SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyła zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Jakie kanały objęła?

W poniedziałek w województwach dolnośląskim i lubuskim rozpoczął się proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W starym standardzie DVB-T można oglądać głównie kanały TVP. W DVB-T2/HEVC nadaje większość stacji komercyjnych. Część widzów utraciła do nich dostęp.

Dwa regiony w zachodniej Polski są pierwszymi, których objął proces przejścia na nowy standard nadawania.  Jest on wdrażany w całej Europie, ponieważ część pasma dotychczas zajmowanego przez telewizję ma trafić do operatorów telekomunikacyjnych. Poza tym DVB-T2/HEVC pozwala na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości.

Wszystkie kanały naziemne mogą być nadawane w wysokiej rozdzielczości  (HD) zamiast w standardowej (SD). Proces przejścia na DVB-T2/HEVC w całym kraju zakończy się przed końcem czerwca. Będzie przeprowadzany region po regionie, zgodnie z harmonogramem.

Dla operatora radiotelekomunikacyjnego Emitel proces wiąże się z wieloma inwestycjami, w tym instalacją anten za pośrednictwem śmigłowców.

Zmiana standardu nadawania w przypadku części odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej wymaga jednak wymiany tunera lub telewizora. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że blisko 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce posiada sprzęty niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Może być to blisko 3-4 mln osób. Z szacunków KIM wynika, że w tej grupie są często osoby starsze, samotne, które nie korzystają z internetu. W wielu kampaniach informacyjnych nadawcy i regulatorzy rynku apelowali, żeby pomóc im sprawdzić czy będą mogli dalej korzystać z naziemnej telewizji. Jeśli ich sprzęt na to nie pozwala, to 28 marca br. w dwóch regionach zachodniej Polski utracili dostęp do wielu stacji. Od czasu rozpoczęcia działań edukacyjnych świadomość o zmianie standardu nieco się poprawiła, ale niewystarczająco. Jesienią ub.r. aż 2,27 mln domostw posiadało przestarzałe sprzęty.

Jakie kanały zmieniły standard?

Zmiana standardu dotyczy tylko odbiorców naziemnych. Sprzętu nie muszą więc wymieniać abonenci sieci kablowych, platform satelitarnych oraz osoby oglądające telewizję przez IPTV i streaming. Zmiana objęła MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, TVP ABC, Eska TV i Polo TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2)  oraz MUX-4 (niekodowany kanał Wydarzenia 24 i płatny pakiet TV Mobilna).

Zmiany miały objąć także MUX-3 (TVP1 HD, TVP 2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Info HD, TVP Sport HD). Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpił jednak do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej. UKE zdecydował, że w związku z wojną na Ukrainie Telewizja Polska ma prawo kontynuować emisję w starym standardzie DVB-T aż do końca 2023 roku. Zmiana standardu MUX-3 nastąpi wtedy, kiedy TVP uzna, że społeczeństwo jest na to gotowe. W ostatnich tygodniach pojawiały się głosy, że część osób, które utraciłyby 28 marca br. sygnał TVP mogłoby uznać to za atak hakerski Kremla albo wojnę.

Na razie na DVB-T2/HEVC nie przejdzie MUX-8 (TVP Kultura HD, Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Kobieta). Niewykluczone jednak, że stanie się to w niedalekiej przyszłości. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chce bowiem przeniesienia MUX-8 z pasma VHF do UHF.

Spośród lokalnych multipleksów obowiązek przejścia na DVB-T2/HEVC ma tylko spółka MWE Teleport Michała Winnickiego w przypadku MUX-u dostępnego w Jeleniej Górze i okolicach. MWE na pozostałych multipleksach lokalnych chce kontynuować emisję w starym standardzie DVB-T. Tak będzie m.in. we Wrocławiu i Świdnicy. W MUX-L4 są też nadawane: TVN HD, Polsat HD, Puls, Puls 2, Antena HD, Echo 24 HD, Eska TV Extra, Filmax, Junior Music, Power TV, Stars.TV, Super TV i TV Okazje. W MUX-L1, który ma obowiązek przejście na nowy standard do 27 czerwca br. są dostępne: Echo24, Filmax, Junior Music, Power TV, Stars.TV, Xtreme TV, TV Dami, TV Puls, Puls 2, TVN7 i TTV.

Jak sprawdzić czy sprzęt jest kompatybilny z nowym standardem?

Mieszkańcy województw dolnośląskiego i lubuskiego mogą od poniedziałku w łatwy sposób sprawdzić czy ich sprzęt jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC. Wystarczy włączyć jeden z kanałów nadawanych dotychczas w DVB-T. Może to być na przykład Eska TV (MUX-1) albo Super Polsat (MUX-2). Żadna z tych stacji nie wchodzi w skład multipleksów lokalnych, które mogą dalej nadawać w starym standardzie. Jeśli telewizor lub dekoder informuje o braku sygnału, to trzeba przeprowadzić wyszukiwanie kanałów (niektóre sprzęty automatycznie szukają nowych stacji). Jeśli to nie pomoże, to prawdopodobnie urządzenie nie pracuje w standardzie DVB-T2/HEVC.

Wówczas konieczny będzie zakup nowego sprzętu. Najłatwiej dokupić do telewizora nowy dekoder. Jego koszt to zazwyczaj blisko 100 zł. Tanie tunery naziemne nie posiadają jednak niektórych funkcji. Na przykład nie można za ich pośrednictwem skorzystać z telewizji hybrydowej (HbbTV). Odbiorcy naziemni, których sprzęty są podłączone do internetu mogą w ten sposób korzystać z dodatkowych treści na żądanie od nadawców (VOD), cofać wybrane kanały nawet do tygodnia wstecz (catch up TV), słuchać radia czy brać udział w quizach. Funkcje HbbTV znacznie częściej niż w tunerach są dostępne w telewizorach. Telewizory podłączone do internetu umożliwiają też korzystanie ze Smart TV, czyli aplikacji typu Netflix, YouTube, Canal+ online, Player, Polsat Box Go, HBO Max, Amazon Prime Video, które mogą być atrakcyjnym uzupełnieniem oferty naziemnej.

Dofinansowanie do zakupu sprzętu

21 marca br. ruszyła usługa składania wniosków w rządowym programie dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. Można zatem uzyskać 100 złotowy bon na zakup dekodera lub 250 zł na nowy telewizor, który obsługuje standard DVB-T2/HEVC.

O dofinansowanie można wystąpić osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. Można uczynić to w placówkach Poczty Polskiej albo online na rządowych stronach.  W tym drugim przypadku konieczny jest login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy.

Osoby składające wniosek muszą podać imię, nazwisko, numer PESEL, adres gospodarstwa domowego, adres e-mail, na który zostanie wysłany kod dofinansowania i numer telefonu, na który przyjdzie SMS kod z potwierdzeniem płatności w sklepie. Z bonu może skorzystać osoba, która skończyła 18 rok życia i jest w Polsce zameldowana. Jedno gospodarstwo domowe może otrzymać tylko jedno dofinansowanie. Na stronach rządowych można przeczytać, że bon jest skierowany do osób, których nie stać na wymianę odbiornika na własny koszt.

271 przedsiębiorców w programie

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Obecnie w programie zarejestrowało się już 271 przedsiębiorców, co umożliwia realizacje świadczenia w 1500 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce. To m.in. popularne sieci ze sprzętem RTV-AGD, takie jak MediaMarkt, RTV Euro AGD, Mediaexpert, Neonet, ale też platformy aukcyjne (Allegro).

 Więcej informacji o rządowym programie dofinansowania można znaleźć dzwoniąc na  infolinię pod numer 42 253 54 30 / pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 – 18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 18:00. Przedsiębiorcy, którzy będą  sprzedawać sprzęt niezgodny ze standardem DVB-T2/HEVC mogą zostać ukarani przez prezesa UKE.

Dołącz do dyskusji: Ruszyła zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Jakie kanały objęła?

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Emitel zróbcie coś z MUX5 TVP z Ilawa/Kisielice bo obraz zatrzymuje się i występuje pikseloza.
odpowiedź
User
bromba i inni
"Na razie na DVB-T2/HEVC nie przejdzie MUX-8 (TVP Kultura HD, Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Kobieta). Niewykluczone jednak, że stanie się to w niedalekiej przyszłości. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chce bowiem przeniesienia MUX-8 z pasma VHF do UHF." .... i tak się powinno stać. Każdy kanał w DVB-T2 powinien być w HD i w rozdzielczości 1080p. A w kablówkach /platformach satelitarnych niech se mają to swoje 1080i (tj. pseudo HD).
odpowiedź
User
obserwator
Droga redakcjo "Wydarzenia 24" są zakodowane w tych dwóch województwach gdzie doszło do przejścia na DVB-T2 HEVC.
odpowiedź