SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nawigacja Galileo ruszy w 2014 r.

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała w imieniu Komisji Europejskiej umowy na dalsze zamówienia na satelity i rakiety nośne, dzięki czemu usługi nawigacji satelitarnej poprzez system Galileo mają zostać udostępnione obywatelom w 2014 r.

Ogółem zostały podpisane 3 umowy. Pierwszy kontrakt, obejmujący 8 satelitów, został podpisany z firmą OHB System AG (Niemcy) i opiewa na kwotę około 250 mln euro. Druga umowa została podpisana z Arianespace (Francja) i dotyczy zarezerwowania do trzech możliwości wyniesienia satelitów na orbitę za pośrednictwem rakiet Ariane 5 (opłata za rezerwację w wysokości 30 mln euro). Trzeci kontrakt został podpisany z Astrium SAS (Francja) w celu dostosowania istniejącej rakiety Ariane 5 do wyniesienia każdorazowo na orbitę czterech satelitów programu Galileo i opiewa na kwotę w wysokości około 30 mln euro. Satelity Galileo są obecnie wystrzeliwane parami za pomocą rosyjskich rakiet Sojuz.

8 zamówionych satelitów powiększy liczbę wcześniej zamówionych 18 satelitów, z których dwa są już na orbicie od 21 października 2011 r. Drugie wystrzelenie kolejnych dwóch satelitów Galileo odbędzie się w tym roku.

„Dla programu Galileo dzisiejsze podpisanie umów oznacza konkretne i terminowe wdrożenie programu w ramach przewidzianego budżetu. Jestem dumny, że zdołaliśmy przyspieszyć dostawy satelitów i rakiet nośnych. Oznacza to, że Europejczycy będą mogli wykorzystać możliwości ulepszonej nawigacji satelitarnej w ramach Galileo już w 2014 r. Jestem dumny także z tego, że Europa posiada wysoce konkurencyjny przemysł kosmiczny, będący w stanie zrealizować tak ambitny i zaawansowany technicznie program.” - powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość.

Podobnie jak GPS, Galileo umożliwi użytkownikom określenie ich dokładnego miejsca w czasie i przestrzeni. Jednak dane Galileo mają być bardziej precyzyjne i wiarygodne. Pod europejską kontrolą cywilną Galileo będzie kompatybilny – a w przypadku niektórych usług – interoperacyjny z amerykańskim systemem GPS i z rosyjskim systemem Glonass, ale niezależny od nich.

Program Galileo składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to faza walidacji orbitalnej (faza IOV), która jest w trakcie realizacji i obejmuje testowanie i eksploatację czterech satelitów i powiązanej z nimi infrastruktury naziemnej. Druga faza - pełnej zdolności operacyjnej (faza FOC) - obejmuje rozmieszenie pozostałej infrastruktury naziemnej i kosmicznej. Obejmuje ona wstępną zdolność operacyjną 18 satelitów operacyjnych. Pełen system będzie składać się z 30 satelitów na orbicie, a także dwóch satelitów pozostających na Ziemi, mogących w razie konieczności zastąpić te pierwsze, oraz z ośrodków kontrolnych znajdujących się w Europie oraz sieci stacji czujnikowych i stacji typu „uplink” zainstalowanych na całym świecie.

Zamówienia na usługi niezbędne do zapewnienia pełnej operacyjności systemu Galileo zostały podzielone na sześć umów. W styczniu 2010 r. udzielono trzech zamówień, mających na celu zapewnienie systemowego wsparcia inżynieryjnego dla satelitów i rakiet nośnych. Czwarta umowa została podpisana w Brukseli w październiku 2010 r. z firmą SpaceOpal obsługującą infrastrukturę kosmiczną i naziemną. W czerwcu 2011 r. zostały podpisane dwie pozostałe umowy z firmą ThalesAlenia (Francja) w sprawie infrastruktury naziemnej i z firmą Astrium (Wielka Brytania) w sprawie infrastruktury kontroli naziemnej.

Proces ten został rozpoczęty w lipcu 2008 r. przez Europejską Agencję Kosmiczną w imieniu Komisji Europejskiej. Po przeprowadzeniu etapu wszechstronnego dialogu wybrane przedsiębiorstwa zostały zaproszone do przedstawienia swoich najlepszych i ostatecznych ofert. Wszystkie zamówienia zostały udzielone na podstawie zasady „najlepsza relacja wartości do ceny”.

Kontrakt ramowy podpisany zarówno z firmą OHB System AG, jak i EADS-Astrium GmBH, na okres od 2010 do 2016 r. obejmuje dostawę do 32 satelitów. W 2010 r. zawarto z OHB specjalną umowę dotyczącą pierwszego zamówienia 14 satelitów, z zastrzeżeniem dostarczenia pierwszego satelity w 2012 r. Od tego czasu co półtora miesiąca ma być dostarczany jeden satelita. Ostatnia dostawa jest przewidziana na rok 2014.

W 2010 r., udzielono zamówienia firmie Arianespace na wystrzelenie pięciu rakiet nośnych Sojuz z Kourou w Gujanie Francuskiej, z których każda będzie transportowała dwa satelity. W umowie przewidziano również dodatkowe możliwości wystrzelenia rakiet Sojuz (z dwoma satelitami) i Ariane 5 (z czterema satelitami).

Podpisana właśnie umowa z Astrium SAS (Francja) obejmuje dostosowanie techniczne typowej rakiety Ariane 5 do szczególnych potrzeb satelitów Galileo. Dostosowanie to umożliwia wyniesienie na orbitę czterech satelitów na raz, a tym samym przyspieszenie ich rozlokowania.

Dołącz do dyskusji: Nawigacja Galileo ruszy w 2014 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl