdzie nie można przetwarzać ogromnych ilości danych za pomocą superkomputera. Proponuje wykorzystanie uczenia federacyjnego, które polega na wymianie wiedzy między statkami kosmicznymi bez wysyłania danych na Ziemię.

Mercedes-Benz testuje sieć neuronową ChatGPT

Obecnie sieci neuronowe są aktywnie wdrażane w różnych gałęziach przemysłu. Na przykład Mercedes-Benz testuje sieć neuronową ChatGPT zaimplementowaną jako asystent głosowy w swoich samochodach. Dzięki niemu można sterować samochodem lub uzyskać podpowiedź.

Japoński producent samochodów Toyota Motor zaczął wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI) do opracowywania nowych pojazdów na etapie projektowania. Firma podkreśliła, że ​​teraz zespół skupia się na aerodynamice prototypów. Z pomocą technologii sztucznej inteligencji Toyota spodziewa się poprawić właściwości aerodynamiczne produkowanych samochodów.

Dołącz do dyskusji: NASA stworzy sieć neuronową do komunikacji ze statkami kosmicznymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl