SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały TVP zdublowane w naziemnej telewizji cyfrowej. „Sprawdzamy różne warianty konfiguracji”

Zmiany w multipleksie eksperymentalnym Telewizji Polskiej, nadawanym w DVB-T2/HEVC. Zniknął z niego kanał TVP Kobieta. W zamian pojawiły się: TVP1, TVP2 i TVP Info, które jednocześnie są nadawane w MUX-3 w starym standardzie DVB-T. Czołowe kanały TVP odbiorcy naziemni znajdują więc na swoich listach programowych aż dwa razy. Centrum Informacji TVP zdradza Wirtualnemedia.pl, że chce sprawdzić różne warianty konfiguracji technicznej.

Article

Multipleks eksperymentalny TVP został uruchomiony, aby przygotować odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC. Od końca marca do końca czerwca br. przechodziły na niego kolejne regiony Polski. Osoby ze starszymi dekoderami lub telewizorami utraciły dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV). Krajowy Instytut Mediów szacuje, że taki problem ma 1,23 mln gospodarstw domowych.

Pierwotnie także MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) miał przejść na DVB-T2/HEVC.

W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o możliwość dalszej emisji tego multipleksu w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w DVB-T do końca 2023 roku.

Po co TVP duble głównych anten w naziemnej telewizji?

Choć MUX-3 na razie nie przechodzi na DVB-T2/HEVC, to UKE regularnie przedłuża zgody na nadawane multipleksu eksperymentalnego nadawcy publicznego. W niektórych lokalizacjach może on działać nawet do 26 czerwca 2023 roku, choć MUX-y testowe nadawców prywatnych zniknęły i regulator wciąż nie zgodził się na ich przywrócenie.

Do tej pory w skład multipleksu testowego TVP wchodziły: TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD i TVP Kobieta HD (w czasie Euro 2020 nadawano tam też TVP 4K). Teraz z MUX-u testowego usunięto stację adresowaną dla kobiet (można ją dalej oglądać dzięki emisji w MUX-8, ale tylko w standardowej rozdzielczości). W zamian pojawiły się TVP1, TVP2 i TVP Info w jakości HD. O tym, że główne anteny TVP mają trafić do multipleksu eksperymentalnego pisaliśmy już pod koniec marca.

Dlaczego nadawca zdecydował się na taki krok? - Telewizja Polska prowadzi emisje testowe w celu sprawdzenia różnych wariantów konfiguracji technicznej i parametrów multipleksu DVB-T2/HEVC.  W tym celu ważne jest wykorzystanie potencjału jak najszerszego spektrum naszych programów telewizyjnych (w tym głównych anten), w różnorodnych konfiguracjach. Równoległe rozpowszechnianie programów emitowanych w różnych technologiach i parametrach jakościowych pozwala na obserwacje i pomiary w rzeczywistych warunkach propagacji sygnału czy zasięgu. Dotyczy to także realnych możliwości odbioru przez widzów rozpowszechnianych programów, np. w zakresie skłonności do zwiększania czasu oglądania na różnych pozycjach LCN - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Duble TVP1, TVP2, TVP Info mogą ułatwić wybór tych stacji przez widzów. Główne anteny TVP pojawią się na listach dekoderów lub telewizorów aż dwukrotnie. Polsat Box i Canal+ na listach programowych własnych dekoderów umieszczają swoje stacje kilkukrotnie, co może powodować wzrost ich oglądalności. W przypadku tych platform to jedynie operacja techniczna, podczas gdy nadawanie dubli naziemnie w dwóch systemach oznacza konieczność zajmowania przez TVP dodatkowego pasma, które mogłyby zająć inne stacje.

Dodatkowe emisje TVP1, TVP2 i TVP Info mogą mieć też uzasadnienie techniczne. Przy okazji zmiany standardu naziemnej telewizji przebudowano także siatkę nadajników MUX-3. Uruchomiono dodatkowe emisje, zwiększono też moce dotychczasowych. W niektórych lokalizacjach pojawia się problem z odbiorem - sygnał może być za silny lub odbiera się kilka nadajników naraz o podobnym sygnale.

Standard DVB-T jest przestarzały i skutkuje to problemami z odbiorem MUX-3. Zdarzają się one np. w Warszawie, gdzie wielu odbiorców nie ma problemu z odbiorem MUX-ów nadawanych w DVB-T2/HEVC (MUX-1, MUX-2 i MUX-4), a kłopoty pojawiają się w przypadku głównych kanałów TVP. Tego rodzaju problemów z odbiorem multipleksu eksperymentalnego TVP w DVB-T2/HEVC, nie ma.

Dołącz do dyskusji: Kanały TVP zdublowane w naziemnej telewizji cyfrowej. „Sprawdzamy różne warianty konfiguracji”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Co za bzdury. TVP testuje coś co powinna robić kilka lat temu. Oni są naprawdę opóźnieni w rozwoju. W cywilizowanym kraju nie byłoby takiej patologii
odpowiedź
User
Pawel
W NTC nie mam żadnej stacji TVP tylko komercyjne.
odpowiedź
User
Jajakobyły
Więcej propagandy, suweren wytrzyma!
odpowiedź