SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nastroje konsumenckie w Polsce znów mocno w górę. Najlepszy wynik w tym roku

Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK – An NIQ Company, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich, w maju 2024 r. wyniósł 3,6 pkt. Oznacza to wyraźny wzrost, o 2,3 jednostki w stosunku do kwietnia. To tym samym najlepszy wynik Barometru w tym roku i od wielu lat. 

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Ostatni raz na wyższym poziomie Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK znalazł się we wrześniu 2019 roku. Wciąż w dużo gorszych nastrojach konsumenckich znajdują się przedstawiciele większości państw unijnych. W ich przypadku średnia wyniosła -13,2, czyli tylko pół jednostki lepiej niż przed miesiącem.

Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK

Lepsze nastroje Polaków

Z danych GfK – An NIQ Company wynika, że w maju br. poprawiła się większość kluczowych wskaźników barometru – zarówno w zakresie oceny sytuacji ekonomicznej kraju, jak i własnych portfeli. Podobnie jak przed miesiącem prezentuje się nasza skłonność do wydatków na dobre trwałe (12,8 jednostek). Znacznie większe zmiany wciąż możemy zauważyć w perspektywie długofalowej. 

Zobacz: Polscy konsumenci w najlepszych nastrojach od wybuchu pandemii koronawirusa

Przed rokiem składowe barometru były nawet o kilkadziesiąt jednostek gorsze. Dla przykładu przyszłą sytuację ekonomiczną kraju ocenialiśmy na -24,5, a obecnie jest to -5,7. Zmiany na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy są już jednak minimalne.

W maju, podobnie jak przed miesiącem, w wyraźnie lepszych nastrojach konsumenckich znajdowali się mężczyźni. Wciąż bardzo duże różnice zaobserwować można w przypadku podziału na wiek – sięgają one ponad 40 jednostek. W najlepszych nastrojach konsumenckich niezmiennie znajdują się ludzie młodzi (od 15 do 29 lat), gdzie wskaźnik to nawet 29,3 na plusie. Dla porównania badani z grupy 50-59 i powyżej 60 lat odnotowali średnik wskaźnik nastrojów na poziomie sięgającym kolejno -11,4 i -6,6 jednostki. 

Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK

Dołącz do dyskusji: Nastroje konsumenckie w Polsce znów mocno w górę. Najlepszy wynik w tym roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mlk
W takim razie sprzedaż detaliczna, samochodów, itd. wzrosła ostatnio znacząco??
odpowiedź
User
Szeryf
Mocno w dół. W artykule jest kłamstwo.
odpowiedź